Cilt Bakımı ve Saç BakımıGenelGüzellik

Kepekten Korunmanın Yolları

Günümüzde insanların en çok sorun yaşadığı konulardan birisi de saç derisinde meydana gelen kepeklerdir. Ancak birtakım basit uygulamalar ile bu kepeklerden kurtulmak sanıldığı kadar zor değil. Saç derinizdeki kepekler genellikle bulunduğunuz bölgedeki sudan, kullandığınız şampuandan ya da egzama denilen sağlık probleminden kaynaklanıyor olabilir. Oldukça rahatsız eden bu görüntülerle başa çıkabilmek için farklı yöntemlerden yardım alınabilir. Bu yöntemler;

 

  • Zeytinyağı maskesi
  • Kabartma tozu
  • Sarımsak
  • Sirkeli Su
  • Yoğurt

 

gibi doğal ürünlerle yapılan maskelerdir. Bu yöntemlerden bir ya da birkaçı denenerek saçta meydana gelen kepeklerin giderilmesi sağlanabilir. Aynı zamanda kepek oluşumu da engellenebilir.

 

Zeytinyağı

 

Günlük yaşantıda oldukça fazla kullanılan hakiki zeytinyağının faydalarından birçok insan fazlasıyla haberdardır. İşte tam bu noktada da yine en iyi yardımcınız zeytinyağı olacaktır.

 

Akşamları yatmadan önce 10-15 damla hakiki zeytinyağını saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Daha sonra saçlarınızı havluyla sarın ve bu şekilde sabaha kadar bekleyin. Sabah havluyu çıkardığınızda saçlarınızı normal şampuanınız ile yıkayın. Daha hızlı sonuçlar elde etmek için ekstra olarak zeytinyağlı şampuanlar kullanarak destek alabilirsiniz.

 

 

Kabartma Tozu

 

Mutfakta kullandığınız olmazsa olmazlarınızdan olan kabartma tozu ile de kepeklerden kolayca kurtulabilirsiniz.

 

Öncelikle saçınızı ıslatın. Daha sonra elinize aldığınız bir avuç dolusu kabartma tozunu saçınıza iyice sürerek tüm saç derinizi ovalayın. Ovalama işlemini bitirdikten sonra şampuanınızı kullanmadan saçlarınızı güzelce durulayın. Birkaç hafta içerisinde saç derinizdeki değişikliği fark edeceksiniz. Bu işlemi uyguladığınızda başlangıçta saçlarınızda kuruluk hissedebilirsiniz. Fakat birkaç haftanın sonunda bu kurulduktan eser kalmadığını göreceksiniz.

 

Sarımsak

 

Her derde deva ve doğal antibiyotik olarak bildiğiniz o mucize yiyeceklerden biri olan sarımsak ile de saçınızda oldukça sevimsiz bir görüntü oluşturan kepeklerden kurtulmanız mümkün.

 

Öncelikle birkaç diş sarımsağı güzelce ezin ve saç derinizi bununla ovalayın. Sarımsağın kokusundan rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız da sarımsakları ezerken içine bir miktar bal eklemelisiniz. Saç derinize bu karışımla masaj yapın ve daha sonra normal bir şekilde saçlarınızı durulayın. Bir süre sonra saçlarınızda kepeğin kalmadığını görebilirsiniz.

 

Sirkeli Su

 

Her daim evimizde bulunan sirke (üzüm sirkesi veya elma sirkesi fark etmez), kepek sorununuzu çözmeniz için en önemli yöntemlerden birisi.

 

Geniş ve büyük bir kaba bir miktar sirke ve bir miktar ılık su ile birlikte bir karışım hazırlayın. Saçlarınızı şampuanınız ile yıkadıktan sonra hazırlamış olduğunuz ılık su ve sirkeli karışım ile güzel bir şekilde durulayın.

 

Eğer sarımsak gibi sirkenin de kötü kokacağını düşünebilirsiniz. Kuruduğu zaman kokudan eser kalmayacaktır. İçiniz rahat etmeyecek ise bu karışım ile saçlarınızı duruladıktan sonra son bir kez de sade duru suyla saçınızı tekrar durulayın. Zaten kokudan eser kalmayacak ama en azından içiniz daha rahat olacak.

 

Yoğurt

 

Mutfağınızda en çok kullandığınız yiyeceklerden biri olan yoğurt ile de saç derinizdeki kepeklerden kurtulmanız mümkün. Yoğurt, içindeki yararlı maddeler sayesinde saç sağlığında da güzel bir yardımcıdır. Hem de hiç bir karışıma ya da yardımcı bir maddeye ihtiyaç duymadan sadece bir kase yoğurt ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

 

Duşa girmeden önce bir kâse yoğurt alın ve güzelce çırpın. Daha sonra saçlarınızı yıkayıp duruladıktan sonra ıslak saç derinize çırptığınız bir kâse yoğurdu yavaşça masaj hareketleriyle yedirin. 10-15 dakika bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Oldukça basit bir yöntemdir ve hemen her saç tipine uygulanabilir. Bu uygulamayı haftada bir kez kullanarak en geç üçüncü kullanımda farkı göreceksiniz.

 

İlgili Link: Greft Nedir

 

Günümüzde insanların en çok sorun yaşadığı konulardan birisi de saç derisinde meydana gelen kepeklerdir. Ancak birtakım basit uygulamalar ile bu kepeklerden kurtulmak sanıldığı kadar zor değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu