Çocuk Gelişimi

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Geçer

Yeni doğan bebeklerin ortalama 3 ünden 2 sinde görülmekte olan yeni doğan sarılığı bebekler için oldukça önemli bir hastalık çeşididir. Çoğunlukla belirli bir süre zarfında kendiliğinden geçmekte olan bu sarılık kimi zaman ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

 

Bu sarılığın oluşumuna ait sebepler arasında genetik faktörlerin büyük bir etkisi görülürken bebeğin yetersiz beslenmesi, erken doğum gibi nedenler de bu sarılığı tetikleyen nedenler arasında yer almaktadır. Yeni doğan sarılığı kan içerisinde yer alan bilirubin maddesinin artış göstermesi sonucunda bebeğin göz içlerinde ve yüzünde oluşan sararmalar olarak görülmektedir. Bu sarılığın tedavi sürecinde bebeğin kilosu, doğumdan sonra kaç gün geçtiği gibi detaylar oldukça önemlidir.

 

 

Yeni Doğan Sarılığı Ne Kadar Sürer? 

 

Yeni doğan bebekler için oldukça önemli bir hastalık çeşidi olarak bilinen bu sarılık çeşidi kendi arasında çeşitlenmektedir. Bu yeni doğan sarılığı genellikle görüldüğü andan itibaren ortalama 3 haftalık bir süreç içermekte ve bu süreçte kendiliğinden iyileşme göstermektedir. Ancak hastane koşullarında tedavi altına alınması sürecinde daha kısa sürede iyileşme olanağı sağlanmaktadır.

 

Yeni Doğan Sarılığı Çeşitleri 

 

Yeni doğan sarılığı adı verilmekte olan bu hastalık çeşidi çoğunlukla 1 ayını tamamlamamış olan bebeklerde görülmekte olan bir hastalık çeşididir. Bu sarılık kendi arasında fizyolojik ve patolojik sarılık olarak çeşitlenmektedir. Hangi çeşit sarılık olduğuna karar verilebilmesi için bebeğin hangi hafta doğumlu olduğu, kaç haftalık olduğu, gibi detayların bilinmesi gerekmektedir.

 

Fizyolojik sarılık olarak nitelendirilen bu tür doğum sonrası ortalama 4. Gün gibi bir süre zarfında ortaya çıkmaktadır. Tedavi süreci 10 günü bulan bu sarılık çeşidi kendiliğinden düzelme olanağı sunmaktadır. Patolojik sarılık ise doğum sonrasında hemen görülmekte olan bir yeni doğan sarılığı türüdür. Ciddi boyutlara ulaşım sağlayan bu sarılık türü anne ile bebek arasında oluşan kan uyumsuzluklarından kaynaklanmaktadır.

 

Bu uyuşmazlıklar nedeni ile anne karnında iken bebeğe geçen bazı enfeksiyonlar doğum sonrasında yeni doğan sarılığı olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hamilelik sürecinde annenin kullandığı ilaçların bebeğe yan etkide bulunması gibi detaylar da bu sarılığı tetiklemektedir.

 

Yeni doğan bebeklerin ortalama 3 ünden 2 sinde görülmekte olan yeni doğan sarılığı bebekler için oldukça önemli bir hastalık çeşididir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu