Sağlıklı YaşamDiyet ve Sağlıklı Beslenme

Tepeden Tırnağa Detoks Önerileri

Tepeden Tırnağa Detoks Önerileri

Karaciğer, böbrekler ve cildimiz… Her gün hararetle çalışarak bedenimizi temiz tutan savaşçılarımız. Yorgunlar ve onların da biraz desteğe ihtiyacı var. Birkaç basit uygulamayla onları rahatlatabilir, dinlendirebilir ve tekrar capcanlı bir şekilde çalışmalarına yardımcı olabilirsiniz. Vücudun arınma ve yenilenme şekli olarak kabul edilen detoks önerileri konusunda uzmanların uyarılarına kulak veriyor ve bedenimizi tepeden tırnağa yeniliyoruz.

İnsan bedeni normal şartlar altında kendini temizleyebilecek bir donanıma sahip. Karaciğerlerimiz vücuttaki pis kanı temizler, böbrekler toksinleri atar ve cildimiz bakteriler karşısında kendini koruma altına alır. Ama maalesef ki bu sırlama her zaman bu kadar mükemmel bir döngü ile devamlılığını sürdüremeyebiliyor. Yaşadığımız yüzyıla dair olumsuz çevre koşulları, yoğun stres altında devam ettirdiğimiz hayatlarımız, kötü beslenme alışkanlıkları, vücudun doğal kendini temizleme düzenini sekteye uğratarak bizi toksinlerle baş başa bırakıyor. Vücudun kendini yenileme mekanizması sekteye uğramışsa ufak bir bakım yaparak, sebebini bilmediğimiz bu yorgunluktan kurtulabiliriz. İşte size tepeden tırnağa detoks önerileri;

Cildinizi Yenileyin

Cilt bakımı konusunda pek çoğumuzun bilmediği bir detay; cildimiz aslında çok sayıda dış etkenlerden bizleri korur. Akne, kızarıklık şeklindeki deri hastalıkları, dökülmeler veya sedef hastalığı çoğunlukla organik bir stresten kaynaklanır. Cilt hem sıcak, soğuk veya acı gibi hisleri ileten bir organdır. Ayrıca adeta bir bariyer görevi görerek bizi zararlı dış etkenlerden korur. Genel kanının aksine cilt yüzeyi çok nadiren tıkanır, çünkü toksinler öncelikle böbrekler tarafından temizlenir. İlgili Link: Bağışıklık Sistemi Nedir

Cildiniz İçin Detoks Önerileri

Pek çoğumuz terlemekten hoşlanmaz hatta terleme sorunlarımıza çözüm bulmaya çalışırız. Aslında tam tersine cildimiz için yapılması gereken, cildimizin terlemesine izin vermek, çünkü ciltteki kir ter yoluyla atılır. Üstelik ter, vücut ısısını dengelemek için gereklidir. Organik deodorantlar, pudra veya eczanelerde bulunan koku önleyiciler  kullanımı gözenekleri sıkılaştırır, kötü kokuları engeller ve antiseptik görevi görür. Dolayısıyla detoks sürecinde vücudunuzu bu tarz malzemelerden uzak tutun.

Cildinizi her gün nemlendirin. Krem veya losyon kullanımı cildin kurumasını engelleyen bir bariyer oluşturur ve cildin yüzeyinde kalarak antibakteriyel bir kalkan görevi görür. Makyaj kalıntıları, krem veya hava kirliliği artıklarının altında nefessiz kalmaması içinse, her gece cildinizi temizlemeyi unutmayın. Cildinizi daha iyi beslemek için yağlı asitler, antioksidan, E vitamini gibi gıda takviyelerini de doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Böbreklerinizi Rahatlatın

Vücudumuzun gerçek arındırma merkezi olan böbrekler kanı filtreler, içindeki toksinleri ayırır ve temizler. Ancak ağrısını hissetmediğimiz bu organımıza bakmak çok kolay sayılmaz. Böbrek ağrısı zannettiğimiz sancı aslında sırt bölgesinin alt kısmından gelen bir kas ağrısıdır.

Bu yüzden de böbrek yetmezliği sıklıkla geç teşhis edilir. Yorgunluk, hipertansiyon, bacak şişkinliği ve idrarda kan yüzde 100 böbrek yetmezliği belirtileri sayılmasa da görüldüğü takdirde vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gidilmelidir.

Böbrekleriniz İçin Detoks Önerileri

Uzmanlardan duyduğumuz sık sık su tüketin uyarılarının aksine su tüketiminin de gereğinden fazlasının faydalı olmadığını belirtmek isterim. Böbrektaşı riskini artıran tuz tüketimini ve steroidsiz antienflamatuvar ilacların kullanımını sınırlayın. Bu sınıftaki ilaçları aşırı tüketmek, midede ağrı yapmanın yanı sıra böbreklere zarar verebilir. Bütün bunların yanı sıra hayvansal protein alımını da sınırlandırın. Bütün bunların yanı sıra hayvansal protein alımını da sınırlandırın.

Detoks Önerileri

Karaciğer Yenilenmenin Sırrı 

Çin tıbbına göre, karaciğere bağlı safra kesesi endişelerimizi hafifletmek için aktive olur.  Beslenme uzmanları ‘’ Karaciğer Sindirimin Anahtar Organıdır’’ diyor. Yağları hazmetmek için gerekli olan safrayı üretir, çeşitli maddelerin dağılmasına katkıda bulunur ve kandaki toksinleri filtreden geçirir. Karaciğer sessiz diye tabir ettiğimiz organlardan biridir. yani sorun yaşaması durumunda herhangi bir belirti göstermez. Karaciğerde herhangi bir sorun doğrudan acı hissettirmez ama karnı şişirir ve nefes akışını bozar.

Karaciğer İçin Detoks Önerileri

Beyaz şeker veya işlenmiş hamur işlerini (pizza kek, börek, lazanya vs.) aşırı tüketmekten kaçının, çünkü bu gıdalar yüksek oranda doymuş yağ ve tuz içerir. Her gün sebze tüketin. Özellikle enginar içeriğinde bulunan sinarin doğal bir arindingryken, klorojenik asitse iyi bir antioksidandır. Aynı zamanda limon da çok iyi bir detoks meyvesidir. Her ayın bir veya iki günü, sindirim sisteminizi rahatlatmak için vejetaryen beslenin. Rezene, adaçayı ve biberiye safranın vücuttan atımını kolaylaştırır. Şahtere otu, dulavrat otu ve karahindiba yorgun karaciğeri canlandırır; boldo bitkisi ise rahatlatır. Bitkileri doktorunuza danışarak, kürler halinde tüketebilirsiniz.

Karaciğer, böbrekler ve cildimiz… Her gün hararetle çalışarak bedenimizi temiz tutan savaşçılarımız. Yorgunlar ve onların da biraz desteğe ihtiyacı var. Birkaç basit uygulamayla onları rahatlatabilir, dinlendirebilir ve tekrar capcanlı bir şekilde çalışmalarına yardımcı olabilirsiniz.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! İnançları Değiştiren Diyet Aquafaba

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu