Uzman Yazıları

Erkekte Kondilom Belirtileri Nelerdir

Kondilomlar daha çok genetik bölge, penisin çevresinde, makat etrafı veya içinde siğil olarak belirti verir. Bazı durumlarda bu siğiller kasık bölgesi, makat çevresi, karna yayılmaktadır. HPV virüsü sadece cinsel ilişki değil temasla da geçebilir.

 

Erkekte Kondilom Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

* Elektrokoter:  Lokal anestezi ile lezyonun kökü uyuşturulur, elektrokoter ile siğiller tek tek yakılır. Uygulama sonrası hasta aynı gün içinde eve gidebilir.

 

*Cerrahi Müdahale: Penis ve cildini bütününde çıkan yoğun siğiller cerrahi yöntemi ile çıkarılarak tedavi edilmektedir.

*Kriyoterapi: dondurma yöntemi, 198 derece nitrojen oksit gazı ve sıvı azot yöntemiyle deodorant fiskiyesi gibi sıkılarak o bölgeye uygulanır.  Cerrahiye gerek kalmadan siğilleri dondurularak yok edilmektedir.

 

İlgili Link: Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir

 

*Lazer ile Siğil Tedavi Yönetimi: Genital bölgedeki siğiller buharlaştırma yöntemiyle yok edilir. Kanama ağrı yapmaz. Tek seansla Kondilomlar biter. Hasta tedavi sonrası belli aralıklarla kontrole çağrılır.

 

*Kimyasal İlaçla Yakma Yöntemi: Asit içerikli solüsyonlar ile kondilom tedavisi krem tedavi edilmektedir. Cilde temas etmesi halinde cilt reaksiyonlarına neden olabilir.

 

Kondilom Tedavisi Krem Kimlere Nasıl Uygulanır? Kondilom tedavisi krem: siğiller küçükse kremi ile siğil asitleri siğillerin üstüne dökülerek tedavi sağlanıyor.Bu kimyasallar sağlam deri ile temas ettiğinde ciltte tahrişe neden olabilir. Bu solüsyon ve kondilom tedavisi krem ​​uygulamaları hekim tarafından uygulanır. Krem ve kimyasal reaksiyonlarla yapılan tedaviler uzun süre olduğu için çok fazla tercih edilirliği yoktur.

 

Kondiloma Virüsü Tehlikeli Mi? 


HPV insan papilloma virüsünün genetik olduğu oluşturduğu siğiller Kondilomlar Dır. Kadın ve erkeklerde görülse de genital yapıda kadınlar için daha risklidir. kanser; Rahim ağzında servikal hızla hücre çoğalması dır. Buna kondiloma planum virüsü neden olur. Yaklaşık 200’ün üzerinde alt tipi bulunmaktadır. Bunların HPV 16–18-31-33 tipi yüksek riskli olup hanımlarda rahim ağzı kanserine yol açmaktadır. Erken dönemde tanıtıyor. Kondilom tedavisi yapılsa da doğurganlığı negatif uygulanır.

 

Kondilomlar daha çok genetik bölge, penisin çevresinde, makat etrafı veya içinde siğil olarak belirti verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu