GündemGenel

Areka Palmiye Bitkisi Hakkında Merak Edilenler

Ev ve ofislerde dekor amaçlı olarak tercih edilen bitkilerden biri olarak Areka palmiye bitkisi yer alıyor. Oldukça güzel bir görünüme sahip olan bu bitkinin, dekor amaçlı olarak kullanıldığını ve kullanılan yaşam alanına ayrı bir estetiklik sunmuş olduğunu görmekteyiz. Çiçeğin birbirinden farklı renklere sahip yaprak ve renklere sahip olduğunu belirtebiliriz. Tropikal bitkilerin içerisinde en yaygın olarak kullanılan bir bitki çeşididir.

İlgili Link: Bakımı Kolay Guzmania Salon Bitkisi

Areka Palmiye Bitkisinin Özellikleri Nasıldır?

Areka Palmiye Bitkisinin Özellikleri Nasıldır

Areka palmiye bitkisi genellikle sıcak ortamları seven bir bitkidir. Nemli ve sıcak olan ortamlarda yetişmekten son derece hoşnut kalır. Ev ve ortamların nemli, sıcak olmasından dolayı kolaylıkla yetiştirebilir olma özelliği vardır. Bu yüzden dolayıdır ki zaten son dönemde bu palmiye bitkinin ev ve ofislerde yaygın bir dekor bitkisi olarak kullanılmaya başlandığını bilmekteyiz.

Ev ve ofislerinizde kullandığınız bu bitkinin bulunduğunuz ortamı çok çabuk şekilde değiştirilmesini sağlayacak bir yapısı vardır. Ortamın havasını değiştirerek daha şık görünmesini sağlayan bitkinin, dipten yukarıya doğru çoğalabilen bir özelliği bulunur. Areka palmiye bitkisinin palmiyegiller ailesindendir. Görüntü olarak yeşil renge sahip olan ince ve aynı zamanda sarkan yaprak kısımları yer alır. Kök kısımlarına yakın olan yapraklar daha ince ve küçük şekilde olurken, üst taraftaki yapraklar ise daha geniş şekildedir.

İlgili Link: Sekoya Ağacı

Areka Palmiye Bitkisinin Bakımı Nasıldır?

Areka palmiye bitkisinin bakımının mutlaka doğru şekilde yapılması gerekir. Topraktan sulamasına kadar çiçekle ilgili olarak tüm kısımlara mutlaka hâkim olmanız gerekir. Çünkü en az birinde hata yapma durumu söz konusu olursa bitkinin verimli şekilde yetişmesi söz konusu olmayacaktır.

Areka bitkisinin büyüme hızına baktığımız zaman güneş ışığıyla bir büyüme hızına sahiptir. Güneş ışığını görmek isteyen bu bitkiyi, nemli ve aynı zamanda da sıcak bir ortamda tutmanız gerekir. Işığı oldukça çok sevdiğinden dolayı kesinlikle karanlık bir ortamda tutmamalısınız. Pencereye yakın olan bölümlerde bitkiyi koyarak daha verimli şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

Areka Palmiye Bitkisinin Sulanması Nasıl Olmalıdır?

Areka palmiye bitkisinin sulama aşamasının nasıl olması gerektiğine göz attığımız zaman ise yazın kavurucu sıcakların çok hâkim olduğu havalarda, hafta da 2 kere olmak üzere sulanması önerilir. Havalar biraz daha soğumaya başladığı zaman ise bitkinin sulama evresinin haftada iki kereden, bir defaya düşmesi gerekir.

Sulama aşamasında özellikle toprağa su dökerken bitkiyi çürümemeye özen gösterin. Çünkü haddinden fazla bir sulama söz konusu olursa doğal olarak bitkilerde çürüme meydana gelmeye başlar. Bu yüzden toprak sulanırken, suyun damla damla dökülmesi daha doğru bir yöntem olacaktır. Aynı zamanda bitkinin yaprak kısımlarının ise spreye su koyularak sıkılarak ıslak hale getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Areka Palmiye Bitkisinin Toprak Özellikleri  

Bitkinin en az sulanması kadar toprak özelliklerinin de doğru orantıda seçilerek yetiştirilmesi gerekir. Toprağın mineral bakımından mutlaka zengin olması gerekecektir. Toprağın verimli olması bitkinin daha iyi koşullarda yetişmesi açısından oldukça önem arz edecektir. Toprak PH seviyesine bakıldığı zaman ise 6.5 ile 7.5 arasında bir değişiklik gösterme durumu olabilir.

Bitkinin yapraklarının en iyi olduğu dönemde ise artık mineral ihtiyacına gerek kalmayacaktır. Zaten yaprakları kök kısımdan itibaren çıkarak yukarıya doğru geniş bir şekilde büyümeye başlamış olacaktır. Bu noktada Areka Palmiye bitkisinin farklı rahatsızlıklara etkili çözümler ortaya koyduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Arap Palmiye Bitkisi Nelere İyi Gelir?

Arap palmiye bitkisi mantar hastalığına karşı iyi gelen bir özelliğe sahiptir. En önemli bir başka faydası ise kullanıldığı ev veya ofis ortamlarında oksijen seviyesinin daha fazla arttırılmasına yardımcı olur. Oksijen oranı çok fazla artacağından dolayı yaşam alanlarınızda daha temiz bir ortamın oluşmasına zemin hazırlar. Bitkinin aynı zamanda mantar hastalığının önlenmesinde de yardımcı olduğu bilinir.

Arap Palmiye Bitkisinin Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Şayet Arap Palmiye Bitkisinin çok daha parlak bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız, saksı tercihini özenli bir şekilde yapmalısınız. Bu bitkinin saksısı; iyi bir şekilde drene olmalıdır. Yine turba yosununun bulunduğu özel bir saksı karışımını kullanmanız; mükemmel bir verim elde etmenizi mümkün kılacaktır. Ayrıca ışık alan bir yere koymanız; bitkinin çok daha hızlı bir şekilde ortama uyum sağlamasını mümkün kılacaktır. Ancak burada güneş ışığının mutlaka filtrelenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Arap Palmiye Bitkisi Nasıl Büyümektedir?

Arap Palmiye bitkisinin büyüme hızıyla aldığı güneş ışığı doğru orantılıdır. Yani ne kadar fazla güneş ışığı alırsa o ölçüde hızlı büyüyecektir. Burada saksının yönünün sıklıkla değiştirilmesi önerilmektedir. Karanlık ortamları sevmeyen bu bitki, ışığın bulunduğu ortamları sevmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu