GenelGüzellik

Takma Kirpik Nedir

Takma Kirpik kullanımının amacı yoğun kirpikleri olmayan, kısa ve cansız, hatta daha etkileyici bir görünüme sahip olmak istemeyen herkesin kurtarıcısıdır. Takma olan  kirpikleri seçerken öncelikle göz şeklinize dikkat etmelisiniz. Küçük ve sıkıca kapalı gözlere uyması için yoğun ve uzun kirpikleri tercih edebilirsiniz. Gözleri dar veya düşük olan kişiler için ortadaki kalın kirpikler uygundur. Daha eğimli bir görünüm istiyorsanız, göz kalemi ucuna sadece bir kirpik takabilirsiniz.

 

Ayrıca takma kirpikle birkaç ipucu verilebilir. Ellerinizi sıkmadan göz kalemi uygulayın. Düzensiz çizgiler kötü görünebilir, hatta profesyonelce görünmeyebilir. Parmaklarınız titriyorsa takma kirpikleri bir kürdan ile takılmaya çalışılmalıdır. Takma kirpiklere yapıştırıcı sürmeniz ve yapışmadan önce en az 15 saniye boyunca fön ile kurutmanız da yardımcı olacaktır.

 

Kirpikleri uygulamadan önce göz makyajı yapın. Kirpiklerin uzunluğuna ve kalınlığına bağlı olarak göz farı uygulamak zor olabilir. Yapıştırıcı kuruduktan sonra biraz maskara sürün. Göz enfeksiyonunu önlemek için yatmadan önce takma kirpikleri çıkardığınızdan emin olunması gerekmektedir.

 

Takma kirpik takarken tutkal kullanmak istemiyorsanız kendinden yapışkanlı sahte kirpikler kullanabilirsiniz. Kendinden yapışkanlı sahte kirpiklerin çoğu yedek şeritler ile birlikte gelir. Bu, tutkal kullanmadan takma kirpikleri takmanıza izin verir. Her bir kirpiği aynı şekilde giyilmesi gerekmektedir. Kirpik takarken dış köşeden başlayın ve içe doğru çalışın. Takma kirpikleri çıkardıktan sonra, maskara ve göz kalemi kalıntılarını temizlemek için makyaj temizleyici ile silin. İyi aydınlatılmış bir alanda takma kirpik kullanın.

 

 

Takma Kirpik Nasıl Çıkartılır? 

 

Takma Kirpik Nasıl Takılır
Takma Kirpik Nasıl Çıkartılır

 

Takma kirpik diye adlandırılan bu kirpikleri çıkarırken kirpiklere zarar vermeden yaparsanız, takma kirpikleri kaybolana kadar birkaç kez daha rahatlıkla kullanabilirsiniz. Size iki yöntem sunacağız: Birincisi su geçirmez bir göz makyajı temizleyici kullanmaktır. Gözlerinizin üzerindeki makyaj petine yaklaşık 10-12 saniye boyunca su geçirmez makyaj temizleyici koyun. Ardından makyaj petini gözünüze nazikçe bastırın ve ardından aşağı çekin.

 

Aynı zamanda takma kirpiklerin de kendi kirpiğinizden kolayca ayrıldığını göreceksiniz. Ayrılmamışsa yeni makyaj peti ile aynı işlem tekrarlanmalıdır. Size sağlayacağımız ikinci yöntem ise balsamlı göz makyajı temizleyici ile gözlerinize masaj yapmaktır. Önce parmaklarınız arasında bir miktar ürünü ellerinizin arasında ısıtmalı ve sonra gözlerinize sürmelisiniz.

 

Dikkat etmeniz gereken bir şey, uygularken gözlerinizi dairesel hareketlerle ovmaktan kaçınmaktır. Parmağınızı kaştan göz yönüne birkaç kez kaydırın, aşağıya doğru, takma kirpiklerin üzerindeki yapıştırıcının kirpiklerden çıktığını göreceksiniz. Kısaca özetleyecek olursak mevcut kirpikleri çıkarmak istiyorsanız kirpik sökücü sürüp tutup çekmeniz yeterlidir. İlk denemede deneyim olmayabilir, ancak zamanla elleriniz buna alışacak ve çok pratik bir şekilde takıp çıkarabileceksiniz. Her gece takılan kirpikler gece yatmadan önce çıkarılmalıdır. Aksi takdirde gözde tahrişe ve enfeksiyona neden olabilir.

 

İlgili Link: Blefarit Tedavisi ve Kirpik Bakımı

 

 Takma Kirpik Nasıl Takılır? 

 

Takma kirpikleri kutudan çıkarmak için cımbız veya aplikatör kullanın. Kirpikler kutuya yapışmışsa kenarlarından tutmaya ve ellerinizle çıkarmaya çalışmayın. Kirpiklerinizin uzunluğunu kontrol edin ve ardından kirpik boyutuna uyup uymadığını kontrol edin. Takma kirpikler gözleriniz için çok büyükse makas kullanarak istediğiniz boyuta getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra abartılı kirpikler komik, sahte ve hoş görünmez. Kirpikleri takmadan önce göz kapaklarının içinde yarım inç boşluk bırakın. Daha sonra cımbızla kirpikleri kenetleyerek ölçü için göz kapaklarına yerleştirin. Eğer kirpikler gözlerden uzun ise fazlalıkları makasla kesin.

 

Kirpik diplerine küçük bir tutkal sürün. Yapıştırıcıyı yapıştırmanıza yardımcı olması için kürdan kullanabilirsiniz. Yapıştırıcıyı uyguladıktan sonra yaklaşık 20 saniye beklemeyi unutmayınız. Takma kirpikleri uygularken önce göz kapağının ortasından, sonra iç köşeden ve son olarak da dış köşeden başlayın.

 

İlgili Link: Göz Makyajı İçin Öneriler

 

Takma Kirpik Nasıl Temizlenir?

 

Kirpiklere zarar vermeden kirpikleri çıkarılması gerekmektedir. Sahte kirpiklerin ilk günkü güzelliğine kavuşması için iyice temizlemeniz gerekir. Bunun için yapmanız gereken basit bir seçenektir. Bir kâseye ılık su dökün ve normal göz makyajı temizleyici eklenmesi gerekmektedir.  Yaklaşık 10 ila 15 dakika bekledikten sonra kirpikler sudan çıkarılabilir.

 

Kirpikler üzerindeki tutkal kalıntısının yumuşadığını ve kolayca döküldüğünü göreceksiniz. Kirpikleri en son yıkadıktan sonra kurumasını bekleyin. Daha sonra bunları bir sonraki kullanıma kadar satın aldığınız ambalajda güvenle saklayabilirsiniz.

 

İlgili Link: Evde Güzellik Bakım Rehberi

 

Takma Kirpik Çeşitleri Nelerdir?

 

Takma Kirpik Çeşitleri
Takma Kirpik Çeşitleri Nelerdir

 

Tek parça takma kirpik olan bu tip sahte kirpikler göz kapakları için yapılır. Genellikle gerçek ev kullanımı için üretilmiş bir üründür. Bu ürünün ambalajı, sol ve sağ göz kapakları için sahte bir kirpik ve cilt tutkalı içerir. Uygulama işlemi sırasında, ambalajından sahte bir kirpik çıkarıp ince bir şerit halinde iğne ucunun dibine uygulayın ve ardından yapıştırıcıyı sertleştirmek için birkaç saniye üfleyin.

 

Ardından takma kirpikleri göz kapaklarının kirpik köklerine uyacak şekilde aynanın önüne yerleştirin. Bir süre kurumasını bekleyin ve göz kapağındaki diğer kirpiklere benzer adımları uygulayın. Bu tür sahte kirpikler ucuzdur ve kullanımı kolaydır. Tek tek takılan  sahte kirpikler, bir araya toplanmış ve küçük parçalar halinde paketlenmiş birkaç plastik kirpiktir. Paket, sol ve sağ kirpiklere uyumlu, belli şekil ve büyüklükte kirpiklere sahip cilt tutkalı içermektedir.

 

Bu tür sahte kirpikleri evde uygulamak zor olabilir. Bu nedenle berber dükkânlarında bu tür sahte kirpiklerin kullanılması tavsiye edilir. Günlük maskara uygulamak yerine haftalık veya aylık kalıcı makyaj uygulamalarına takma kirpikleri yapıştırın. Bu kirpikler genellikle karakteristik gün içinde giyilir. Her hafta veya her ay düzenli tatil yapanlar; her gün giyilenler makyaj temizleyici ile okşayarak çıkarılabilir. Her gün en az 5 sahte kirpik ve en fazla 20 sahte kirpik kullanın.

 

Takma kirpikleri kutudan çıkarmak için cımbız veya aplikatör kullanın. Kirpikler kutuya yapışmışsa kenarlarından tutmaya ve ellerinizle çıkarmaya çalışmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu