Anne ÇocukÇocuk Gelişimi

Anne Sütünü Artırma Yolları

Anne Sütünü Artırma Yolları

Anne sütünün yeterli gelmediği durumlarda anne üzerinde oluşturduğu olumsuz ve yıkıcı etkiler, yetersizlik duygusu yeni anne adayları için yıpratıcı bir süreci de beraberinde getiriyor. Anne sütünü artırmak için üretilen bir takım ilaçlar piyasada satılıyor olsa da hekiminizin tavsiyesi olmadan ilaç tüketimini asla tavsiye etmiyoruz.

Anne sütü , yeni doğan bebeğinizin hem sağlıklı gelişimi hem de anne ve bebek arasında bağ oluşturmak adına önemli ve gerekli. Ancak çeşitli tıbbi sebeplerle emziremeyen yada yeteri oranda sütü gelmeyen annelerin imdadına doğala en yakın şekilde üretilmiş  bebek sütleri yetişiyor.

Yeni anne adayının sütü az geldiği için endişelenmesi son derece olağan bir durum olmasına rağmen bu endişenin durumu daha da zorlaştırdığını unutmayın. Sütü olsun olmasın bir bebek için mutlu ve huzurlu bir anneden daha değerli bir şey yoktur.  Yeni doğum yapmış bir anne adayı için basit beslenme önerileri ile anne sütünü artırabilirsiniz.

Anne Sütü Nasıl Artar

Sağlıklı Bir Psikolojiye Sahip Olmak

Yeni doğum süreci etrafınızdaki herkesin bebekle ve anne adayı ile bir denge tutturmaya çalıştığı bir dönemdir.  Başta eşler olmak üzere anne ve babalar, ziyarete gelen tanıdıklar ve yakınlar, hem sorularıyla anneyi bunaltmaz hem de kendine vakit ayırmasına yardimci olurlarsa, müdahaleden ve tartışmadan kaçınırlarsa yeni anne adayının üzerinde gereksiz bir baskı oluşturulmamış olacaktır. İlgili Link: Adım Adım Doğru Emzirme Önerileri

Sık Emzirme

Adeta bir yaratılış mucizesi olan doğum sonrası süt gelmesi emzirme arttıkça sütün miktarının da artıyor olması mucizenin adeta kanıtı. Sık sık emzirmek mastit adı verilen süt kanalları iltihabının önüne geçer.

Sağma Yöntemi

Bebekler büyüme evreleri içerisinde atak dönemlerinde daha fazla süt isterler. Bu atak dönemlerinde süt miktarını artırabilmek için her emzirmeden yarım saat önce her iki meme sağılmalı ve bir sonraki öğün için saklanmalı.

Malt İçecekler

Hem enerji veren hem de protein, vitamin kaynağı olan malt içeceklerin, elbette alkolsüz olanlarının tercih etmelisiniz. Malt içeceklerin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Rezene Çayı

Rezene anne dostu bir bitkidir. Rezene tohumunu sıcak suda bekletip içme hem sütünüzü artıracak hem de şişkinliğinizi ve gazınızı almaya yardımcı olacaktır.

Anne sütünün yeterli gelmediği durumlarda anne üzerinde oluşturduğu olumsuz ve yıkıcı etkiler, yetersizlik duygusu yeni anne adayları için yıpratıcı bir süreci de beraberinde getiriyor.

Bulgur

Bulgurun anne sütüne artırmaya yarayan bir yiyecek olduğu bilinir ancak bulgur tüketimi gaz sorununu da beraberinde getirebilir. Bulgur pilavına kimyon eklenerek tüketirseniz bu sorunun önüne geçmiş olursunuz.

Komposto

Her türlü meyvenin şekersiz ya da az şekerli kompostosu tavsiyemizdir ama Özellikle kayısı kompostosunun bağırsakları da düzenleyerek anneye birden fazla fayda sağlar.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Anne Sütünün Önemi Ve 0-1 Yaş Bebek Beslenmesi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu