Estetik

Vajinoplasti Ne Zaman Yapılmalıdır

Vajina daraltma olarak da adlandırılan Vajinoplasti, bireyin sosyal yaşam kalitesi ve cinsel yaşamı üzerinde büyük etkileri olan bir ameliyat türüdür. Genellikle normal yolla yapılan doğum sonrasında vajinası bollaşmış ve genişlemiş kadınların vajina yapılarını eski haline getirmek amacına yönelik olarak yapılır. Bu tür ameliyatların yapılma sebebi, bireyin anatomik ve fonksiyonel sorunlarını gidermek ve estetik kaygılarını sonlandırmaktır. Bu tür cerrahi müdahalelerden beklenen sonucun alınabilmesi adına ameliyata genital bölgeler konusunda uzman bir jinekolog tarafından yapılacak muayene sonrasında karar verilmelidir.

 

İlgili Link:  Seks Hayatınızı Fişekleyecek Öneriler

 

Vajina genişlemesi hem kadın, hem de erkek için cinsel sorunların baş göstermesine sebep teşkil edebilmektedir. Genişleme sebebiyle ortaya çıkması muhtemel sorunlar arasında,

 

  • Cinsel ilişki sırasında hoş olmayan seslerin çıkması
  • Orgazm olamama
  • Cinsel haz ve doyumda azalma,
  • Cinsel ilişki isteğinin azalması yer almaktadır.

 

Yukarda sıralanan sonuçlar sebebiyle kadın bireyde zamanla kendine güvende azalma ve utanma duygusu oluşur. Bu tür sorunların yaşanmasını engellemek adına yapılan vajina daraltma ameliyatları oldukça kısa sürede ve ağrısız acısız bir şekilde yapılmaktadır.

 

İlgili Link : Rahim Sarkması

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Vajinoplasti ameliyatı yetişkin olan her bireyin isteği doğrultusunda yapılabilen bir ameliyattır. Hastanın isteğine ve şartlara bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılan ameliyat kişiye göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte 45 dakika ile 1 saat arasında süren bir operasyonudur. Vajinoplasti ameliyatı sırasında vajina girişinden başlamak üzere yaklaşık 6-7 cm kadar iç kısma girilerek dokular çıkarılır. Çıkarılan dokular vajina içinde emilerek kendiliğinden eriyen dikişlerle kat kat dikilmek suretiyle bir araya getirilir ve vajinanın tamamı daraltılır. Hastada bağırsak sarkması veya idrar kaçırma sorunu mevcutsa, ameliyat sonrası bu tür sorunlar da ortadan kalkar.

 

Vajinoplasti Ameliyatı Hangi Durumlarda Gereklidir?

 

Vajinoplasti ameliyatları genellikle 2 gurup hastaya yönelik olarak yapılır. İlk gurup cinsel sorunlar ve estetik kaygıların giderilmesi amacıyla ameliyata karar verenler, ikinci gurup ise estetik kaygılardan çok rahim ve bağırsak sarkması, idrar kaçırma gibi sorunlarla karşılaşan ileri yaşlardaki hastalardır. Estetik kaygılar ve cinsel sorunların giderilmesi amacıyla başvuran hasta sayısı diğer hasta gurubuna göre daha fazladır.

 

Yaşlılık sebebiyle sorun yaşayan bireylerin önemli bir kısmı sorunlarını görmezden gelerek yaşamlarını devam ettirmekte, durumlarını paylaşmaktan utanmaktadır. Bu tür hastaların kendilerinde ve eşlerinde yoğun şekilde cinsel sorunlar yaşanması muhtemeldir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında vajina daraltıldığı gibi, bağırsak ve idrar torbası sarkması da düzeltilerek bireylerin sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşması sağlanır. Vajinoplasti ameliyatı olmak için başvuran hastaların en önemli sebeplerinden biri, vajinadaki bollaşma sebebiyle cinsel ilişki sırasında çıkan rahatsız edici seslerdir.

 

Kadının normal yollarla birden fazla doğum yapmış olması, bebeğin normal ölçülerden büyük doğması, doğum eyleminin beklenenden uzun sürmesi vajina genişlemesinin temel sebepleri arasındadır. Bunun dışında genetik yatkınlık, yaşlanma ve vajina bölgesinde yapılan farklı cerrahi müdahaleler bollaşmaya sebep olabilmektedir. Öyle ki bireyin kollajen yapısının özelliğine bağlı olarak vajinada genişleme ve bollaşma olması da mümkündür.  Vajinoplasti ameliyatına başvuran hastaların bir bölümü de, günlük yaşam içerisinde vajinadan gaz çıkarmaya benzer sesler geldiği ve bu durumdan aşırı rahatsızlık duyduğundan bahisle ameliyata karar vermektedir.

 

Vajina daraltma olarak da adlandırılan Vajinoplasti, bireyin sosyal yaşam kalitesi ve cinsel yaşamı üzerinde büyük etkileri olan bir ameliyat türüdür. Genellikle normal yolla yapılan doğum sonrasında vajinası bollaşmış ve genişlemiş kadınların vajina yapılarını eski haline getirmek amacına yönelik olarak yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu