Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Kısırlık Nedir

Tıp dilinde interfilite olarak adlandırılan Kısırlık, çiftlerin üreme dönemi devam ederken denemelerine rağmen hamile kalamamaları durumunda karşımıza gelen tıbbi bir sorundur. Düzenli bir cinsel hayata ve çocuk yapma isteğine sahip olan çiftlerin ortalama 1 yıl içerisinde %85’i düzenli ilişki ile gebe kalması beklenir. Gebe kalamayan %15 ‘lik kısma infertil kısır denilir.

Eğer tüm şartlara sahip olmanıza rağmen bebek sahibi olamıyor ve kısırlık şüphesi taşıyor iseniz , öncelikle kısırlık testi kapsamında belirli testleri yaptırmanız gerekir. Kısırlık testi kapsamında doktorunuza gittiğinizde öncelikle kadının yumurtlamasının takibini yapabilmek için, tüplerinin açık olup olmadığını araştırılması gerekecektir. Hormonlarının düzenli çalışıp çalışmadığının araştırılması, herhangi gebeliğe engel bir hastalığının olup olmadığının araştırılması erkekte de sperm parametlerinin değerlendirilmesi kısırlık sorunu yaşayıp yaşamadığınızı anlamak için başlangıç aşamasındaki testlerdir. İlgili Link:  Frijidite Ne Demek

Bunların en basiti kadının yumurtlamasının takibi, tüplerinin açık olup olmadığının araştırılması, Hormonlarının düzenli çalışıp çalışmadığının araştırılması, herhangi gebeliğe engel bir hastalığının olup olmadığının araştırılması erkekte de sperm parametlerinin değerlendirilmesi en basitinden kısırlık olup olmadığını anlamak için yapılacak başlangıç testleridir.

Erkeklerde Kısırlık Sebepleri

Endüstri toplumu olmanın getirdiği olumsuz avantajların başında yoğun toksit maddeye maruz kalan erkeklerin kısırlık oranlarının hızla arttığı bilimsel bir gerçektir. Bu konuda yapılan çalışmalarda 1950 yılından bu yana her yıl sperm sayısı yaklaşık %1 – %1,5 oranında azaldığı gözlemlenmiş.
Erkeklerde kısırlık sebepleri arasında genetik sebepler, Cinsel organda şekil bozukluğu, hormon bozuklukları, cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar, varikosel ve çevresel faktörler başlıca nedenler arasında görülür. Genetik faktörler kaynaklı kısırlık, kişinin anne ve babasından gelen sorunların devamı niteliğindedir. Bu rahatsızlıklar genelde Kallman, Klinefelter sendromu ya da Y kromozomundaki eksiklik kaynaklı spermagenez olarak adlandırılır.
Cinsel organın şeklindeki bozukluk tan kaynaklı kısırlık problemlerine tıp dilinde hipospadiastan adı verilir. Bu tarz hastalar da spermler rahime kadar ulaşmadığından hamilelik gerçekleşmemektedir.

 

Kısırlık Tedavisi

Hormon bozukluklarından kaynaklı kısırlık sorunları, ihtiyaç olan hormonun eksik yada fazla olması durumuna göre tedavi süreci belirlenir. Eğer hastanın hormon eksikliği sorunu var ise hastaya enjeksiyon şeklinde hormon verilerek erkeklik hormonu üretilmesi sağlanmaktadır. Kısırlık sebebi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklı ise, sperm kanalında tıkanıklar oluşmuş demektir. Bu tıkanıklıklar sonucu sperm hücre üretimi olmasına rağmen dışarıya canlı hücre çıkışı yapılamamaktadır.

Tıp dilinde interfilite olarak adlandırılan Kısırlık, çiftlerin üreme dönemi devam ederken denemelerie rağmen hamile kalamamaları durumunda karşımıza gelen tıbbi bir sorundur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu