Aşk ve CinsellikAşk ve İlişkiler

Kadını Ezilmiş Hissettiren Duygunun Adı Kızlık Zarı

Kadını mağdur eden kedini ezik hissettiren kızlık zarının dikimi artık çok kolaylaştı. Kızlık Zarı operasyonlarının günümüzde bile halen sıklıkla Ülkemizde Kızlık Zarı Dikimi Ankara alanında çalışan kliniğiyle adından söz ettiren Op. Dr. Esra Demir Yüzer’e  kızlık zarı operasyonlarının nasıl yapıldığını sorduk.

 

Kızlık zarı yırtılması durumunda kızlık zarının yeniden eski haline getirilmesi içim yapılan işleme kızlık zarı dikimi denir.  Herhangi bir zamanda yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi, evlenmeden 3- ile 5 gün arası yapılan geçici kızlık zarı dikimidir. Kalıcı kızlık zarı operasyonları uzun süre evlilik düşünmeyen kişiler için yapılmaktadır. Yeni yapılan dokuda iyileşme süreci tamamlanmışsa ve her şey yolundaysa kızlık zarı ilk cinsel ilişkide kanayacak şekilde sağlam kalmaktadır. Operasyon  sonrası hasta hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Jinekoloji branşlarında uzman doktorlar tarafından kullanılmaktadır.

 

Kalıcı kızlık zarı dikimi ankara operasyonu ; uzun süreli olarak yapılan ve kalıcı bir yöntem olan kızlık zarı onarımlarında Flep ya da lazer, mikro cerrahi gibi farklı şekilde yapılmaktadır. Flep yönteminde kişinin kendi vajina bölgesinde yer alan flep adı verilen doku parçası kullanılarak kızlık zarı yeniden yapılandırılmaktadır. Flep yöntemi kadın doğum uzmanlarının yanı sıra genel cerrahlar, diş hekimleri, plastik cerrahlar ve diğer cerrahi branşlardaki uzman doktorlar tarafından kullanılmaktadır. 30 dakika süren bir işlemdir ve genellikle lokal anestezi ile yapılır.

 

İlgili Link : Vajinismus

 

Hastanın talep etmesi halinde genel anestezi ile de uygulanabilmektedir. Anestezi altında yapılan uygulamalarda ilk birkaç gün istitrat etmelidir. 1 Hafta süresince her hangi bir enfeksiyon ya da komplikasyona karşı hasta pet kullanmalıdır. Hijyene dikkat etmesi, bağırsak düzenine dikkat etmesi çok ağır kaldırmaması gerekmektedir. Bu yöntemde kişi ne zaman cinsel birliktelik yaşarsa kanama gerçekleşecektir. Operasyon sonrası ilk bir ay ağır eşyalar kaldırılmamalı, ve doktorun önerilerine uyulmalıdır.1 ayın sonunda hasta cinsel ilişkiye girebilir duruma gelecektir.

 

Kısa süreli geçici kızlık zarı dikimi ise, kızlık zarı dikimi vajina girişini daraltacak ve cinsel ilişkiden en fazla 7 gün önce kanamayı sağlayacak bir dikiş atılır. Operasyonu sonrası hasta hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Yeni bir kızlık zarı meydana getirilmesi amaçlanır. Lokal anestezi altında yapılmaktadır. Uzman bir doktor tarafından uygulanması gereken bu işlem başarıyla sonuçlanmış olup, kişi ne zaman cinsel birliktelik yaşarsa kanama olacaktır.

 

Kızlık zarı yırtılması durumunda kızlık zarının yeniden eski haline getirilmesi içim yapılan işleme kızlık zarı dikimi denir.  Herhangi bir zamanda yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi, evlenmeden 3- ile 5 gün arası yapılan geçici kızlık zarı dikimidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu