EstetikGenelGüzellik

Peeling & Cilt Temizliği

Cildimiz gün içerisinde temas ettiği kirli hava ve diğer etkenler ile olası etkilere maruz kalan ama bir yandan ise yenilenmeye, onarılmaya karşı bir yapıdadır. Makyaj malzemeleri, güneş lekeleri veya zamanla oluşan gözenek tıkanıklığı gibi durumlarda bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyar. Cildimizi temiz tutmak bir dengedir. Temiz tutmak denince akla ilk gelen yıkamaktır, tabi ki cildimizin ve vücudumuzun temizliğine dikkat ediyoruz. Peki, biz derinlemesine yapılan cilt temizliği için ve onarılmaya yardımcı daha fazla neler yapılabiliriz?

Peeling, cildimizde oluşan herhangi bir sorun için ya da pürüzsüz bir cilt için uygulanan cilt soyma ve ciltteki ölü derileri arındırma işlemidir. Peeling, cildin pürüzsüz olmasını sağlamak ile birlikte var olan güneş lekelerini de azaltmak için uygulanmaktadır. Bu aşamada cildimize yardımcı olduğumuz ve ölü derilerden arınması için kullandığımız birçok bakım ürünü kullanmaktayız.

İlgili Link: Botoks Nedir? Neden Yapılır?

Evde Peeling Deneyelim

Evlerimizde deneyebileceğimiz birkaç tane Peeling yöntemi var. Biz bu yöntemlere organik ve kolay malzemeli diyebiliriz. Öncelikle size tarif vermeden önce bir arkadaşınızı kahve içmeye çağırmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Şöyle karşılıklı bir Türk kahvesi içip, telveleri yüzümüze sürmez miyiz? Evet yapmanız gereken ister arkadaşınız ister eşiniz ister yalnız yaptığınız Türk kahvenizi bir güzel keyifle içip ardından dibinde kalan telvesini yüzünüze maske gibi sürmeniz. Alnınız, burun ve yanak bölgenize iyice sürdüğünüz kahve telvelerinin yapısının pütürlü olması cildinizde doğal Peeling etkisi yaratacaktır. 5-10 dakika kadar yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Ardından güzelce yıkayıp nemlendirici kreminizi sürmeyi ihmal etmeyin. Güneşe çıkmanız gerekir ise en az 30 faktör güneş koruyucu ürün kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yine kolaylıkla yapabileceğiniz doğal bir Peeling yöntemi öneriyoruz. Umarım yazın denize girdiğiniz o an aklınıza bu yöntem gelecektir. Deniz kumu ve Peeling. Tatildesiniz ve denize girdiniz. Eve ya da çadıra dönmeden 10 dakika önce tam da duş öncesi yapılacak bir Peeling. Yüz kısmı için tahriş edici olmaması adına diğer tüm vücudunuza uygulayabileceğiniz bir Peelingtir. Bacaklarınızı, kollarınızı karın ve basen bölgenizi nemli deniz kumu ile ovarak ve masaj yaparak Peeling uygulayabilirsiniz. Duş öncesi yapacağınız bu Peeling ile kan dolaşımınız hızlanacaktır. Ayrıca doğal bir kese yöntemidir. Uygulama sonrası nemlendirici sürmenizi tavsiye ederiz.

Bunların yanında profesyonel destek ve uzmanlarca uygulanan yöntemleri de inceleyelim.

Kimyasal Peeling Nedir? Kimler Kimyasal Peeling Yaptırabilir?

Kimyasal Peeling nedir? Kimler Kimyasal Peeling Yaptırabilir

Cildinizin dengesini yormadan yapılan profesyonel bir Peeling uygulamasıdır. Sıklıkları 1 ay kadar aralıklar ile tekrarlanabilir ve cilt analizi yapan uzmanlar tarafından uygulanması sağlıklı sonuca ulaşan bir cilt tedavisidir. Bu yöntem, cildinizdeki sorun analizi ile yapılacağı dönem ve sonrasında kullanacağınız bakım ürünleri ile devam etmektedir. Unutmayın ki her tedavi devamında bakım ve hijyen gerektirir. Kimyasal Peeling sonrası ciltte oluşan kızarıklık ve hassasiyet durumu söz konusu olabilir ve onarıcı kremler kullanılmalıdır. Yüzeysel Peeling sonrası hafif nemlendiriciler, derin Peelingler sonrası yoğun nemlendirici uygulanmalıdır.

Dermatolojik olarak 13 yaşını aşmış, doktor muayenesi sonucu uygun görülebilen herkese Kimyasal Peeling yapılabilir. Son 2-3 ay içerisinde plastik cerrahi operasyon geçiren, yüz bölgesinde lazer soyma işlemi ya da radyasyon tedavisi gören, hamile ve kalp hastaları hariç herkes doktor kontrolü altında Kimyasal Peeling yaptırabilmektedir.

İlgili Link: Göz Çevresi Kırışıklıklarına 5 Çözüm

TCA Peeling Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Cildimizdeki kolajen dokuyu canlandıran, kan dolaşımını hızlandıran, cildi ölü dokulardan uzaklaştıran ve hücre yenilenmesini sağlayan bir Peeling uygulamasıdır. Profesyonel ortamda uzman kişiler tarafınca cilt yüzeyine uygulanan Triklor Asetik Asit (TCA) ile ve kontrollü bir biçimde cildin uyarılması ve soyulması işlemidir. Deri altındaki onarım mekanizmalarını hareket ettirmek için uygulanır. Bu durumda ciltte yalancı bir yanık uyarısı oluşturmaktadır. Bu yanık gerçek değildir ve bu uyarı sayesinde deri altındaki onarım mekanizması tetiklenir. Cildimizin yani deri yapımızı daha diri ve genç tutan kolajen ve elastik lifleri tetikler. Böylece gençleşme, dirileşme, üst ölü derinin hafifçe soyulması ile de daha canlı, homojen ve pürüzsüz bir cilt oluşmaktadır. Eller boyun ve yüz için uygulanır.

Etkili Kullanım Alanları

 • Cildimizin doğal parlaklığının ortaya çıkarılması
 • Cildimizin yumuşaklığını sağlamak ve pürüzlerin giderilmesi
 • Yağ ve nem dengesinin sağlanabilmesi
 • Kırışıklıkların ya da ince çizgilerin görünümünün hafifletilebilmesi
 • Gözenekli, kuru cilt yapısının iyileştirilebilmesi
 • Yaş, güneş, gebelik gibi nedenlerden dolayı oluşan çillerin ya da lekelerin giderilebilmesi
 • Akne, aktif akne ve izlerinin hafifletilebilmesi
 • Kıl dönmelerinin giderilebilmesi

Tedavi Sonrası Bakım Önerileri

 • Cildimizi güneşten korumalı ve en az 30 faktör güneş koruyucu bakım ürünü kullanmalıyız.
 • Soyulma aşamasında oluşan kabuk ve yaraları iz kalmaması için kaşımamalı ve yolmamalıyız.
 • Tedavimiz sonrası sıcak ve nemli sauna ve hamam gibi ortamlarda bulunmamalıyız.

Karbon Peeling Nedir?

Karbon Peeling uygulaması, genellikle yüz bölgemize uygulanan, cildimizdeki yağı kiri ve tozu arındıran bir uygulamadır. Karbon Peeling sonrası cildimiz taze ve parlak bir görünüme kavuşur. Yüzümüze uygulanan Aktif Karbon Maske ile yapılır.

Cildimizin en üst tabasındaki ölü hücrelerden kurtulmasını sağlayarak, alttaki canlı cilt dokusunu ortaya çıkarır. Ciltteki yağ dengesini korumak için karbon maske kullanılır. Akne oluşumuna ve lekelenmeye yatkın cilt tiplerinde yağlanmayı önleyici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca alerjik ya da sinek, böcek ısırıkları gibi kızarıkların ve şişliklerinde giderilmesinde etkili olabilmektedir. Karbon maske ve Peeling, doktor kontrolünde ve alanında uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Bu tedavi sürecinde uygun görülen hastalara 15 günde bir 10 seans olarak yapılabilmektedir. Seans süresi ortalama 15 ile 20 dakika sürmektedir. Seans sonrası gün içerisinde makyaj yapmamalı ve işlemden sonra en az 6 saat kadar cildimize su ile temasını engellemeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu