GüzellikCilt Bakımı ve Saç Bakımı

7 Adımda Ayak Bakımı

7 Adımda Ayak Bakımı

Yaz aylarını karşılamaya dört gözle beklediğimiz bu günlerde ayak bakımı her zamankinden daha önemsediğimiz güzellik başlıkları arasında. Yaz aylarında sandalet ve flip flopları  gönül rahatlığı ile giyebilmek için şimdi ayaklarda bakım zamanı…

Ayak Banyosu

Törpü ve ponza taşı kullanmadan önce ayaklarınızı 10-15 dakika ilik suda dinlendirin. İdeal su sıcaklığı 37 derece olmasına dikkat edin. Bu işlem  ayağınızın üzerindeki gözenekleri açarak cildi bakım için uygun hale getirir. Banyo suyunuza 5-6 damla banyo yağı damlatın. Lavantalı olanlar ayaklarınızı dinlendirir.

Peeling Yumuşaklığı

Ayaktaki ölü deriler bir ponza taşı ya da özel bir ayak peeling’i ile arındırılabilir. Ayaklarınızın tabanını ve parmaklarınızı iyice ovup durulayın. Nasır varsa, özel cihazlarla peeling yapmalısınız.

Kısa Tırnaklar

Ayak Tırnaklarımız her zaman el tırnaklarına göre daha kalındır. Bu yüzden onları kısaltırken düz bir kesim yapın. Sonra törpü ile istediğiniz şekli verebilirsiniz. Eğer yuvarlak kesim yaparsanız batik sorunu yaşamanız muhtemel. Kenar ve köşelerde kalan pürüzleri törpü aracılığı ile hafifçe temizlemeniz yeterli olacaktır.

Nazikçe Törpüleyin

Tırnakları kestikten sonra sıra geldi törpülemeye. Metal törpüler yerine kağıt olanları tercih edin. Tırnağa daha az zarar verirsiniz. Törpülemeyi küçük ve dairesel hareketlerle yapmalısınız. Ayrıca tırnağın üzerinide pürüzsüzleştirmelisiniz. Bunun için üç hatta dört taraflı törpüler var; törpüleme, düzleştirme, cilalama ve parlatma işlemlerini bir arada yapabileceğiniz. En pratik olanını seçmek size zaman kazandıracaktır.

Törpü ve ponza taşı kullanmadan önce ayaklarınızı 10-15 dakika ilik suda dinlendirin. İdeal su sıcaklığı 37 derece olmasına dikkat edin. Bu işlem  ayağınızın üzerindeki gözenekleri açarak cildi bakım için uygun hale getirir.

Kütikil Temizliği

Doğru ayak bakımı aşamamalarından bir tanesi olan Küti Kil Temizliği nasırlı ayaklarda kütkilleri arındırmak tahmin ettiğinizden biraz daha zor olabilir. Bu noktada piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz nazik manikür elemanları bu sorunu kolaylıkla ortadan kaldıracaktır. Ayrıca oje gibi fırçalı yağlar ya da tırnak eti kalemleri tırnak çevresindeki etleri geri atabilmek için en doğru yöntemdir.

Oje Sürümünde Ustalara Taş Çıkartın

Oje uygulamadan önce tırnağınıza mutlaka baz sürmelisiniz. Ardından seçtiğiniz rengi iki kat uygulayın. Katmanlar arasında iki dakika kadar kuruması için bekleyin. Daha dayanıklı olacaktır. Parlak pembe ve parlak mercan tonları yazın harika görünüyorlar.

Yoğun Bakım

Ayak Kremleri vücut kremlerine oranla yağ ve nane gibi ferahlatıcı içerikler açısından zengindir. Vücut ısımızda bu maddelerin etkilerini artırır. Geceden süreceğiniz bakım kreminizin üzerine pamuklu ve kalın bir çorap giyin. Bir gece bekletin. Yoğun bakım sonrası yumuşacık ayaklar garanti. İlgili Link: Yaza Hazırlık Bakım Önerileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu