Uzman Yazıları

Kadınların Söylemeye Çekindiği Konu İdrar Kaçırma

Dünyada pek çok kadının hayatını ve yaşamını olumsuz yönde etkileyen idrar kaçırma sorunu, toplumda sanıldığının aksine son derece basit alıştırmalarla ve basit cerrahi operasyonlarla tamamen ortadan kaldırılabilir.

 

İdrar Kaçırma problemi, genellikle belli bir yaş üstü kadınlar da görüldüğü sanılır, aslında istatistiklere bakıldığından rakamlar durumun böyle olmadığını söylemektedir. Yapılan çalışmalar; idrar kaçırmanın genç kadınlarda %20-30 oranında görüldüğünü, orta yaşlılarda bu oranın %30-40’lara çıktığını, yaşlılarda ise %40-50’lere kadar yükseldiğini göstermektedir.

 

 

İdrar Kaçırma Türleri 

 

Kadınlarda idrar kaçırma türleri, üriner inkontinans, kontrol dışı idrarı tutamama ve olarak ikiye ayrılır. Halk arasındaki tanımlamasıyla bu durum stres kaynaklarına bağlı olarak oluşan idrar kaçırma ve sıkışarak idrar kaçırma olarak yorumlanır.

 

İlgili Link:  Kısırlık Nedir

 

Stres Odaklı İdrar Kaçırma

 

Bu tip idrar kaçırma türlerinde kişi gündelik aktivitelerini yaparken , spor esnasında, öksürükle beraber, hatta gülerken bile idrarını kaçırabilir. Bu sorunun oluşmasının ana nedeni; kasık bölgesinde bulunan leğen kemiklerinin hemen altında bulunan kas yapıları zayıflamış ve idrar torbasında sarkmalar oluşmuştur. Bu sarkmalar dolayısıyla mesane kısmında basınç oluşmakta ve oluşan basınç dolayısıyla idrarı tutmak çok mümkün olmamaktadır.

 

İlgili Link: Genital Estetik

 

Sıkışma Dolayısı İle İdrar Kaçırma

 

Bu tip idrar kaçırmalarda ana sorun , kişinin sıklıkla idrar hissi yaşaması ve aniden idrara çıkma gereği duymasıdır. Bu tür idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalar kendilerini tetikleyecek en ufak bir su sesinde bile idrara çıkma hislerinin geldiğini belirtirler. Hastanın böyle hissetmesinin temel nedeni, idrar torbasının kontrol mekanizması olan kasların sinir yapılarının ve işlevlerinin bozulmuş olmasıdır.

 

İdrar Kaçırma Nedenleri 

 

Stres odaklı idrar kaçırma sorunlarında pek çok nedenden bahsedilebilinir. Ancak başlıca nedenler gebelik özellikle sorunlu gebelik süreçleri sonrası, obezite sorunları, düzenli olarak bağırsak ve kabızlık sorunları yaşayan kişiler, aşırı sigara tüketimi olan kişilerde daha sık görülür. Ayrıca kadınlarda yaş ilerlemesi ile beraber ostrejen azlığı ve menepoz süreçleri de doku kayıplarına neden olduğundan idrar kaçırma sorunlarını tetiklemektedir. Sıkışma tipi idrar kaçırma sorunda ise idrar yolu enfeksiyonları ve mesane bölgesinde olası taş sorunları araştırılmalıdır.

 

İdrar Kaçırma Tedavisi

 

İdrar Kaçırma sorunu dünyada pek çok kadının yaşadığı bir problemdir. İdrar Kaçırma Tedavisi aşamasında hastanın yaşadığı sorunun boyutu ve düzeyine göre bir tedavi uygulanır.  Gündelik hayatın içinde dönem dönem çeşitli aktiveteler arasında birkaç damla idrar kaybeden bir hastanın tedavisi ile sorunu daha kronikleşmiş olan bir hastanın tedavisi aynı şekilde değildir.

 

İleri boyutta görülen idrar kaçırma vakalarında genellikle ufak bir cerrahi müdahale ile sorun ortadan kaldırılır. Yapılan operasyon kadının vajina bölgesinden yapılabileceği gibi karın kısmının hemen üst tarafından yapılmaktadır.

 

Vajina bölgesinden yapılan ameliyatlarda bantların ucu, kasıklardan ya da bacak iç kıvrımından çıkarılır.  Karın operasyonlarında ise , açık ve labaroskopik yöntemle ameliyat gerçekleştirilir.

 

Dünyada pek çok kadının hayatını ve yaşamını olumsuz yönde etkileyen idrar kaçırma sorunu, toplumda sanıldığının aksine son derece basit alıştırmalarla ve basit cerrahi operasyonlarla tamamen ortadan kaldırılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu