GenelUzman Yazıları

Ladin Ağacı

Çam türlerinden biri olan ladin ağacı türlerinin vatanı Kuzey yarımkürenin ılıman bölgeleridir. Dünyanın farklı yerlerinde özellikle peyzaj çalışmalarında tercih edilen ladin ağacı görünümüyle ve özellikleri ile diğer çam türlerinden daha çok beğenilmektedir. Farklı çeşitleri ile çam türleri arasında kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Ülkemizde de park bahçe ve birçok alanda gösterişi ve ihtişamı nedeniyle Ladin türleri tercih edilmektedir.

 

Ülkemizde genel itibarıyla Karadeniz kıyılarında bulunmakta olan ağaçları peyzaj çalışmaları neticesinde ülkemizin çeşitli noktalarında da gerekli koşullar sağlamak kaydıyla yetiştirilebilir. Karadeniz kesiminde Ladin ormanlarında rastlama imkanı bulunurken diğer coğrafi alanlarda ormanlık alanlar haricinde bireysel ya da belediyelerin ve yerel yönetimlerin belirlediği alanlarda tekil olarak bulunmaktadır.

 

 

Ladin Ağacı Özellikleri 

 

Ladin ağaçları hem gövde bakımından hem de yaprakların tamamının oluşturduğu görsel bakımından oldukça düzgün bir dış görünüme sahiptir. İğneli düz yaprakların oluşturduğu şekil ise tıpkı bir piramidi andırmaktadır. Yaprak içlerinde aşağı yönlü kozalaklar ve kozalak içerisinde tohumları bulunmaktadır. Gerekli şartların sağlanması sonucu yaklaşık 65-70 metre kadar uzayabilen Ladin ağaçları ahşap sektörü içinde çok beğenilen bir ağaç türüdür.

 

Ladin ağacı özellikleri farklı türleri ile Yeni alternatifler de sunmaktadır. Özellikle mavi renklerinden dolayı çamgiller arasında en ilgi çekici ağaç türüdür. Yaklaşık olarak 40 farklı türü bulunmaktadır. Görünümü kadar etrafına sağlamış olduğu hoş kokusu da şehir merkezlerinde tercih edilme sebeplerinden biridir. Yaz kış sürekli olarak yeşil durmaktadır. Hiçbir mevsim yaprağını dökülmektedir.

 

Ladin ağacı özellikleri nedeniyle görünüm ve kokusu dışında sanayi sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır. Reçinesi, oluksuz ahşap yapısı ve sağlamlığı nedeniyle sanayide birçok farklı üretim alanında tercih edilmektedir. Aynı zamanda 70 metreye varan uzunluğu nedeniyle yapı alanında da uzun kerestelerin kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır.

 

İlgili Link: Yaban Mersini

 

Ladin Ağacı Nerede Yetişir 

 

Ladin Ağacı Nedir
Ladin Ağacı Nerede Yetişir

40’a yakın çeşidi bulunmakta olan ladin ağacı bol yağışlı ve ılıman bölgeleri sevmektedir. Ancak kökleri çok fazla derine inmediği için rüzgarlı bölgelerde kolaylıkla devrilmektedir. 400 yıla kadar ömür süren bu ağaçlar hava muhalefet liderinin daha az olduğu yerlerde yaşamlarını sürdürmektedirler. Nemin fazla havanın ılıman olduğu yerden en ideal yaşam sürdüğü alanlardır. Dünya genelinde Ladin ağacı nerede yetişir hangi özellikleri taşır ayrıntılı öğrenebilirsiniz.

 

 

İlgili Link: Bergamot Nedir

 

 

 

 

 • Mavi ladin; Ülkemizde genel olarak her yerde yetiştirilebilmekte olup soğuk ve sert hava koşullarına en çok dayanıklı olan Ladin türlerinden biridir. Ülkemizde yüksek kesimlerde gelişebilmektedir. Boyları 40 metreye kadar uzayabilir.
 • Ak Ladin; Kuzey Amerika’da yetişmekte olup 60 metreyi Aşan boya sahiptir.
 • Himalaya; Ladin türleri arasında en uzun ömürlü ladinlerden biri olarak bilinmektedir. Yaklaşık olarak 1000 yıl yaşayan bu tür 60 metreyi Aşan boyları ve 2 metreyi geçen gövde yapısına sahiptir. Hindistan, Nepal, Afganistan, Tibet, Pakistan gibi ülkelerde özellikle yüksek kesimlerde bulunmaktadır.
 • Avrupa Ladini;Su isteği çok olan ladin türlerinden biri olduğu için çok yağış alan bölgelerde yetişmektedir. Genellikle Avrupa ülkelerinde görülmektedir.
 • Kırmızı Ladin; 30 – 40 metre boyu ile orta boya sahiptir. Ahşap kısmı kızıla yakın olduğu için bütün mobilyacılık sektöründe tercih edilmektedir. Yaygın olarak dünyanın çok yağış alan ılıman bölgelerinde görülmektedir.
 • Dragon Ladini; 40-45 metre boya ulaşan ve sağlamlığı nedeniyle tercih edilen bir ağaç türüdür. Sağlam yapısı nedeniyle inşaatta mobilyacılıkta hatta uçak yapımında kullanılmaktadır. Aynı zamanda da dallarından yapraklarından ve hatta kök kısımlarına aromatik yağlar elde edilmektedir.
 • Sibirya Ladini;Ladinler arasında soğuğa en dayanıklı türlerden biridir . Aromatik yağlar öğretilen türlerden biri olan bu ladin Sibirya Bölgesi’nde yaygın olarak yetiştirilmektedir.
 • Balkan Ladini; Bosna Hersek civarında doğal olarak yetişen bir ladin türüdür. Kısa boylu ve dalları sarkıktır. Genellikle süs amaçlı yetiştirilmektedir.
 • Wilson Ladini; 50 metreyi aşan boylarıyla sadece Doğu Çin bölgesinde yetiştirilmektedir.
 • Meyer Ladini; Çin’de doğal yayılım alanı bularak yetişmektedir.
 • Yushan Ladini;Tayvan’da yetiştirilen tek ladin türüdür.

 

Mavi Ladin Ağacı Nedir 

 

Beğenilen mavi bir renge sahip olan Türkiye’de yaygın yetiştirilen bir ağaç olan mavi ladin ağacı hemen hemen herkes tarafından bilmektedir. Bulunduğu bölgelere göre 10 metre ile 30 metre arasında farklı yüksekliklere sahip olabilmektedir. Çok yağış alan bölgelerde yükseklik 40 metreyi bulabilmektedir. Kalıcı ve hoş kokulu bir ağaç olması nedeniyle park bahçe gibi alanlarda çok tercih edilir.

 

İlgili Link: Ihlamur Çayı 

 

Ladin Ağacı Faydaları 

 

Ladin Ağacı Faydaları Nelerdir
Ladin Ağacı Faydaları

 

Görsellikten endüstri alanına kadar birçok alanda ladin ağacı faydaları bulunmaktadır. Aromatik ve şifalı özellikleri de bilinmektedir. Kozalaklarının ve reçinesinin özel uygulamalar ile öksürük tedavisinde kullanılması mümkündür. Yine özellikle ilerleyen yaşlarda görülen dişeti çekilmelerinde ağız içi rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Bağırsak sistemi ve sindirim sistemini düzenleyici etkisi bulunmaktadır.

 

Nezle grip çocukların da hızlı bir iyileşmeyi sağlamakla birlikte balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Dizanteri hastalığında da tedavi için kullanılabilmektedir. Özellikle mavi ladin türü parfüm deodorant ve benzeri ürünlerde kullanılmaktadır. Sağlık yönü bakımından birçok alanda birçok faydaları bulunmaktadır. Faydalarının dışında endüstriyel olarak da kereste mobilyacılık ve birçok aracın yapılmasında ahşap olarak kullanılmaktadır.

 

İlgili Link: Japon Gülü Nedir

 

Ladin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır 

 

Ladin ağaçları bahçe ortamlarında gerekli bakım şartları sağlandığında çok sağlıklı ve kaliteli bir biçimde yetişmektedir. Dilerseniz saksıda yaşam koşullarını ayarlamanız durumunda yetiştirilebilir. Bahçe ortamlarında ve saksılarda aralıklarla sulanmasının dışında bakım için gerekli olan çok fazla işlem yoktur. Ancak sulama ve mümkünse hayvan gübresi ile beslenmesi ağacınızın hızlı gelişimine etkilemektedir.

 

Ladin türleri arasında dekoratif olarak şekillendirebilirsiniz bazı ağaçlarda bulunmaktadır. Bahçelerinizde ve hatta saksılarda bu ağaç türlerini yetiştirmeniz mümkündür. Ancak bu ağaçlarla özellikle soğuk sıcak değişimlerini çok fazla maruz bırakmamanız gerekir. Fazlasıyla rüzgar alan bölgelerde dikilmemesi önerilmektedir.

 

Saksıda yetiştireceksiniz ağaç büyüdükçe muhakkak surette saksıyı büyüterek ağaç köklerinin kenarlara yanaşmadığından emin olmalısınız. Doğal ortamlarda susuzluğa dayanıklı olan ladin ağaçları saksı ortamında tam aksine suya daha çok ihtiyaç duymaktadır. Saksıda yetiştirirken suyu geçirebilen toprak tercih edilmeli buna bağlı olaraktan günübirlik sulanmalıdır.

 

Çam türlerinden biri olan ladin ağacı türlerinin vatanı Kuzey yarımkürenin ılıman bölgeleridir. Dünyanın farklı yerlerinde özellikle peyzaj çalışmalarında tercih edilen ladin ağacı görünümüyle ve özellikleri ile diğer çam türlerinden daha çok beğenilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu