Uzman Yazıları

Frijidite Ne Demek

Frijidite yani halk dilince cinsel isteksizlik ve cinsel soğukluk olarak ifade edilir. Bu sorun kişinin ilerleyen yaşlarda yaşadığı deneyimlerden ya da partneriyle uyumsuz bir cinsel yaşama sahip olmasından ortaya çıkabileceği gibi çok genç yaşlarda da görülmektedir. Erkeklerde ve Kadınlarda sıklıkla görülen cinsel isteksizlik nedeni psikoloji ya da fizyolojik nedenlere dayanabilir.

 

Cinsel İsteksizlik Türleri 

 

Cinsel isteksizlik türleri nedene göre farklılıklar göstermektedir.Birincil Cinsel İsteksizlik cinsel istek durumunun ergenlik döneminden itibaren olmaması.İkincil Cinsel İsteksizlik Önceden cinsel istek sorunu olmayan bir kişide sonradan ortaya çıkmış cinsel istek sorunu şeklinde olabilir. Bazen de cinsel istek azlığı kişilerde yoğun iş hayatı, stres gibi nedenlere bağlı olarak “dönemsel” olarak da görülebilmektedir.

 

Cinsel İsteksizlik  Nasıl Tedavi Edilebilir? 

 

Çiftlerde Cinsel İsteksizlik genellikle bir çift diğer çiftle çatışmaya başladığında ve iki partner arasında uyumsuzluk sorunları baş gösterip birbirinden nefret etmeye kadar başladıysa sorun tedaviye muhtaç bir noktaya gelmiş demektir.

 

İlgili Link: İlk Gece Korkusu

 

Çiftler birbirlerine kırgın ve öfkeliler ise doğal olarak zaman için de birbirinden uzaklaşacaklardır. Partner kendine bakmıyorsa sürekli reddedici bir tavır alıyorsa çiftlerde bir soğuma meydana gelebilir Şeker hastalığı Kronik Damar Hastalıkları, Karaciğer Bozuklukları, anksiyete Bozuklukları cinsel isteksizliğe neden olabilir.

 

Cinsel İsteksizlik İçin Ne Yapmalı? 

 

Cinsel isteksizlik kadın ve erkeğin yaşadığı bir sorundur. Eşler arasında her daim aynı yoğunlukta istek olmayabilir. Eşe hissedilen cinsel isteğin azalması çoğu kez geçici bir durumdur.  İlişkilerin ilk zamanları her zaman daha tutkuludur. Özellikle uzun süren ilişkilerde ilk zamanlarda yaşanan heyecan biter. Çiftler zamanla birbirine alışır ve cinsel hayatları eskisi kadar heyecan verici olmaz. Ancak cinsel isteksizlik sadece faaliyet değil bunu düşüncesi bile sizi rahatsız ediyorsa eşler arasında hissedilebilir ciddi bir isteksizlik ve ilişki uyumsuzluğudur.

 

Cinsel Uyum= Cinsel Doyum

 

Erkek ve kadının anatomik farklılıkları nedeniyle cinsel yönden uyarılmaları ve cinsel ilişkiye bakış açıları farklıdır. Kadın daha duygusal erkekse sonuç odaklıdır. Kadın romantizmi sever erkekse erotizmi sever. Aynı şekilde birçok yönde olduğu gibi, cinsel davranışları tarafından bakıldığında da farklılıkları vardır. Bu farklılıklar bilindiğinde cinsel uyum elde edilerek tam bir cinsel doyuma ulaşılabilir. Partnerlerinin her ikisinin de ayrı telden çaldığı bir cinsel ilişki süreç içerisinde çiftlerin birbirinde uzaklaşmasına neden olur bu durumun doğal sonucu da cinsel isteksizlik problemidir. Burada sorulması gereken tek bir soru var Ne oldu da cinsel istek azaldı? Ne zamandır cinsel isteksizlik yaşıyorum?  Eşlerin sorunlara farklı yaklaşımları, sorunları çözmek yerine, kaçmaları evlilik hayatının bitmesine neden olabilir.

 

Frijidite yani halk dilince cinsel isteksizlik ve cinsel soğukluk olarak ifade edilir. Bu sorun kişinin ilerleyen yaşlarda yaşadığı deneyimlerden ya da partneriyle uyumsuz bir cinsel yaşama sahip olmasından ortaya çıkabileceği gibi çok genç yaşlarda da görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu