Uzman YazılarıGenel

Asiviral Krem Nedir

Asiviral, uçuk tedavisinde kullanılan bir kremdir. Uçuk virüsünün yayılmaması ve tedavi edilmesi için kullanılır. Asiviral, cilt üstünde uçuklu bölgeye uygulanır. Kesinlikle yutulmaması gerekir. Gözlere temastan kaçınılmalıdır. Eğer doktorunuz bölgeye sargı yapmanızı önermediyse, kremli bölgenin üzerinin kapatılması tavsiye edilmez.

Uçuk Nedir?

Uçuk, viral bir enfeksiyon olarak bilinmektedir. Bütün dünyada yaygın bir hastalık olduğundan herkeste bulunabilir. Deri hastalığı olarak da geçmektedir. Uçuk virüsü bir kere oluştuğu zaman sürekli tekrarlar ve hep aynı bölgede yer ederek çıkmaya devam eder. Vücutta çıktığı anda virüslü bölgeyi tedavi edecek kremler mevcuttur. Bu kremlerin, vücuttaki bölgeye göre kullanımları değişmektedir.

Uçuğun kaynağı genellikle stres olarak gösterilmektedir. Ayrıca bağışıklığı çok düşük kişilerde de bu virüs hemen ortaya çıkabilmektedir. Bunların yanında; korku, hormonsal bazı değişimler ve ameliyatlar da uçuk çıkarmaların nedenleri arasında gösterilmektedir.

Uçuk, sürekli tekrarlaması durumunda can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Fakat uçuk tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar merhem ya da krem şeklinde satılmaktadır.

İlgili Link: Apireks Nedir? Ne İçin Kullanılır

Dudak Bölgesi Uçukları

Vücuttaki diğer alanlara göre dudakta çıkan uçuk daha ağrısız geçmektedir. Krem kullanılması durumunda 1 ile 5 gün arasında tedavisi tamamlanır. Hep aynı yerde çıkan uçuk bazen insanları kokutmaktadır. Dudak ve dudak kenarlarında çıkan uçukların tekrar çıkması olağan bir durumdur.

Dudakta çıkan uçuk bulaşıcı olduğu için diğer kişiler ile temaslardan kaçınılmalıdır. Bebeklerde uçuğa rastlanmasa da uçuk virüsünü taşıyan kişiler bebek ve çocuklardan uzak durmalıdır. Herhangi bir temasta bulunulmamalıdır.

Yüz, burun ve dudak kenarında çıkan uçuklar estetik açıdan kişiyi rahatsız eder. Bu durum kişileri günlük hayatlarından koparabilmektedir. Asiviral krem ile günlük hayattan kopmadan tedavi olabilirsiniz. Belirtiler başladığı anda kullanmanız tedavi sürecini erkene alacaktır.

Uçuk, belirtilerini şu şekilde gösterebilir; dudakta karıncalanma, dudakta kaşıntı, kızarıklık ve şişlik gibi etkiler uçuk belirtileridir. Belirtileri hissetmeniz durumunda krem tedavisi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Asiviral krem, uçuk virüsünün gelişimini de geriye atar. Aynı zamanda vücudun virüsle savaşmasına destek olur. Eğer dudak kenarında çıkan uçuk var ise tedavide elle temastan kaçınılmalıdır. Çünkü elle temas uçuğun yayılım hızını artı yönde etkileyecektir.  Asiviral krem, uçuk virüsünün bulaşmasını engellemez. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmez.

İlgili Link: Verrutol

Asiviral Krem Kullanımı

Asiviral kremi, enfeksiyonlu bölgeyi tamamen kapatacak şekilde ince bir tabaka halinde sürmeniz önerilir. Bu işlemi günde 5 kez uygulayabilirsiniz. Ağız kenarlarında çıkan uçuklar için 4 gün ilaç kullanımı tavsiye edilir. Genital bölgede bu kullanım 5 gündür. Hastalığın tedavi seyrine göre eğer iyileşme göremiyorsanız doktor gözetiminde tedavi 10 güne kadar çıkabilir.

Tek başınıza eczaneden almanız tavsiye edilmez. Asiviral kremin etken maddesine alerjiniz olma durumuna karşı mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Krem, kullanımına başlar başlamaz etkisini gösterecektir. Doktorunuzun tavsiye ettiği gün sayısı kadar kullanımında uçuk küçülerek kaybolacak ve geçecektir. Uçuk belirtilerini fark ettiğiniz anda kullanıma başlarsanız, çok daha hızlı bir etki görülecektir.

Uçuk virüsü bulaşıcı bir hastalıktır. Asiviral krem bu virüsün bulaşmamasını garanti etmez. Asiviral krem, genital bölge uçuk tedavisi için kullanıyorsa cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Krem ile göz teması engellenmelidir. Her kullanımdan sonra eller su ve sabun ile yıkanmalı ve temizlenmelidir. Doz aşımında ciltte tahrişlerin ortaya çıkacağı unutulmamalıdır.

Asiviral kremi kullanırken ek destek olarak E v D vitamini almanız uçuk tedavisinde daha çabuk sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

İlgili Link: Amiloidoz Nedir

Asiviral Kremi Kimler Kullanmamalı

Asiviral kremin doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir. 12 yaşından küçük çocuklarda ve bebeklerde kullanımı uygun değildir. Asiviral kremin etken maddesine alerjisi olanlara kullanımı önerilmez. Hamileler ve emziren anneler asiviral kremi kullanamaz.

Bazı kişilerde sivilce tedavisinde olumlu sonuç veren asiviral krem, kesinlikle sivilce tedavisinde kullanılmaz. Aksi halde ortaya istenmeyen başka problemler çıkabilir. Sivilce tedavisi için başka deri hastalığı kremleri mevcuttur. Böyle bir durumda doktorunuza başvurarak bu ilaçları eczanelerden temin edebilirsiniz.

Asiviral Krem Yan Etkileri

Asiviral Krem Yan Etkileri

Her ilacın olduğu gibi asiviral kremin de yan etkileri mevcuttur. Fakat kremi kullanan herkeste yan etki yapması beklenmez. Aşağıda bulunan herhangi bir yan etki görüldüğünde doktora başvurulmalıdır. Asiviral kremin yan etkileri şöyledir:

  • Deride döküntü
  • Ciltte kuruluk
  • Dudakta kuruluk
  • Uygulandığı alanlarda kaşıntı
  • Uygulanan bölgede yanma
  • Karında ağrı hissi
  • Dil ya da boğaz şişliği
  • Nefes alışta güçlük

Gibi etkiler görüldüğü takdirde doktorunuza başvurunuz.

Asiviral Krem ve Muadilleri

Asiviral kremin eczanede olmamasına karşın, asiviral kreme denk gelen bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar; zovirax, hernovır, aklovır ve vırosıl gibi kremlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu