GündemGenel

Biberiye Yağı Nedir

Biberiye yağı, fesleğen, adaçayı gibi bitkilerle aynı aileden olup biberiye bitkisinin yapraklarından çeşitli işlemler sonucu elde edilen bir çeşit yağdır. İğne yapraklı olan biberiye geçmişten günümüze kullanımı mevcuttur. Alternatif tıpta kullanımı oldukça yaygın olan biberiye yağı günümüzde birçok alanda tercih edilen ürünler arasında yer alır.

 Kullanım alanın yaygın olması ve alternatif tıpta da seçilmesinin nedeni içeriğinde bulunan faydalı vitamin ve minerallerden dolayıdır. Yapılan araştırmalar ve ortaya çıkan bulgulara göre biberiye yağının geçmişi yanı kullanılmaya başlangıcı Antik Çağ’a kadar dayandırılıyor. Akdeniz ilklimi bölgesinde büyüyüp yetişir. Şifalı bitkilerden olan biberiye insan vücuduna sağlık açısından birçok konuda faydalıdır.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Esansiyel yağlardan biri olan biberiye yağını teneffüs etmeniz bile sizlere iyi gelecektir. Kullanmadan önce kronik rahatsızlığı olan kişilerin uzman hekime danışmadan uygulamamaları önerilir. Sağlığınız her şeyden önemli olup düzenli ilaç kullanan ve kronik bir rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanım öncesi araştırıp uygulanması tavsiye edilir.

Yüz bölgesine uygulama esnasında bir pamuk yardımı ile yavaş yavaş masaj yaparak kullanabilirsiniz. Yüz haricinde diğer vücut bölgelerinde de nemlendirici olarak aynı şekilde masaj yaparak kullanabilirsiniz. Bir diğer kullanım alanı ise saç bakım ürünlerinizin veya şampuanlarınızın içerisine birkaç damla katarak da kullanımı mevcuttur.

İlgili Link: Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye Yağı Faydaları

Biberiye Yağı Faydaları

İçerisinde zengin besin değerleri olan biberiye bitkisi adeta bir şifalı depo kaynağı olarak görülür. Biberiye bitkisinin kullanım alanları ve faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle zayıflamaya yardımcı olmasından tutun cilt bakımında faydalı olmasına kadar birçok şifalı özelliği vardır.

Biberiye yağının faydaları nelerdir? Sorusunun cevaplarına gelin birlikte göz atalım. Biberiye yağının faydalarını şu şekilde maddeler halinde açıklamak mümkündür.

  • Sindirim sistemi her insanın dikkat etmesi gereken vücutta bulunan önemli sistemlerden birisidir. Geçmişten günümüze sindirim sistemine bağlı olarak birçok hastalık ve sorunlar çokça yaşanıyor. Sindirim sitemine bağlı olan kabızlık, hazımsızlık ve midede oluşan şişkinlik durumlarına karşı kullanıldığı takdirde bu rahatsızlıkların kısa sürede giderilmesine yardımcı olur. Bu sayede sindirim sisteminin çalışmasını destekler ve yaşam kalitenizi arttırmaya yarar.
  • Esansiyel bir yağ olan biberiye yağı yapılan araştırmalar ve ortaya konulan sonuçlar doğrultusunda karaciğerin sağlı açısından da oldukça büyük öneme sahiptir. Karaciğerin temizlenmesinde rol almasıyla birlikte safra oluşumuna da yardımcı olmasıyla bilinir.
  • Çok az bilinen ve bir diğer şifalı özelliği ise dezenfektan görevi yerine kullanılmasıdır. İçeriğinde bulunan besinler sayesinde çok iyi ve doğal yollardan elde edilen dezenfektan diyebiliriz. Bu özelliği sayesinde ağızda oluşan rahatsız edici kokularda ve ağız yaralarında ayrıca diş eti iltihapları gibi oluşan rahatsızlıklarda kullanımı mevcuttur. Doğal yollarla elde ediliyor olması kullanıcıları rahatladır ve güvenle uygulamalarını sağlar.
  • Yaşanan ortak sorunlardan bir diğeri de saç dökülmeleridir. Biberiye yağının saç bakımında önemi oldukça büyüktür. Güçlü ve dökülmeyen saçlara sahip olmak isterseniz biberiye yağını saç diplerine masaj şeklinde uygulayabilir veya şampuanlarınıza katabilirsiniz.
  • Rahatlatan ve yatıştırıcı özellikte olan biberiye yağı kullanımı sonrasında vücutta bulunan stres seviyesi düşer.
  • Bünyesinde bulunan ağrı kesici özelliği sayesinde kas ağrılarından eklem ağrılarına birçok ağrıya iyi gelir.

İlgili Link: Aleo Vera Bakımı

Biberiye Yağının Saça Faydası

Biberiye yağının en gözde faydalarından birisi de şüphesiz saça olan faydasıdır. Biberiye yağı saçarlı besler, dökülmeleri aza indirir ve uzun saç isteyenlerin düzenli kullanım sonrasında memnun kaldıkları yağlardandır. Biberiye yağını isterseniz tek başına kullanabileceğiniz gibi diğer yağlar ile ortak bir kullanımda yapabilirsiniz. Şampuan şişenize katarak kullanım ile kolaylık sağlayabilir, saç diplerine masaj olarak düzenli uygulamalarda da bulunabilirsiniz.

En yayın kullanımı şişe içerisine katmaktır. Fakat daha etkili yöntem hangisi derseniz kesinlikle parmak uçlarınızda direkt olarak saç köklerine uygulama biçimidir. Uygulanan biberiye yağı bir saat saçta bekletilmeli ve daha sonra yıkanmalıdır. Saçlarınıza iyi bakmak adına bu işlemi haftada en az 1 defa uygulamanız önerilir.

İlgili Link: Bergamot Yağı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu