Uzman YazılarıSağlıklı Yaşam

Fenistel Jel Nedir

Hem cilt sağlığı hem de güzelliği için en çok tercih edilen ürünlerin başında fenistil jel geliyor. Cildin gereksinim duyduğu tüm bakım ihtiyacını gidermesinin yanında, dış etkenlerle meydana gelen cilt kusurları ve alerjileri için de kullanılan jelin etken maddesi ise dimetinden maleat’tır. Topikal anti histamenik bir etki göstermesi ve bu nedenle ciltte etkili sonuçlar sunması, jelin oldukça fazla ilgi görmesini sağlıyor. Günümüzde cilt için en çok ürünler arasında yer alan Fenistil jel’in en önemli özelliği güvenli bir ilaç olması ve pek çok hastanın  hiç bir sorun yaşamamasıdır.

Fenistil Jel Ne İçin Kullanılır?

Fenistil Jel Ne İçin Kullanılır

Parlak ve güzel bir cilde sahip olmak, herkesin en büyük hayalidir. Çünkü ışıltılı ve pürüzsüz bir cilt, yüzün mükemmel görünüm kazanmasını sağlar. Bununla birlikte kimi insanların cildi çok hassastır. Alerjik yapıya sahip olan kişiler, özellikle güneş ışınlarına karşı oldukça dayanıksızdır. Ciltte bulunan melanin yapısında yaşanan azalmalar, kişilerin ciltlerinde renk farklılıklarına neden olabiliyor. Kimi zaman oldukça fazla alana yayılan bu lekeler görünümü etkilediği için kişilere büyük sıkıntı verebiliyor. İşte bu noktada fenistil jel, mükemmel bir leke düzenleyici ve leke giderici olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun dışında iltihabik olmayan deri kaşıntılarında, kızarıklığın giderilmesi için Fenistil kullanılabiliyor. Ürtiker olarak adlandırılan ve kimi zaman sebebi sadece stres olan deri hastalığının olumsuz etkilerinden de yine bu krem sayesinde rahatlıkla kurtulmak mümkündür. Ayrıca böcek ve arı ısırıklarının yanı sıra, yaz aylarında özellikle kırsal kesimde en fazla rastlanılan sıkıntılardan birisi akrep ve yılan sokmalarıdır. Zehiri alınan yerlerin iyileşme sürecinde de Fenistil jelin oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Kilolu insanların sıcak havalarda yaşadıkların problemlerden birisi de deride olan pişik ve sonunda oluşan isilikledir. İnsanların hayat kalitesini bozan ve tedavi edilmediği taktirde iltihaplara neden olan bu tarz cilt sorununun tedavisinde de aynı şekilde kremin çok iyi sonuçlar verdiği bilinen bir gerçektir.

Fenistil Jel Kullanım Şekli Nasıldır?

Cilt bakımı, güzelliği ve sorunlu bölgelerin iyileşmesinde Fenistil jel’in faydaları saymakla bitmez. Cilt için etkili bir ilaç niteliğinde olan jelin mutlaka uzman bir doktor tarafından tavsiye edilmesi gerekir. Çünkü her ilaçta olduğu gibi bu ilacın da yanlış kullanımı,  ya da uygun olmayan bölgeye uygulanması sıkıntı verebilir.

Öncelikle cilt rahatsızlıkları ya da bakımı için uzman bir dermatolog ile görüşmek gerekir. Her ne kadar Fenistil’in yan etkisi bulunmasa da özellikle açık yara ve iltihaplı alanlara uygulandığında, cilt üzerinde çok daha büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Bir anlamda jel; tahriş olmuş alanlarda fayda yerine zarar verebiliyor.

Fenistil’in kullanılacağı alanın mutlaka temiz olması gerekir. Gerektiği kadar alınan jel, istenilen bölgeye masaj yapılarak yedirilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, belirlenen bölgeye yeteri kadar kullanılması ve aşırı kullanımdan kaçınılmasıdır. Gün içerisinde en fazla üç ya da dört kez uygulanabilen jel’in etkili olup olmadığı,  bir hafta sonunda izlenmelidir. Uygulanan bölgede iyileşme görülmüyor ise uzman hekime yeniden muayene olması gerekebilir.

Fenistil Jel Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fenistil jel’in kullanım talimatı mutlaka okunmalı ve bileşenlerine karşı alerjisi olan kişilerin kullanmaması gerekir. Ayrıca hamile kadınlar ile emziren annelerin de doktor gözetiminde ilacı kullanması şarttır. Ağız ve göz çevresine jelin tatbik edilmemesi, herhangi bir şekilde bulaşması halinde bol su ile yıkanması lazımdır.

Deri üzerinde soyulma ya da lezyon olmadığı durumlarda çocuklar ve bebeklerde de fenistil jel rahatlıkla kullanılabilir. Sürüldüğü andan itibaren jel etkisini çok kısa sürede göstermektedir. Aksi durumda ya da uygulanan bölgede kaşıntı ve tahriş olması halinde ise ilaç kullanımı durdurularak, uzman doktora başvurulması gerekir.

Fenistil Jel Yan Etkileri Nelerdir?

Fenistik Jel’in yan etkileri her zaman ortaya çıkabilen yan etkiler değildir. Ağızda kuruluk hissi, kalp atışının hızlanması ve farklı alerjik reaksiyonlar Fenistil Jel’in ön plana çıkan yan etkileri arasında yer almaktadır. Ayrıca; baş ağrısı; mide bulanmasıyla kabızlık gibi yan etkiler de görülmektedir. Bundan dolayı Fenistil Jel’in içeriğindeki bileşenlere dikkat etmek gerekmektedir. Olası bir yan etki görüldüğündeyse hemen doktorunuza başvurmanız her zaman önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu