GündemGenelYaşam

Yeşim Taşı

Yeşim taşı Antik Çin zamanından günümüze kadar uzanan bir geçmişe sahip ve değerini hiç kaybetmeyerek kullanım alanlarını daha da artıran özel bir doğal taştır. Bu taşlar tamamen doğal olarak oluşmuş taş yataklarından çıkarılır. Yeşim taşı yüzyıllardır şans ve sağlık getirdiği için takılarda kullanılır. Çin’in geleneksel bir taşı olduğu için her Çin imparatorunda mutlaka yeşim taşından bir aksesuar bulunur. Bu yüzden Yeşim taşının bir diğer adı da imparator taşıdır.

Nefrit adıyla da bilinir. Halk arasında en çok kullanılan ismi mutluluk taşıdır. Değerli ve pahalı olan versiyonları vardır. Fakat genelde takılarda süsleme açısından kullanılan yeşim taşı ekonomiktir. Yaşlanmayı geçirdiği için ölümsüzlük taşı da denilmektedir. Sağlığa birçok faydası olan yeşim taşının görüntüsü de çok zarif ve hoştur.

İlgili Link: Evde Frezya Bakımı

Yeşim Taşı Ne İşe Yarar?

Yeşim taşı hem takılarda hem de sağlıkta kullanılan bir taştır. Birçok çeşidi bulunur. Küçük parçalardan oluşan yeşim taşı çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra bu taşlarının birleştirilmesi ve patlatılması ile yapılır. Jadeit adıyla bilinen bir çeşidi vardır. Çok nadir ve değerli olan bu taş pahalı lüks mücevherleri süslemek için kullanılır. Heykel başta olmak üzere birçok sanat dalında ve süslemede kullanılır. Hediyelik eşya ve biblolarda yeşim taşı kullanılır.

Son dönemde iç ve dış cephe dekorasyonlarında ve süslemede kullanılmaya başlanmıştır. Sert ve dayanıklı yapısı mermerden bile daha fazladır. Bu yüzden hem estetik görüntü hem de iklim koşullarınsan korunma açısından da tercih ediliyor.Masaj aletlerinde ve sıcak taş masajlarında da kullanılan yeşim taşı ayrıca şifalı bilinen taşlar grubundadır.

İlgili Link: Yeni Çıkan Kitaplar

Yeşim Taşı Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Yeşim taşı geçmişten günümüze başta mücevher olmak üzere birçok alanda kullanılan bir taştır. Ayrıca heykel ve biblolarda da kullanılır. Doğada en çok bulunan taşlardan bir tanesidir. Yeşim taşı hem estetik bir görünüme sahip bir taştır hem de dayanıklı bir yapıya sahiptir. Son yıllarda yeşim taşı en çok sıcak taş masajları alanında kullanılmaya başlanarak popülerliğini arttırdı.

Şifalı etkileri olduğu bilinen yeşim taşının insan sağlığına birçok açıdan da faydası vardır. Birçok çeşidi olan yeşim taşının en çok beğenilen çeşidi zümrüt yeşimi taşıdır. Evde yeşim taşının nimetlerinden faydalanmak isteyenler için yüz için yeşim taşından yapılmış masaj aletleri mevcuttur. Birçok alanda yeşim taşı kullanılmaktadır. Uyurken yanınıza koyacağınız bir yeşim taşı rahat uyuya dalmayı sağlar. Uyumada güçlük çekenler yeşim taşının bu özelliğinden faydalanmaktadır.  

Böbrek ve safra kesesi rahatsızlıkları için yeşim taşının rahatlatıcı bir etkisi vardır. Ağrı ve sancılara iyi geldiği için hamile kadınlar tarafından da yeşim taşı ağrı kesici olarak kullanılır. Meditasyonlarda da kullanılan yeşim taşı dinginlik ve huzur verici özelliği için tercih edilir.

Yeşim Taşı Faydaları Nelerdir?

Yeşim Taşı Faydaları Nelerdir

Yeşim taşı bazı rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı bir etken olarak bazen de ruhsal olarak rahatlamak adına kullanılıyor. Doğal bir yöntem olması açısından da çokça tercih ediliyor. Yeşim taşı uzun süre avuç içinde tutulduğunda bir sıcaklık verir ve bedensel bir rahatlama sağlar. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar tansiyonlarını dengede tutmak için kullanır. Sakin kalmak ve duygusal olarak rahatlamanızı sağlar. Huzur ve güven verir, odaklanma sorunu ortadan kaldırır.

Baş ağrılarını gidermekte oldukça etkili bir taş olan yeşim taşı aynı zamanda adet sancılarına da iyi gelmektedir.Yeşim taşını kalbinizin üstüne koyduğunuzda olumsuz düşüncelerden arınıp rahatlamanıza yardım eder. Böbrek sancısına da iyi gelen yeşim taşı migren rahatsızlığı çekenler içinde tavsiye ediliyor. Bu özelliklerinden dolayı çeşitli masaj tekniklerinde de bol bol kullanılan yeşim taşı yaşlanmayı geciktirici özelliğiyle de biliniyor. Yeşim taşının gözenekleri açmak ve siyah noktaları temizleme özelliği de vardır. Kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Stresi azaltır ve kişinin öz güvenini yükseltir. Yeşim taşı bir taştan beklenilecek şeylerden çok daha fazlasını veriyor.

Yüzyıllardır değerli olan yeşim taşı yine asırlar boyu hem sağlık için hem de şans getirdiğine inanıldığı için popülerliğini devam ettirecek gibi gözüküyor. Pozitif bir enerji yayan yeşim taşından bir tane yanınızda bulundurursanız size mutlaka bir faydası olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu