GenelUzman Yazıları

Yaprak Porselen Diş

Yaprak porselen diş, dişlerin ön yüzeylerinde seyrek bir şekilde aşındırma yapılma işleminden sonra ince bir tabaka porselen ile dişlerin ön yüzlerine yapılma işlemidir. Bir diğer adıyla porselen Laminate Veneer Korun’un avantajları ve faydaları bulunmaktadır. Dişlere porselen çok ince bir tabaka şeklinde yapıştırıldığından dolayı ışığı geçirmesi ve yansıtmasıyla doğal dişe uygulanır. Bu özelliği ile mükemmel diş estetiği görünümü sağlar. Sadece dişinizde bir tırnak genişliği kadar yuva açılması yeterli bir işlemdir.

Dişlere zarar vermeden gereğinden fazla kesilmesine veya küçültülmesine gerek duyulmamaktadır. Son derece pürüzsüz porselen yüzeyler sigara ve benzeri sebeplerden dolayı lekelenmeleri diş taşı oluşumlarına en aza indirmektedir. Dişlerde oluşan direnci kaliteyi aynı seviyede tutup yükseltmektedir.

Porselen Lamine Yaprak Kaplama Kimlere Uygulanmaktadır?

Diş görünümünden memnun olmayanlara ve dişlerin ön bölgesindeki renkleşmelerinden dolayı tedavisi için uygulanan beyazlatma işlemlerinin sonucu beyazlamadığında uygulanır. Bunun dışında;

  • Dişleri aralıklı olan kişilerde
  • Özellikle ön dişlerde çürüğün dolgu ile doldurulması sonucu görünümünden yoksun ve ön dişlerde büyük dolguları bulunan durumlarda
  • Ön dişler aşınmış veya kırık olan kişilerde
  • Kalıtsal genetiksel yapı bozukluklarında
  • Eğri ve çarpışık dişlerin düzeltilme aşamasında ortodontik tedavi alternatifi kullanılmaktadır.
  • Hafif orta derece diş çarpıklığı tedavilerinde, lamine yaprak porselen dişler bu nedenle en çok tercih edilenlerdendir. Dişlere uygulanan doğru tedavi ve de teşhisle yani detaylı bir hekim muayenesiyle kişilere lamine yaprak porselen diş uygulanması mümkündür.
  • Dişlerini sıkanlara, 18 yaşını tamamlamamışlara ve mental bozukluğu olanlara uygulanmamaktadır.

Porselen Lamine Yaprak Kaplama Diş Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Porselen lamine yaprak kaplama uygulaması kişiye yapıldıktan sonra lamine dişi tekrardan değiştirmek gerekmez. Yapılan yaprak porselen diş ömürlüktür. Aradan seneler geçse bile ilk günkü gibi kullanmanız mümkündür. Doğal dişlerdeki gibi sigara, çay, kahve vs. etkilemediği gibi yenileme gerektirmez. Diş taşı oluşumunu engeller. Lamine yaprak dişler yaptırdıktan 10 ile 15 gün sonrasında soğuk ve ya sıcak içecek ve yiyeceklere karşı dişlerde hassasiyet ve yadırgamalar görülmektedir.

Dişler açısından hassas diş macunları kullanımı uygundur. Lamine yaprak porselen dişler renk değiştirmediğinden dolayı ayrıca beyazlatıcı diş macunu kullanılmasına gerek duyulmamaktadır. Ayrıca aşındırıcı diş macunu kullanılmasına gerek kalmaz. Önemli olan her gün düzenli olarak diş bakımını aksatmamak ve gerekli durumlarda diş eti tedavisini aksatmadan diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Lamine yaprak porselen dişlerin temiz ve güvenli kullanımı açısından tüm bu tedbirler diş için gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu