Uzman Yazıları

Gülüş Tasarımı Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Diş hekimliğinde estetik denince akla gülüş tasarımı geldiğini dile getiren Protez Uzmanı Uzm. Dt. Beste Işıl Gürsel çeşitli sebeplerle estetiği bozulan dişlere ve diş etlerine çeşitli işlemler ile güzel bir görünüm kazandırılmasına gülüş tasarımı dendiğini ifade etti.

Gülüş tasarımının multidisipliner bir yaklaşım olduğunu söyleyen Gürsel bu işlemin gerçekleştirilmesi için birden fazla uygulamanın yapıldığını dile getirdi.

Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi aşamasında hastaların yüz hatlarına, yaşlarına, cinsiyetlerine ve beklentilerine dikkat edilir. Bursa diş klinikleri gülüş tasarımı konusunda oldukça iyi uygulamalar yapmaktadır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bu işlemin gerçekleştirilmesi için ilk önce var olan çürük dişler ile diş eti hastalıklarının tedavi edilmesi gerekir. Sonrasında diş temizleme işlemleri gerçekleştirilir. Bu işlemlerin ardından ise hastaların ihtiyaç duyduğu uygulamalar belirlenir. Yapılan işlemler çoğunlukla diş beyazlatma, gingivektomi, diş eksikliklerinde implant ve protez uygulamaları, kaplama, porselen lamine, zirkonyum, ortodontik tedaviler bulunur” dedi.

Uzm. Dt. Beste Işıl Gürsel

Gülüş tasarımının nasıl yapıldığının merak edildiğini söyleyen Protez Uzmanı Uzm. Dt. Beste Işıl Gürsel “Gülüş tasarımlarında hastaların istediklerine dikkat edilir. Hastanın ağzından ölçü alınarak model hazırlanır ve bu şekilde problemler belirlenerek bu problemlerin nasıl giderileceği ile ilgili planlamalar yapılır. Bunun yanında hastaların ağız içi ile yüz fotoğrafları ile bilgisayar ortamında çeşitli programlarla ölçümler yapılarak yüz şekli ile ilgili uyumlar hesaplanır. Tedavi sonunda oluşacak görüntüler hastalara gösterilir ve yine hastanın fikri alınır.

Planlama işlemi yapıldıktan sonra ortodontik işlemler uygulanmayacaksa diş etlerindeki seviye bozukluklarıyla alakalı çalışmalar yapılır. Diş eksikleri olması durumunda implant işlemleri ile diğer cerrahi işlemler yapılır. Cerrahi uygulamaların iyileşmesinden sonra ihtiyaç duyulması halinde diş beyazlatma işlemleri de yapılabilir. Bu işlemden sonra dişlerdeki görsel ve biçimsel bozukluklar estetik kompozit dolgular yardımıyla giderilir. Eğer bu yöntemler yeterli gelmezse o zaman porselen lamine ve kaplamalar bunun dışında zirkonyum kaplamalar yapılır. Bursa diş klinikleri ile gülüş tasarımı yapmak mümkündür” Dedi.

Porselen Lamine Dişlere Nasıl uygulanır?

Protez Uzmanı Uzm. Dt. Beste Işıl Gürsel sözlerine “porselen lamine uygulamalarında çoğunlukla dişlerde aşındırma işlemi uygulanma veya çok az aşındırma yapılabilir. Porselen ya da zirkonyum uygulamaların uygun görülmesi durumunda provalar yapılarak yeniden hasta fikrine başvurulur.

Sonrasında birtakım değişiklikler uygulanabilir. Diş eti ve diş uygulamaları aşamasında provalarda dudak şekli ile konturu göz önünde tutularak tasarıma şekil verilir. Gülüş tasarımında bazen medikal estetik uygulamalarından da faydalanılır. Yüz ve dudak bölgelerindeki dermal dolgular ile gülüşün ön plana çıkarılması sağlanabilir.” Şeklinde devam etti. Bu uygulama için Bursa diş klinikleri en doğru adrestir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu