Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Blefarit Tedavisi ve Kirpik Bakımı

Evet yanlış duymadınız dikkat etmesek te vücudumuzun en hassas bölgesi olan gözlerimizi koruya kirpiklerimizin bakıma ve korunmaya ihtiyacı var. Pek çok kez farketmeden atlattığımız yada çok önemsemediğimiz kirpik dibi iltihaplanmaları göz sağlığımızı ciddi manada tehdit ediyor.
Kirpik diplerimizde birtakım bakteriler bulunur. Bu bakterilerin çeşitli nedenlerle sayısının artması , bakterilerin yarattığı “biyofilm” adı verilen bir rahatsızlık oluşumuna sebebiyet verir.

Biyofilm diş rahatsızlıklarında yaşadığınız plak gibi istenmeyen toksit oluşumu olarak adlandırılır. Oluşan toksit ortamı kirpik dibi parazitleri için uygun bir ortam yaratır ve kirpik dibinde tahriş ve iltihaplanma başlar. Kirpik dibinde oluşan bu iltihap durumuna “blefarit” adı verilir. İlgili Link: Yüz Yogası Nedir

Biyofilm’deki bakterilerin salgıladığı maddeler, kirpik diplerindeki yağ bezlerinin salgıladığı yağın yapısını bozar, erime noktasını artırarak salınımını azaltır. Kirpik dibi iltihaplanması sürecin (kronik) bir durumdur. Süreç içerisinde rahatsızlığın seyrine göre zaman zaman artarak zaman zamansa azalarak devam eder.

Kirpik Bakımı Nasıl Olur?

Kirpik bakımı ve tedavisinde öncelikle kirpik dipleri temiz tutulmalı. Kirpik diplerinde biyofilm ve aşırı bakteri birikimini önlemek, blefarit tedavisinin başarısı için olmazsa olmazdır. Kirpik dibi temizliği için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler arasında göz yakmayan şampuanlar kullanmak, tek kullanımlık göz temizleme mendilleri ile gözü dezenfekte etmek gelir. Hipokloroz asit (HCIO) içeren solüsyonlar (Blefor) ise özellikle son yıllarda tercih edilmektedir. Çünkü HCIO hem göz ve göz kapaklarındaki hücrelere tok sık değildir, hem de diğer ürünlerden farklı olarak zararlı bakteri salgılarını etkisiz hale getirmektedir. Demodex paraziti için ise ‘çay ağacı yağı (“tea tree oil”) içeren temizleyiciler etkilidir.
Kirpik dibi iltihabı tedavisi için ayrıca antibiyotikli ve kortizonlu göz damlalar merhemler ve haplar kullanılır. Son yıllarda antibiyotik ve kortizon dışında, takrolimus ve siklosporin gibi ilaçlar da kullanılmaya başlanmıştır Blefarit tedavi edilmediği takdirde “kronik kuru göz” rahatsızlığına yol açar. Ayrıca “şalazyon” denen yağ Kistlerine ve “arpacık”a da yol açabilir.

 

 

Blefarit Belirtileri

 

Gözde başlayan yanma ve batma hissi
Kirpik dibinde birikinti ve kepeklenme
Göz Yaşarması
Kirpik Diplerinde Kaşıntı
Kirpik Diplerinde Kızarma
Kirpik Dökülmesi

 

Blefarit Tedavisi

 

Blefarit için, muayenehane ortamında uygulanan tedaviler de mevcuttur. Kirpik diplerinin debriamant Kirpik diplerini biyofilm, bakteriler ve Demodex’den arındırmak için, göz hekiminiz tarafından pens/ pamuk çubuk veya BlopEx gibi bir cihaz yardımı ile derin temizlik yapılır. Tıkalı yağ bezi kanal ağızları açılır.

 

Termal pulsosyon (Lipiflow) tedavisi kişi ile yağlar yumuşatılarak tıkalı yağ kanal ağızlarının açılması sağlanır.

 

IPL (intense pulsed light”) tedavisi: Dermatoloji kliniklerinde akne rozasea hastalığının tedavisi veya cilt gençleştirme için IPL uygulatan hastaların blefarit sorununun da düzeldiğinin fark edilmesi üzerine, IPL tedavisi blefarit için kullanılmaya başlanmıştır. Benim de ofis prosedürü olarak hastalarım için tercih ettiğim yöntem budur. IPL ile tıkalı yağ kanal ağızları açılmakta ve normal yağ akışı sağlanmaktadır.

 

Evet yanlış duymadınız dikkat etmesek te vücudumuzun en hassas bölgesi olan gözlerimizi koruya kirpiklerimizin bakıma ve korunmaya ihtiyacı var. Pek çok kez farketmeden atlattığımız yada çok önemsemediğimiz kirpik dibi iltihaplanmaları göz sağlığımızı ciddi manada tehdit ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu