GündemYaşam

Sinan Engin ve Hayatı

Sinan Engin 4 Kasım 1964 İstanbul doğumludur. Özellikle futbol mecrasında isminden sıkça söz edilmekle beraber Türk futbol yorumcusu ve eski futbolcular içerinde yer alır. Bu özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda menajer ve teknik direktör özelliğine de sahiptir. Sinan Engin, bir televizyon kanalında futbol yorumculuğuna devam ediyor. Futbol yorumculuğu ile gündemi yakından takip ederek güncel yorumlarıyla futbolseverlere merak ettikleri ve ilgiledikleri bu alanla ilgili sorularını yanıtlamaya devam ediyor. Futbol kariyeri ve yorumculuğu ayrı bir nitelik kazandırmakla beraber yaptığı menajerlik ve teknik direktörlük ile de ön plana çıkmaya devam ediyor.

İlgili Link: Yeşim Taşı

Sinan Engin Futbol Hayatı  

Sinan Engin gençliği, gözden geçirilecek olursa şu bilgiler karşımıza çıkmıştır. Özellikle futbol kariyerine 1974 yılında Beşiktaş’ın altyapısında başlamış ve kariyerine bu şekilde tarihi bir başlangıç yapmış oldu. Sonraki süreçlerde ise yedi sene boyunca altyapıda oynamaya devam eden Sinan Engin, 1982 yılında Beşiktaş A takımına yükselmeyi başarmıştır. Uzun yıllar emek vererek geldiği bu günlerin temeli özellikle belirtilen yıllarda atmıştır denilebilir.

1989 yılında ise Sinan Engin, Beşiktaş’ta futbol oynamaya devam etmiştir. Beşiktaş futbol takımından ayrıldıktan sonra ise Süper Lig’de Adana Demirspor, MKE Ankaragücü ve Sarıyer takımlarında forma giymeye devam etmiştir ve kariyerine bu şekilde devam etmiştir. Bahsi geçen süreçler bittikten sonra ise U-17 kez de Türkiye U-21 Türk milli takım forması giymiş oldu.

Aktif olarak geçirdiği bir futbol sürecinden sonra belirli takımlarda görev almıştır. Bu görevleri faklı takımlarda gerçekleştirmiştir. Sırasıyla Kuşadasıspor, Boluspor ve Ankaraspor’da görev aldığını belirtebiliriz.

Ümit Milli Takım Menajerliği yapan Sinan Engin, bir televizyon kanalında futbol yorumculuğu yapmaya devam ederek futbolseverleri aydınlatmaya ve bilgi sunmaya devam ediyor. Ayrıca futbol kariyeri ve futbol hayatı ile bu alanda isminden söz edilmesi yıllarca verdiği emek ve bu emeklerin etkilerini futbolseverlere sunması da görülüyor.

İlgili Link: Yeşilçam’ın Unutulmaz Beş Kadını

Evlilikleri  

Seda Sayan ile gerçekleştirdiği evliliğinden 1990 doğumlu olarak dünyaya gelen oğlu Oğulcan Engin ise Beşiktaş altyapısında futbola başlamış bulundu ve Beşiktaş PAF denilen takımında kaptan olarak görevine devam ediyor.

Sinan Engin futbol kariyeri esnasında aile hayatı ve çocukları ile de gündeme gelmiştir. Merak konusu olan ailesi ve çocukları da spor kariyeri içinde önemli bir yer edinmiştir. Sinan Engin ve eşi Ayşe Karasu Engin ile ikinci evliliğinden Elif isminde bir kızı dünyaya gelmiştir.

Sinan Engin Başarıları ve Deneyimleri  

Sinan Engin Başarıları ve Deneyimleri

Aktif olarak geçirmiş olduğu futbol hayatının getirmiş olduğu tecrübeleri futbol yorumculuğu yaparak gösteren Sinan Engin, bilgi ve tecrübelerini aktarmaya devam ediyor. Ocak 2001 yılında Beşiktaş’ın menajerliğine getirilmekle beraber Beşiktaş’ın 100. Yılını kutladığı 2002-2003 sezonunda kazandığı şampiyonluğun mimarlarından biri olmayı da başarmıştır. Fakat 2004 yılına gelindiği zaman bazı siyasi sebeplerin varlığının iddia edilmesi üzerine ve bu sebeple spor kulübüyle olan ilişkisi kesilmiş oldu. Süreç devam ederken 2007 ve 2008 sezonu başlarında başkan Yıldırım Demirören’ in sunduğu teklif ile eski görevinin başına geçmiş bulundu. 2008-09 sezonu devam ettiği süre içerisinde de Ertuğrul Sağlam’ın yerine Mustafa Denizli’nin göreve gelmesiyle birlikte de takımından ayrılmış bulundur.

Sinan Engin, çok yönlü olan özellikleri ve futbol dünyasında kendini kanıtlamış ve özellikle var olan bilgilerini de futbolcu ve futbolseverlerle paylaşması da ön plana çıkmasını sağlamıştır. Özellikle futbol yorumculuğu sayesinde gündem içinde meydana gelen futbol gelişmeleri, transferler ve gerçekleştirilen maçların yorumculuğunu yapmaya devam ediyor. Yapılan futbol yorumculuğu ve teknik direktörlük gibi kariyer çalışmaları Sinan Engin için önemli gelişmeler olmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu