Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Ağrısız Doğum Epidural Analjesi Nedir

Doğum sancısı tüm anne adaylarının korkulu rüyasıdır. Halk arasındaki tanımıyla prenses doğum olarak bilinen ağrısız doğum tıp dilindeki adıyla epidural analjezi sayesinde doğum sürecinde oluşan ağrı ve sancıları büyük ölçüde azaltmak mümkün. İlgili Link: Sağlıklı Hamilelik İçin Öneriler

Ağrısız Doğum (Epidural Analjezi) Nasıl Yapılır?

Epidural Analizesi anne adayının bel bölgesine ince bir katedral yerleştirilerek yapılır. Her şeyden önce bu işlemin anasteji uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir.  Verilen ilaç sayesinde vücudun alt kısmından gelen ağrı sinyallerinin beyne gitmesi engellenmiş olur. Epidural Analjesi ağrının beyne iletilmesini engelleyen bir yöntem olduğundan vücudun hareket etmesini sağlayan kas gruplarını etkilemez, bu yüzden anne adayı doğum süreci boyunca hareket kabiliyetini kısıtlamamış olur.

Anne adayına uygulanacak ilaç dozu ağrının şiddetine göre ayarlanır ve doğum süresi boyunca ihtiyaca göre doz artırımına gidilebilir.

Ağrısız Doğum Gebeliğin Hangi Aşamasında Yapılır

Ağrısız doğum isteyen her anne adayı kadın doğum uzmanı tarafından uygun görülen zamanda katedral takılarak doğuma alınabilir.

Doğum Uzmanları katedral uygulaması için rahim kasılmalarının düzenli bir hale gelmesini ve rahim ağzı açıklığının  4 cm kadar açılmasını beklerler. Daha erken zamanda yapılmış uygulama doğum süresini uzatabileceği gibi gereksiz bir ağrı çekmenize de sebep olabilir.

Ağrısız Doğumun Avantajları Nelerdir?

Vücudun tamamında uyuşukluk hissi yaratmaması ve doğum sürecince anne adayının hareketlerinin kısıtlamaması nedeniyle anne adayının rahat bir doğum geçirmesini sağlar.

Psikoloji açıdan anne adayı için rahat bir süreç yaşanmasını sağlar.

Doğum sonrası dinç ve zinde bir anne bebeği ile daha rahat ilgilenebilir.

Epidural Doğum Riskleri Nelerdir?

Epidural Doğum riskleri son derece azdır. En sık görülen yan etkisi tansiyon düşüklüğüdür buda yeterince sıvı takviyesi verilerek dengelenebilir.

Çok nadiren yaşanmakla beraber baş ağrısı oluşabilir.

Kateter takılan kısımda enfeksiyon sorunu oluşabilir.

 

Doğum sancısı tüm anne adaylarının korkulu rüyasıdır. Halk arasındaki tanımıyla prenses doğum olarak bilinen ağrısız doğum tıp dilindeki adıyla epidural analjezi sayesinde doğum sürecinde oluşan ağrı ve sancıları büyük ölçüde azaltmak mümkün.

Epidural Anestezi ile Epidural Analjezi Arasındaki Fark Nedir?

Epidural anestezi dendiği zaman hastanın ameliyat için epidural blok yapıldığı anlamına gelir. Anesteziden kasıt budur. Analjezi ise ameliyat sonrası ağrıyı ortadan kaldırılması için epidural yöntemin kullanılmasıdır veya doğumu ağrısız gerçekleştirmek için kullanılabilir. Aralarındaki fark uygulama şekilleri aynıdır. Epidural anestezi için de epidural analjezi için de epidural kateter yerleştirilir. Ağrılı girişimler sırasında kullanılır. Verilecek ilaçları daha yoğundur, daha fazladır. Ama analjezi için ameliyat sonrası ameliyat sonrası dönemde ağrı tedavisi için , ağrıyı ortadan kaldırmak için ya da ağrısız doğum gerçekleştirmek için vereceğimiz ilacı daha az konsantrasyonda ve ağrıyı ortadan kaldıran başka yan ilaçlarla birlikte kullanarak yapılan bir uygulamadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kuzenimin doğumu için bu yöntemi araştırırken makalenize denk geldim.Gayet bilgilendirici oldu ve sayenizde kafa karışıklığımız sona erdi.Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu