GenelGündem

Yeşilçam’ın Unutulmaz Beş Kadını

Yeşilçam’da geçmişten günümüze ses getiren çok sayıda aktör ve kadın sanatçılar yer almaktadır. Bunlar arasında en çok bilinen ve hafızalarda yer alan sanatçılar arasında: Fatma Girik, Türkan Şoray, Filiz Akın, Belgin Doruk, Adile Naşit gelir. Zamanında gişe rekorları kıran filmlerle en çok akılda kalan bu sanatçılar, gülerken ağlatan ve hüznü de sevinci de bir arada yaşatan sanatçıların başındadır. Dönemin kısıtlı imkanları ile en zor şartlarda başarılı yapımlarda oynayan bu sanatçılar, filmleri ile yoğun bir izleyici kitlesine sahiptir. Pek çoğu alaylı olarak yetişen ve sonradan kişisel imkanlarla sinema sanatında kendilerini yetiştiren bu isimler, Türk Sinema Tarihine önemli katkılar sunmuştur. Bu beş büyük isimi kısaca tanımakta yarar var.

 

 

Adile Naşit 

 

Adile Naşit, 1930 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1987 yılında vefat eden sanatçı kısa hayatında çok sayıda film ve tiyatro sığdırmıştır. Sanatçı bir aileden gelen Adile Naşit’in, anne ve babası da sanatçı idi. Anneannesi en eski kantoculardan olan Verjin’dir. Naşit kızı Adile, daha sonradan şehir tiyatrolarında görev almıştır. En çok sinema filmlerinde ün yapan sanatçı, televizyonun yaygınlaşması ile de çeşitli programlar yapmıştır. Uykudan Önce ve kuzucuklarım o dönem çocuklarının hafızlarında hala canlıdır. Hababam Sınıfı, Neşeli Günler en çok tanınmasını sağlayan filmlerdendir. Sanatçının hayatı trajedilerle doludur. Evlat acısını yaşadığı günün ertesi gününde de sahne almıştır.  Çocukları seven ve filmlerde neşeli görünen Adile Naşit, gerçek hayatında aslında hüzünlü olduğu söylenir. Bunun en önemli nedeni de yaşadığı evlat acısıdır.

 

Fatma Girik

 

1942 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, Cağaloğlu Kız Lisesi’ni bitirmiştir. Leke filmi ile beyaz perdeye adım atan sanatçı, 1960 yılında ilk ses getiren filmi olan Ölüm Peşimizde isimli yapımda oynadı. Memduh Ün’ün yönetmenliğini yaptığı film, sanatçı ile Memduh Ün’ün yollarını kesiştirdi. Pek çok yapımda başarı kazanan sanatçının önemli filmleri şunlardır: Yılanların Öcü, Postacı, Kanlı Nigar, Badem Şekeri, Japon İşi ve daha niceleri. Sanatçı daha sonradan da aktif siyasetin içinde olmuştur. Belli bir süre Şişli Belediye Başkanlığı da yapan sanatçı, Türk Sineması’na güzelliği ve karakteri ile ayrı bir hava katmıştır.

 

İlgili Link: Hırsız Alarm Sistemleri

 

Türkan Şoray

 

1945 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, çok küçük yaşlarda keşfedilerek beyaz perdeye adım atmıştır. Türk kadınını yansıtan fiziki özellikleri ile, tüm dünyada da en beğenilen kadın sanatçılarımızdandır. Buruk Acı, Yılanı Öldürseler, Cevriyem, Ada en bilinen filmleridir.

 

Filiz Akın 

 

1943 yılında Ankara’da doğan sanatçı, TED Ankara Koleji mezunudur. Daha sonra arkeoloji tahsili almıştır. Güzelliği ve kibarlığı ile tanınan sanatçı, Akasyalar Açarken filmi ile tanınmıştır. Acı Hayat, Tatlı Dillim gibi pek çok filmde de rol almıştır.

 

Belgin Doruk 

 

1936 Ankara doğumludur. Küçük Hanımefendi film serisi, tanınmasını sağlamıştır. Acı tatlı pek çok hatırası olan sanatçı, Türk sinemasına en çok emek veren sanatçılarımızdandır. Kırık Plak ve Bahçevan isimli filmleri en çok bilinen Yeşilçam yapımlarıdır.

 

Yeşilçam’da geçmişten günümüze ses getiren çok sayıda aktör ve kadın sanatçılar yer almaktadır. Bunlar arasında en çok bilinen ve hafızalarda yer alan sanatçılar arasında: Fatma Girik, Türkan Şoray, Filiz Akın, Belgin Doruk, Adile Naşit gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu