Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Adet Düzensizliğini Önemseyin

Hurşide Ceylan

Kadınların pek çok kez sorun yaşadığı adet dönemlerinde yaşadığınız

belirtiler ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Medical Park Fatih Hastanesi

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden Op. Dr. Hurşide Cevlan da kadınların

en sık yaşadığı sorunlardan birinin adet düzensizliği olduğunu belirterek, konuyla

ilgili önemli bilgiler verdi.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Kadınlarda bedenen ergenlik dönemine girilmesi ile menopoz dönemi arasında adet kanaması görülmektedir. Ancak bu süre içinde bazı kadınlarda ara ara bazı kadınlarda sürekli adet düzensizliği görülmektedir. Adet düzensizliği, aylık düzenli gelen bu kanamanın bazı aylarda beklenenden erken veya geç gelmesidir. Kadınların en çok merak ettiği konulardan birisi adet düzensizliği nedenleri nelerdir?

Bunun farklı etkenleri bulunmaktadır.

Adet Düzensizliğinin Oluşma Sebepleri

Adet düzensizliği her kadında farklı etkenlere bağlı olarak görülmektedir. Adet düzensizliği nedenleri:

Stres, hayatta birçok şeyin aksamasına etken olduğu gibi adet düzensizliğinin en önemli nedenlerinden biridir. İlgili Link: İdrar Kaçırmanızın Sebebi Rahim Sarkması Olabilir

Doğum kontrol hapları

Rahimde oluşan iyi huylu veya kötü huylu tümör

Rahim içi iltihaplanmaları

Bazı kadınlarda yumurtalığın görevini tam olarak yerine getirmemesi

Yeni yapılan doğum

Aşırı ilaç kullanma

Tiroid hastalığı,

Şeker hastalığı,

Karaciğer sirozu,

Hamilelik komplikasyonları,

Kan inceltici ilaçların kullanımı

Bunları Biliyor Muydunuz ?

Adet Kanamasının olması gerektiği dönem den önce oluyorsa “polimenore”, beklenilen zaman diliminden sonra olması durumuna “oligomenore” denir. Adet Dönemi öncesi ara kanama yaşama durumuna “metroraji” (ara kanama) adı verilir.

Adet kanamanız normalden fazla geliyorsa “hipermenore” olarak adlandırılır. Adet kanının pıhtılı gelmesi de “hipermenore” olarak adlandırılır.

Çok ağrılı ve sancılı geçen adet dönemine “dismenore” denir. Adet dönemini çok sancılı geçirmenin doğal ve doğal olmayan pek çok sebebi vardır.

Adet döneminin olması gerekenden daha uzun sürmesi durumuna “menoraji” adı verilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliğinin nedenleri  ve tedavisi kadınların en çok merak ettiği konular arasındadır. Adet düzensizliğinin tedavisi için ilk başta jinokoloji uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Uzman kontrolünde tedaviye başlanmalıdır. Ergenlik ve menopoz dönemlerinde adet düzensizliği hormon testleri ile belirlenmektedir. Sonrasında her hastalık gibi bu rahatsızlıkta da ilk başta ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Adet düzensizliğine neden olan durum ilaçla tedavi edilemeyecek durumda ise ameliyat edilmektedir. Aynı zamanda bitkisel tedaviler de adet düzensizliğinde uygulanmaktadır.

Kadınlarda bedenen ergenlik dönemine girilmesi ile menopoz dönemi arasında adet kanaması görülmektedir. Ancak bu süre içinde bazı kadınlarda ara ara bazı kadınlarda sürekli adet düzensizliği görülmektedir.

 

Doç Dr Hurşide Ceylan Kimdir?

Doç Dr Hurşide Ceylan  Xinjiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı eğitimini 1999  Yılında tamamlayarak tıp doktoru ünvanını almaya hak kazanmıştır.

2006 Yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ünvanını alan Ceylan uzmanlığını Özel Yeni Ufuk Hastanesi’nde ve Diyarbakır Doğum Evi’nde yapmıştır.

Halen Medical Park doktorları arasında yer alan Doç Dr Hurşide Ceylan Kısırlık / İnfertilite , Doğum Kontrol, Genital Organ Bozuklukları, Nst, Servikal hastalıkların tedavisi, G noktası büyütme.alanlarında uzmandır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu