GündemGenel

Sekoya Ağacı

Sekoya ağacı anavatanı Kuzey Amerika olan bir bitkidir. Aynı zamanda bu ağaç dünyanın en uzun ağacı olma özelliğine de sahiptir. Nemli ve sert toprakları seven bu ağaçlar güneşi gören ortamlarda büyür. Aynı zamanda bu ağaç Sahil Sekoyası olarak da bilinir.

Sekoya Ağacı Özellikleri

Bu ağaçların kendi içinde farklı farklı özellikleri bulunur. Sekoya ağacı her dönem yeşil kalabilme özelliğine sahiptir. Bu ağaçların diğer ağaçlara kıyasla kabuklarının oldukça sert olduğu görülür. 120 metre boy uzunluğundadır. Bu ağaçların iki tür yaprağı vardır. Sekoya ağaçları bunun dışında 140 metreye kadar uzanış gösterir. Bu ağacın merak uyandıran ismi de Sequioa şeklindedir. Bu ağaç dünya üzerinde gelmiş geçmiş en uzun ağaçlar sınıfında yer alır.

Türkiye’de sık görülen bir ağaç değildir. Yalnızca boyu ile değil aynı zamanda çapı ile de büyük bir genişliğe sahiptir. Oldukça uzun süreli oksijen üretebilen ağaçlardır. Bu nedenle de oldukça önemli olan bu ağaçlar yılın her dönemi içerisinde yeşilliğini korur. Güneşte büyümesine rağmen yeşil renk hiçbir zaman kendini sarıya ya da kahverengiye çevirmez.

Sekoya Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Ağaç severler dikmeyi ve yetiştirmeyi hedeflerler. Sekoya ağaçları da belli bir zaman diliminde dikilmeye müsait olan ağaçlardandır. Bu ağacın ne zaman dikilmesi konusunda bir bilgi sahibi değilseniz ağacın hangi ortamlarda büyüyeceğini göz önünde bulundurmanız yeterli olacaktır.  Nemli ve serin topraklarda iyi bir şekilde yetiştirilen Sekoya ağacı ılıman deniz iklimine sahiptir. Bu özellikleri göz önünde bulundurduğumuz zaman ne zaman dikildiği sorusuna da net bir cevap bulabiliriz.

Daha çok bahar ve yaz aylarına geçiş zamanlarında dikilir. Daha ılıman zamanlar ise bu aylar içerisinde görülür. Ne çok fazla sıcak ne de çok fazla soğuk zamanlar olmayan ilkbahar mevsimi ağacın dikilmesi için birebir zamandır. Dolayısıyla ağaçla ilgili bilgilerin öğrenilmesi onun ne zaman dikileceğini de gözler önüne serer niteliktedir.

Sekoya Ağacı Nerede Yetişir?

Dikilmenin ardından sorulan ve cevap aranan bir diğer soru da ne zaman yetiştiği sorusudur. Sekoya ağacı daha çok Amerika Birleşik Devletleri topraklarında yetişir. Bu ağaç Türkiye’de pek görülmez ve yetiştirilemez. Ancak Türkiye’nin iklimine de baktığımız zaman hemen hemen her bölgesinde yetiştirilmeye engel bir durumun olmadığı kanısına rahatlıkla varabiliriz.

Sekoya ağacı özelliklerinden biri olan uzun ömürlü durumu göz önüne alındığında Artvin ve daha kıyı şeritlerine uygun olduğu görülür. Yavaş büyüyen bir yapıya sahip olsa da büyüdüğü zaman uzun bir şekilde yaşayan bu ağaçlar bulundukları bölgeye çok kolay bir şekilde uyum sağlar. Bu nedenle de çoğu insan tarafından en çok tercih edilen ağaç türü olmuştur.

Sekoya Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Sekoya ağacını alıp yetiştirmek isteyen her birey bakım konusunda da bilgi sahibi olmalıdır. Sekoya ağacı nemli ortamlarda yetiştiği için bol su isteyen bir ağaçtır. Bakımında ise sulamaya özen göstermeniz gerekir. Aksi takdirde en uygun ortam ve bakım elde edilmemiş olur. Bu ağaçlar aynı zamanda güneş ışığı alan yerleri de severler. Dolayısıyla da -10’un altında yaşayacak olan bir ağaç türü değillerdir. Kurak bir ortama dayanıklı olmayan bu ağaç türü her gün belirli aralıklarla sulanmalıdır.

Kök ve gövdelerinin su alması ardından da çeşitli yerlerinden budanması daha hızlı bir şekilde gelişmeyi de beraberinde getirecektir. Rüzgâra ve fırtınaya karşı duyarlı olmasından dolayı da yaprakları uzundur. Özellikle bahar ve yaz aylarında uzayan dalların kesilmesi daha etkili bir ağaç profilini ortaya çıkarmış olacaktır. Tüm bu detaylara dikkat edilmesinde fayda var.

Sekoya Ağacı Faydaları Nelerdir?

Sekoya ağaçlarının faydası kendi içinde birbirinden farklıdır. Oksijen üretmesi dışarıya da oksijen verir ve insanlar bu sayede temiz hava çekmiş olur. Ağaçtan alınacak en güzel şey hiç şüphesiz temiz havadır.

Bulunduğu ortama güzel bir hava veren bu ağaçlar insanlık için büyük bir öneme sahiptir. Her ağaç insanlar ve doğa için büyük bir nimettir. Bu ağaç ise oksijen vermesi ile bilinir. Vermiş olduğu oksijen insanların ağacı alıp dikmesine olanak sağlar.

Sekoya Ağacı Kullanım Alanları

Sekoya ağacı kullanım alanları geniştir. Bu sebepten de taşımış olduğu özellikler bakımından en değerli ağaçlardan biri haline gelmiştir. Bu ağaç türü;

• İnşaat sektörü

• Mobilya sektörü

• Uçak ve gemi sektörü

• Müzik aleti yapımı

• Kurşun kalem üretimi ve daha pek çok alanda kullanıma müsaittir.

Ağacın bu denli fazla kullanılması insanların bu alana yönelmesine verebileceğimiz en güzel nedendir. Ağacın büyüyüp gelişmesi zaman alsa da onu en güzel şekilde kullanmamız bizleri bu alanlara yöneltiyor. Dolayısıyla insanlar ağaçtan alınacak olan verimin bu alanlarda saklı olduğunu söyler. Pek çok kullanım alanı insanların geriye kalan hayatlarında müthiş bir kolaylık sağlar. Bu kolaylık beraberinde pek çok avantajı da getirir.

Sekoya Ağacı Yaprak Döker Mi?

Sekoya ağacı bütün bir yıl boyunca hep yeşil kalır ve ağaçlarını dökmez. Her ne olursa olsun hiçbir doğa olayından etkilenmeyen ve her mevsime uyumlu olan bu ağaç türü hiçbir şekilde yaprak dökmez. Bu sebeple de belki de dünyada yaprak dökmeyen sayılı ağaçların en başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu