Anne ÇocukÇocuk Gelişimi

Çoçuklarda Kepçe Kulak Problemi

Çoçuklar da Kepçe Kulak Problemi

Halk arasında kepçe kulak olarak adlandırdığımız görünümüm tıbtaki karşılığı; dış kulak deformitesi.  Kişilerin küçük yaşlardan başlayarak ileri ki yaşlarda yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen, psikolojik  pek çok sorunu beraberinde getiren bu rahatsızlık küçük yaşlarda farkedildiğin de rahatlıkla giderilebilecek estetik bir kusur. İlgili Link:  Sorularla Kolik Bebek ve Tedavisi

Kepçe Kulak Nedir?

Normal bir kulak yapısı, kulak sayvanı olarak adlandırılan kısmın üzerinde ince deri kılıf görünümlü kıkırdak bir tabakadan oluşur.  Kulak yapısı anatomik olarak 5 kısımdan oluşur;

Konka

Heliks

Antiheliks

Tragus

Lobül

Olması gerektiği gibi bir kulak yapısında heliks diye adlandırılan bölüm kulağın en çıkıntılı gözüken kısmından uzaktadır. Bu mesafe arttıkça kepçe kulak dediğimiz durum ortaya çıkar. Kepçe Kulak rahatsızlıklarında kulak gelişimi 6 yaşında tamamlanmasına rağmen halk arasındaki en büyük yanılgı bu sorunun yetişkinlik dönemine kadar ertelenmesidir.

Kepçe Kulak Nedir

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatlarında farklı ameliyat yöntemleri mevcuttur.  En uygun ameliyat şeklini doktorunuz gerekçeleri ile birlikte sizinle paylaşacaktır.  Kepçe kulak ameliyatlarında çocuklarda genel anestezi tercih edilirken , yetişkinlerde dozu yüksek sakinleştiriciler kullanılarak yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatları sonrası yaşanabilecek olası  problemlerden bir tanesi kanama ve dikiş açılması sorunudur.  Ameliyat sonrası şekil bozuklukları, simetrik olmayan sonuçlar nadiren de olsa rastlanabilir.

Normal bir kulak yapısı, kulak sayvanı olarak adlandırılan kısmın üzerinde ince deri kılıf görünümlü kıkırdak bir tabakadan oluşur.

Kepçe Kulak Sorununun Yarattığı Problemler

Tedavi edilmeyen kepçe kulak problemleri , kişilerde güvensizlik yaratır.  Özellikle çocuklar okul döneminde arkadaşlarına çok acımasızca eleştirebilirler.  Arkadaşlarının fiziksel bir sorununla dalga geçtiğini düşünen çocukta güvensizlik oluşur. İlerleyen yaşlarda bu durum kendini saklama , saçıyla kulağını kapatma davranışları ile devam eder.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Sünnet Hakkında Merak Edilenler

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu