Aşk ve İlişkilerEvlilik

İlk Gece Korkusu Kabusunuz Olmasın

İlk Gece Korkusu Kabusunuz Olmasın

Evliliklerde en çok görülen problem ilk gece korkusudur. Özellikle bayanlar bu duyguyu ilk defa yaşayacağı için canının çok yanmasından ve buna bağlı olarak başarısız olacaklarından tereddüt etmektedirler. Hele ki vajinismus problemi yaşayan bayanların korkusu tam bir kabusa dönüşebilir. Vajinismus; kadınlarda ilişki esnasında görülen istemsiz kasılmadır. Bu problem olduğunda cinsel ilişkinin yaşanması çok zor hale gelir çünkü vajina kasıldıkça daralma meydana gelir.

Evlendiğiniz kişi çok âşık olduğunuz biri bile olsa bu korkunun üstesinden gelmek oldukça uzun zaman alır. Hiç bilmemiş olmak, yaşanmamış bir ilki yaşamak, çevrenin uydurduğu batıl inançlar, farklı kişilerden duyulan kötü ilk gece hikayeleri kişinin korkusunu daha da arttırır. Ancak unutmamak gerekir ki herkesin hikayesi kendine özeldir. Bir başkası ilk geceyi yaşarken çok canı yandı diye sizinde aynı kabusu yaşamanız gerekmiyor.

İlk Gece Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İlk gece hakkında pek çok doğru bilinen yanlış bulunmaktadır. Bu bilinenler içerisinde çok fazla ağrı verdiği ya da illa kan gelmesi gerektiği gibi yanlış bilgilerdir. Bazı kadınlarda aşırı kanama görülürken bazılarında damla şeklinde kan geliyor. Hele hele gelenek ve göreneklerde yer edinmiş ‘’ kan geldi mi?’’ davası oldukça yanlış. Çünkü kızlık diye tabir edilen bakirelik abartıldığı kadar büyük bir şey değil. Kızlık zarı her bayanın vajinasında bulunan bir parçadır. Her kadında kan gelme durumu gerçekleşmeyebiliyor. Bu nedenle ilk gece konusunda insanların daha bilinçli hareket etmesi gerekiyor.

Bu parça sadece cinsel ilişki sırasında değil oluşabilecek her türlü darbede zarar görüp yırtılabilir. Hatta bazen alttan vajina muayenesi yaparken bile yırtılan var. Çünkü bazı bayanlarda kızlık zarı ince olurken bazılarında kalın olabiliyor. Kalın olduğu zamanlarda istemsiz bir şekilde vajinismus dediğimiz durum gerçekleşiyor.

İlk Gece Korkusu Nasıl Atlatılır?

İlk gece korkusunu yenmek için öncelikle eşinizle görüşmelisiniz. Korkularınızı anlatmalısınız, kızlık zarınız daha önceden yırtıldıysa bunu bildirmelisiniz ve size ilişki esnasında nazik davranmasını söylemelisiniz. Zaten sizin korkunuzu görünce o da tedbirli davranacaktır. Vajinismus varsa eğer bunu da eşinize anlatmalı ve doğru bir uzman denetiminde vajinismus tedavisi görerek  bunu yenebileceğinizi söylemelisiniz.

Bunun ardından ilişki uzmanları ile irtibata geçip yaşadığınız korkuları ve kendi açınızdan ilk geceyi nasıl daha güzel hale getirebileceğinizi sorabilirsiniz. Onlar bu konuda uzman oldukları için kişiye göre bir çözüm üretiyorlar. Kim bilir belki de ilk gece korktuğunuz kadar zor geçmeyecek ve sandığınızdan daha güzel bir gece geçirebileceksiniz.

Etrafa Kulak Asmayın

İlk gecenizin kabusa dönmesini istemiyorsanız eğer kesinlikle kimsenin dediğine kulak asmayın. Herkes başka bir şey söyleyerek kafanızı karıştırabilir bu nedenle yapmanız gereken her şeyi akışına bırakıp gecenin tadını çıkarmak olmalıdır. Böylece plansız ve hiçbir şey düşünmeden yaşanan bir gece olacak ve korkularınız kabusa dönüşmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu