Uzman Yazıları

El Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

El tümörü ellerin üzerinde ki şişmeyle kendisini gösterir. Eldeki şişmeyle kendini gösteren el tümörü genel olarak iyi huylu dediğimiz tümörlerdir. Lakin kötü huylu el tümörleri de mevcuttur. İnsanların metabolizmasında oluşan 250 kötü huylu dediğimiz tümörlerden yalnızca bir kaç tanesi el tümöründe görülmektedir. Bundan dolayı el tümörü genel olarak iyi huyludur.

 

El tümörü, el kemiklerinde ve kemik aralarında ya da elimizde bulunan damarların arasında meydana gelir.

 

İyi huylu olan bu tümör hastanelerde tam bir muayene sonucunda tanısı konulabilir. Tümörün tanısı konulduktan sonra mutlaka bulunduğu yerden alınması gerekir.

 

El tümörü hastanelerde bulunan gelişmiş makinalarla anlaşılan diğer tümörlerin aksine elle muayenede de anlaşılabiliyor. Fakat bunun için hastanın elinin üzerinde ki şişliğin başlangıç tarihini ve nasıl bir ağrı olduğunu ve de hangi durumlarda ağrıdığını net olarak ifade edebilmesiyle anlaşılır.

 

İlgili Link: El Bakımı

 

El tümörü tedavisi sırasında hastanın tedaviye verdiği yanıt en ince ayrıntısına kadar not edilmelidir. Tümör kitlesinin nereye kadar uzandığı da önemlidir. El tümörü teşhisi sırasında bütün muayene sanılarını tamamlamalı ve hiçbir şeyi gözden kaçırmamak için detaylıca incelenmelidir.

 

Ellerde oluşan tümör tedavisi tanı tamamen emin olunup konulduktan sonra tümörün bulunduğu yerden alınmasıdır. Genel olarak bu tedavi yöntemi olumlu sonuçlanır. Fakat bütün tümörlerde olduğu gibi el tümörünün de tekrarlama olasılığı vardır bunun için yılda bir defa genel bir muayene yaptırılmalıdır.

 

El tümörü ellerin üzerinde ki şişmeyle kendisini gösterir. Eldeki şişmeyle kendini gösteren el tümörü genel olarak iyi huylu dediğimiz tümörlerdir. Lakin kötü huylu el tümörleri de mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu