Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

İdrar Kaçırmanızın Sebebi Rahim Sarkması Olabilir

Doktor Şehsuvar Gökgöz
Kadın cinsel organını yaş ve doğum sıklığı gibi faktörlerle olması gerekenden

daha aşağıya inerek form bozukluğuna uğrayabilir. Rahim sarkması surumu ile

beraber rahme yakın olan idrar torbası vajina içinde şişerek zıplama, ani hareket

durumlarında idrar kaçırma ile karşı karşıya kalınır.

Rahim Sarkması Neden Olur?

Rahim Sarması en çok zorlu doğum yapan kadınlarda görülür. Normal yollarla doğum yapıp çocuğun çok iri olduğu durumlar kadınlarda rahim sarkmasını tetikleyen sebepler arasındadır. Aşırı kilo, uzun süreli yaşanan kabızlık durumları, doğumda vakum yöntemine başvurulmak zorunda kalması rahim sarkmasının en önemli sebepleri arasındadır. İlgili Link: Adet Öncesi Sendromu Nedir

Rahim Sarkması Belirtileri

Rahim sarkması başlangıç aşamasında kişinin rahimde yaşadığı sarmanın düzeyine göre belirtiler gösterir. Hatta kimi hastalarda farkedilemiyebilir. Sıklıkla bel ağrısı, cinsel ilişki esnasında acı hissetme, karın bölgesinde bir baskı hissini sıklıkla yaşıyorsanız hekiminize görünmenizi tavsiye ederiz.

İdrar Kaçırmak

Rahim Sarkması Teşhisi Nasıl Konur?

Eğer sıklıkla idrar kaçırıyor yada karın altındaki bölgede sürekli bir baskı duygusu hissediyorsanız en yakın kadın doğum uzmanına giderek jinekolojik muayinenizi yaptırmanızda fayda olacaktır.

İdrar kaçırması her yaştan kadının korkulu rüyası. İdrar kaçırmasını tetikleyen sebepler arasında kadınların  art arda yaşadıkları doğumlar, uzun dönem devam eden kabızlık problemleri gibi sebepler yatıyor olabilir.

 

Rahim Sarkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim sarkmasında cerrahi uygulamalardan faydalanılıyor .Doğum yapmayı düşünmeyen kadınlarda rahim sarkması olması halinde, cerrahi uygulamalardan yardım alınır. Bu uygulamalar, rahimin vajina yolundan çıkarılması ve vajina duvarındaki fazlalık dokuların alınması amacına dayanır. Genç ve doğum yapmayı düşünen kadınlarda ise, rahim alınmaz. İdrar kaçırma sorunu da söz konusuysa, ameliyatsız yöntemlerden ve Kegel egzersizlerinden faydalanılarak ayrı bir ek tedavi daha uygulanır. Rahim sarkmasını önlemek için yapılması gerekenler

Fazla kilolarınız var ise kurtulun

Kegel adlı, pelvik kaslarını güçlendiren egzersizleri hekiminize danışarak öğrenin ve uygulayın.

Lifli ve doğal gıdalarla beslenmeye özen gösterin.

Ağır yük kaldırmaktan kaçının.

Karın içi basıncınızı artıracak darlıkta giysi ve korseler giymeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu