Anne ÇocukÇocuk Gelişimi

Adım Adım Doğru Emzirme Önerileri

Adım Adım Doğru Emzirme Önerileri

Dünyada bilim dünyasının tartışmasız kabul ettiği gerçek; yeni doğan bebekler için anne sütünün faydasıdır. Emzirme eylemi yeni doğan bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken, annenin de olası kadın kanserlerine karşı koruyucu bir kalkan görevi görür.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Anne sütü, yeni doğan bebeğiniz iin en doyurucu besin olmasının yanı sıra metabolizmasını güçlendirecek ve onu hastalıklara karşı daha korunaklı bir hale getirecektir. Yapılan araştırmalara göre anne sütü ile beslenen bebeklerin astım, egzama, alerjik reaksiyonlar ve ileriki yaşlarda karşılaşabileceği diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklara daha az rastlandığı gözlemlenmiştir.

 

Emzirmenin Anneye Yararları

Emziren anneler psikolojik olarak kendilerini daha iyi hisseder ve bebekleri ile aralarındaki bağ daha güçlü olur. Emziren annelerde doğum sonrası kanama riski az görülür. Emzirme, meme, yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltan bir faktördür. Bu nedenle anne adayının, doğumdan önce zihinsel olarak bebeğini emzirme konusunda kendisini hazırlaması çok önemlidir. İlgili Link: Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalı

Bebeği Doğru Emzirme Pozisyonu

Bebeğinizi sizin için kolaylık sağlayacak birkaç yöntemle emzirebilirsiniz burda öncelikle anne adayı kendini rahat ve güvende hissedeceği sağlıklı bir pozisyon bulmalı. Unutmamalı ki bebeğinizin emzirme işlemi uzun zaman alacak bir işlem olacağından sırtınızı ve dirseklerinizi rahat ettirecek bir pozisyon bulmalısınız. Genelde toplum arasında sıklıkla bilinen ve kullanılan klasik emzirme pozisyonunu kullanacaksanız, göğüs hizanıza sarılarak yatırdığınız bebeğinizi sıkıca kavradıktan sonra emzirmeye başlayabilirsiniz.

Anne adaylarına bu noktadaki en önemli tavsiyemiz ; rahat olmalarıdır. Çünkü bebek sizin tüm huzursuzluğunuzu ve tedirginliğinizi hissedecek ve bir şeylerin ters gittiğini düşünerek endişelenecek ve emmesi de sağlıklı olmayacaktır. Bir diğer emzirme pozisyonu olan yan tutuş pozisyonu ile emzirecekseniz,  bir elinizle bebeğinizi yönetirken diğer elinizin hareket alanı daha fazla olacaktır.

Dünyada bilim dünyasının tartışmasız kabul ettiği gerçek; yeni doğan bebekler için anne sütünün faydasıdır. Emzirme eylemi yeni doğan bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken, annenin de olası kadın kanserlerine karşı koruyucu bir kalkan görevi görür.

 

Doğru Emzirme Teknikleri

Doğumdan sonra anne 30-60 dakika içinde bebeğiyle cilt teması kurmalı ve sütü gelmemiş olsa bile bebeğini emzirmeye çalışmalıdır.

Iyi bir emzirme için anne bol ve rahat giysiler giymeli, rahat ve göreceli olarak sessiz bir ortamda olmalı ve psikolojik kaygılardan uzak durmalıdır.

Emzirme sırasında bebeğin ağzı, çenesi ve göbeği, kafası ile orantılı pozisyonda olmalı; bebeğin yüzü, göğsü ve karnı anneye dönük bulunmalıdır. Başarılı bir emzirme esnasında bebeğin yutma sesleri duyulur.

Emzirme süresince anne ve bebeğin sağlığı çok önemlidir. Bu nedenle annenin Özellikle protein ve kalsiyum içeren besinler tüketmesi çok önemlidir.

Gebelikte olduğu gibi emzirme döneminde de eğer ilaç kullanılması gerekiyorsa bunun mutlaka doktorun bilgisi dahilinde olması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde kullanılan bazı ilaçlar süt aracılığıyla bebeğe geçebilir ve istenmeyen yan etkilere yol açabilir.

Emzirme döneminde annenin fiziksel beslenmesinin yanı sıra psikolojik durumunun da emzirmeye uygun olması gerekir. Bu nedenle anneye bu açıdan destek olmak, ona bebeği ile yeterince ilgilenebilme zamanı verilmelidir.

Emzirme şıklığı ve miktarı belirli kurallara bağlanmamalı, bebeğinin davranışları gözlenerek onun tercihine bırakılmalıdır. Çünkü emzirme şıklığı ve miktarı bebekten bebeğe farklılık göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu