Uzman Yazıları

Boşanan Kadına Devlet Desteği Var Mıdır

Boşanmış kadınlara çalışma durumları yoksa SGK ödemeleri yapılmıyorsa devlet tarafından kaymakamlık koluyla bir miktar maddi destek sağlanabiliyor. Bunun için uygun şartları taşıyan kadınlar kaymakamlıklara başvuru yaparak iki aylık dönemlerde maddi destekten faydalanabiliyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlara devletin sosyal yardımlaşma birimleri gıda bursluluk kırtasiye ve nakdi destek sağlayabiliyor.

 

İhtiyaç sahibi kadınların gelir bildirimi yaparak durumunu gösteren belgeleri beyanda bulunup yardım talebinde bulunmasının ardından araştırmalar yapılıp boşanmış kadına devlet desteği sağlanıyor. Boşanmış kadın çalışacak durumda ve sigortalı bir işte çalışıyorsa başvuru değerlendirme aşamasından sonra reddedilebiliyor. Yardım koşullarından yararlanmak üzere beyan edilen evrakların gerçeği yansıtması konusunda da dikkatli davranılması gerekiyor.

 

Devlet Desteği ile Kadınların Koşullarının Düzenlenmesi 

 

Boşanmış kadın çalışamayacak durumda ve çocukları var ise çocuklar için de ayrıca belirli bir miktar yardım alabiliyor. Çocukların okul ihtiyacı olan kırtasiye yardımı sosyal yardımlaşma aracılığı ile yapılan gıda desteği zor durumda olan kadınların bir nebze olsun rahat etmesine katkı sağlıyor. Devlet zor durumda olan ihtiyaç sahiplerine mümkün olduğunca maddi destek, gıda desteği, yakacak desteği sağlamaktadır.

 

İlgili Link: Yeni Evlilere Tavsiyeler

 

Gerekli prosedürlere uygun ihtiyaç sahipleri devletin belirlediği dönemlerde maddi yardım ücretlerini PTT ya da belirli bankalardan alabilmektedirler. Boşanan kadınlar için verilen maddi destek PTT aracılığı ile alınabilmektedir. Çalışma durumu olmayan kadınların ayakta kalması için devletin desteği gerekli ve önemlidir.

 

Boşanan Kadınlara Devlet Sahip Çıkıyor 

 

Boşanmış bir kadın çocukları ve kendisi için gerekli birimlere başvuruda bulunarak yardım talep edebilir. Yardım talebi araştırılması yapıldıktan sonra uygun görülürse devlet desteği sağlanır. Bunun ardından düzenli olarak belirlenen sürede boşanan kadınlar maddi yardımlarını alabilirler. Devlet desteğinden yararlanmak için prosedürleri tamamlayıp teslim etmek gerekmektedir.

 

Belirli miktarda ki nakdi destek ile kadınlar çok büyük rahatlıklar yaşayamasa da biraz olsun rahatlayabilmektedir. İhtiyaç sahibi diğer vatandaşlarında aynı şekilde devlet desteğinden yararlanabilmesi mümkündür. Boşanmış ve maddi zorluklar yaşayan kadınlar için devlet birçok konuda kolaylık sağlayabilmektedir. Kaymakamlıklarda başvurular değerlendirildikten sonra mesaj yolu ile olumlu ya da olumsuz bildirim yapılmaktadır.

 

Boşanmış kadınlara çalışma durumları yoksa SGK ödemeleri yapılmıyorsa devlet tarafından kaymakamlık koluyla bir miktar maddi destek sağlanabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu