Aşk ve Cinsellik

Vajinismus Sizin Hatanız Değildir

 Vajinismus sizin hatanız değildir ve utanılacak bir şey mutlaka değildir. Cinsi uyarılmayı engellemez, sadece cinsi ilişkiyi engelleyebilir. Bununla birlikte, ilişkilerinizi ve ömür kalitenizi etkileyebilir.

 

Dünya Sağlık Örgütü vajinismus kelimesini kadının olmasını istemiş  olduğu halde, penis, parmak yada başka bir objenin vajinal girişini sağlamak konusunda sıkıntı yaşaması ağrı beklentisi, kas kasılmaları ve benzer biçimde tanımlanmaktadır.

 

İlgili Link: Kadını Ezilmiş Hissettiren Duygunun Adı Kızlık Zarı

 

Kasılmalar cinsi ilişkiyi önleyebilir veya fazla acı verici hale getirebilir.

 

 

Korku Reaksiyonuna Eşlik Edenler

 

*Tampon,
*Penisin ya da muayene aleti benzer biçimde ,
*Doktor parmağı,
*Partnerin parmağı
*Hatta Kendi parmağınızın bile vajinaya yaklaşması neden olabilir.

 

Vajinismus problemi kişiye özeldir. Bu yüzden tedavisi de problemin kaynağına yönelik ve kişiye özel olmalıdır.

 

Egzersiz İçeren Davranışsal Terapiler

 

Davranışsal terapiler bilişsel terapilere ek olarak uygulanır. İçerisinde egzersizleri bulunduran tedavi yöntemlerini içerir. Bunlar öğrenmeye yönelik tatbiki Vajinismus egzersizleri içerir.

 

Hipnoterapi Vajinismusta Tamamlayıcıdır


Hipnoz tedavileri ( Hipnoterapi) cinsi terapilerde alternatif vajinismus tedavi şeklidir. Destekleyici, tamamlayıcı bir metottur. Tedavi süresi kısalmaktadır.
Her hastaya yapılmaz. Hipnoz, mevzusunda deneyimli ve hekim  veya terapistler tarafından yapılmalıdır.

 

Cerrahi Yöntemler Çözümler Sunar

 

Kızlık zarı, vajina ve vulva (dış genital alan) ile ilgili doğuştan problemler oldukça rahat cerrahi işlemler ile sıkıntı giderilebilmektedir. cerrahi işlem uygulanmadan terapi hiç bir işe yaramayacaktır. Lokal yada genel anestezi altında yapılan rahat cerrahi işlemler ile kalıcı çözüm mümkündür.

 

Psikoterapi


Vajinismus sorunu  ileri düzeyde özgüven azalması, depresyon,  psikiyatrik sorunların olması niteliğinde tedavilerine eklenebilir. Klasik psikoterapiler psikiyatr ve psikologlar tarafından hastalara uygulanmaktadır.

 

EMDR

 

Çocuklukta ve ergenlikte seksüel travmaya maruz kalan vajinismus hastaları için EMDR fayda sağlayabilir. EMDR ‘göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yine işleme’ olarak bilinen özel bir terapi şeklidir. Bu konuda özel eğitim almış terapistler tarafından uygulanmaktadır.

 

Stres Savar Akupunktur


Akupunktur, insan beyninde organ fonksiyonlarını yönetir ve stres uyaranlarına karşı vücudu sağlıklı tutar. Eski Çin tıbbından gelen akupunktur, bilişsel davranışsal eşeysel terapilere ek olarak uygulanır. Akupunktur tedavisi kişilerde özgüveni arttıran, depresyonu azaltan, böylelikle terapi sürecini kolaylaştıran bir yöntemdir.

 

Botulinum Toksin Enjeksiyonu

 

Vajinal kasların içine botoks enjeksiyonu dur. Botulinum toksini, geçici nüzul ederek kaslarda kasılmayı engelleyen, bir bakteri zehiridir.  Kozmetik alanda da oldukça yaygın biçimde uygulanmaktadır. .Ancak bu işlemin netice verebilmesi için, bilişsel davranışsal cinsel tedavilerin de eklenmesi kesinlikle şarttır.

 

Eşli Tedavi Ve Ev Ödevleri

 

Vajinismus tedavisi boyunca eşli tedavi ve ev ödevlerinin beraber yapılması tedavi başarısı açısından büyük ehemmiyet arz etmektedir. Diğer yandan, vajinismus hastalarının eşlerinde de bir takım malumat ve deneyim eksiklikleri çok sık görülür. Bu durumlarda  eşlere de bilgilerini arttırıcı bilişsel programların verilmesi uygun olacaktır.

 

Çift Terapisi

 

Vajinismusu yaşayanlar, bilhassa ustalaşmış yardımcı almada gecikilirse evliliklerinde yıpranmalar,  ortaya çıkabilir. Aşırı düzeyde iletişim eksikliğine dayalı sorunlar var ise vajinismus tedavisinin yanı sıra “çift terapisi” (de uygulanmalıdır.

 

Günümüzde, çağdaş ve bilimsel vajinismus tedavi şekilleri sayesinde kısa bir sürede kalıcı çözüm mümkündür.

 

Vajinismus sizin hatanız değildir ve utanılacak bir şey mutlaka değildir. Cinsi uyarılmayı engellemez, sadece cinsi ilişkiyi engelleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu