Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Göz Seğirmesi

Doktor Barış Sönmez
Bir topluluk içerisinde eğer gözünüzü seğirdiğinizi söylerseniz size sağ ise

sağlığınıza, sol güzünüzün seğirmesi halinde varlığına diye yorum yapılacaktır.

Bu tabi geçmişten gelen bir yorum olsa da aslında bu olayın yaşanmasının

altında ciddi sağlık sorunları olabiliyor. Bunu boş vermek ve sürekli olması halinde

nasılsa geçer diye düşünmek yerine bir doktora gitmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Göz seğirmesi yaşayanların dikkat etmesi gerekenleri Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkezi Başkanı Doç. Dr. Barış Sönmez’den dinledik.

Göz Seğirmesi Nedenleri;

Göz seğirmesinin temel nedeni göz kapaklarında oluşan kısa süreli spazmlardır.  Kısa süreli yaşanan spazmlar kişilerin görme duyusuna etki etmediğinden yaşam kalitesini çok etkilemez. Çevreden bakan kişilerin anlayamayacağı göz seğirmesi genellikle birkaç dakika içerisinde geçer, ancak bazı durumlarda saatlerce süren göz seğirmeleri görülmektedir. İlgili Link: Göz Kapağı Estetiği  Zamanı Durdurur

Göz Seğirmesini Tetikleyen Etmenler

Çok uzun süreli devam eden göz seğirmelerinin tıp dünyasında ‘’Blefarospazm’’ adı verilir. Elbette göz seğirmesinin ileri aşamaları için tıpta tedavi yöntemleri var ama biz öncelikle basit önlemlerle göz seğirmesinin önüne nasıl geçebileceğinizi anlatalım;

Kafein Tüketimi Göz Seğirmelerinizin Daha Uzun Süreli Olmasına Neden Oluyor

Gün içinde gereğinden fazla tükettiğiniz kafein içeren içecekler, çay ve kahve tüketimi göz seğirmesini tetikleyici unsurlar arasında. Gün içinde tükettiğiniz kahve miktarı 2-3 kahve miktarını aşmamalıdır. Özellikle kış mevsiminde grip ve soğuk algınlığına karşı kullandığımız ilaçların bir kısmının da kafein içeren maddeler taşıyabileceğini unutmayın.

Aşırı Stres Çeken Kişiler Dikkat

Stres düzeyi yüksek, düzensiz uyku problemi olan, duygu dünyası karışık olan kişilerde göz seğirmesi daha yoğun görülür.

Çevresel Faktörler Göz Seğirmesi Ataklarınızı Tetikleyebilir

Göz seğirmesi atakları genellikle kısa süren ataklar olmasına rağmen bazen günler süren ataklara dönüşebilir.   Bu durumla karşı karşıya kalan kişi yaşadığı sıkıntının çevresi tarafından farkedileceği endişesi içine girip yaşadığı atakları tetikleyebilir.

Göz Seğirmesi İçin Ne Yapılabilir?

Göz seğirmesi ataklarınız kısa süreli ise basit önlemlerle önüne geçmek mümkün. Yaşadığınız atakların süresi uzuyor ise, göz doktorları bu olayın ciddi boyutlara ulaşabileceğini ve tıbbi yardım alınması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Hafif Göz Seğirmesinden Kurtulmak İçin Öneriler ;

Düzenli olarak kardiyo hareketleri yapın
İçerisinde cafein bulunduran içecekleri tüketmeyin
Düzenli egzersiz yaparak kaslarınızı gevşetin
Uyku kalitenize ve düzenli uyku uyumaya özen gösterin

Göz Seğirmesi Tedavisi;

Göz Merkezi Başkanı Doç. Dr. Barış Sönmez uzun süre devam eden göz seğirmelerinin göz kayıplarına kadar gidebilecek sonuçları olabileceğine dikkat çekiyor. 40 yaşının üzerindeki kadınlarda daha sık görülen göz seğirmeleri yaşam kalitenizi düşürecek boyuta geldi ise muhakkak doktorunuzdan yardım isteyiniz.

Göz seğirmesinin temel nedeni göz kapaklarında oluşan kısa süreli spazmlardır. Kısa süreli yaşanan spazmlar kişilerin görme duyusuna etki etmediğinden yaşam kalitesini çok etkilemez.

Tedavi olarak daha çok güzellik için kullanıldığı düşünülen botoks yöntemi tercih edilmektedir. Tabi bu işlem uzmanlar tarafından gerekli görülmesi halinde yapılmaktadır. Eğer sosyal hayatınızı etkileyecek duruma gelirse bu konuda doktorunuzdan yardım almayı düşünmelisiniz. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra tedavi konusunda size gerekli bilgi verilecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu