HamilelikGenel

Gebelikte Rahim Ağrısı Neden Olur? Alınacak Önlemler Neler?

Gebelikte birçok değişimler olmaktadır. Bu değişimlere bağlı ağrılarda söz konusu olup, gebelikte rahimde ağrı ve gebelikte vajina ağrısı olarak karşımıza gelmektedir. Bizde sizlere bu yazımızda gebelikte rahimde ağrı neden olur? Ve gebelikte vajina ağrısı nedenleri konusunda detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

İlgili Link: Hamilelikte Sigara Kullanımının Bebeğe Zararları

Gebelikte Rahim Ağrısı Ne Zaman Olur?

Anne adaylarımız hamileliklerinin bazı dönemlerinde rahim ağrıları ile karşılaşabilir. Birçok anne adayı ise gebeliğin 6 ile 8. Haftalarında azda olsa rahim ağrıları ile karşılaşırlar. Gebeliğin daha başında olan bu dönem, sıklıkla adet gecikmesinden 15 gün sonra demektir. Bazı anne adayları gebeliğin ise hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, 3. Ayında bu ağrılar ile tanışabilir. Gebelikte rahim ağrısı aslına bebeğin gelişmesi ve büyümesi ile birlikte büyüme sergileyen rahimden kaynaklıdır. Daha önce bir gebelik yaşanmamış ise yani ilk gebelikse bu ağrılara daha sık rastlanır. Bebeğin büyümesinden dolayı rahimde büyüyeceği için özellikle hamileliğin son zamanlarında rahim ağrıları daha da artabilir.

İlgili Link: Hamilelerde Göbek Fıtığı

Gebelikte Rahim Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte rahim ağrısının birçok nedeni olabilmektedir. Şimdi bu nedenleri detaylı olarak inceleyelim;

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Gebelikte en çok görülen sorunlardan biri idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu sorun ise anne adaylarında rahimde ağrıya neden olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrollerine düzenli olarak gidilmelidir. Böylece olası bir enfeksiyon varsa gereken önlemler alınacaktır.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kistleri çoğu zaman zararsız olsa da, gebelik dönemimde büyümeye gösterebileceklerinden dolayı ağrıya neden olabilirler. Ağrının nedeni ise; büyüyen rahmin kistlere baskı yapmasıdır.

İlgili Link: Sağlıklı Hamilelik İçin Öneriler

Gebelikte Rahim Ağrısı Nasıl Hafifler (Öneriler)

 • Bütün anne adayları ağır işlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalıdırlar,
 • Birden ve aniden hareket edilmemelidir,
 • Özellikle oturma pozisyonunda rahmi sıkıştıracak kadar eğik oturulmamalı ve mümkün olduğunca dik oturulmalıdır,
 • Bacak bacak üzerine atılmamalı,
 • Ayakta dururken ise vücut ağırlığı her iki ayağa eşit olarak dağıtılmalı,
 • Yatar pozisyondayken sol tarafa yatılmalı, böylece rahme giden kan akışı rahatlayacaktır,
 • Yeteri kadar su içmeye çalışılmalı,
 • Rahmin alt kısma baskı yapmasının önüne geçmek adına, gebe kemerleri tercih edilebilir,
 • Hekimin izin verdiği egzersiz ve sporlar düzenli olarak yapılmalı. Böylece hem rahim ağrıları hafifler hem bel ve sırt ağrıları hafifler,
 • Ağrının olduğu kısımlara masaj yapmakta iyi gelecektir,
 • Ağrı esnasında ılık bir duş almak iyi gelebilir,
 • Eğer ağrı gittikçe artıyor ve geçmiyorsa gebeliği takip eden hekim vakit kayıp etmeden bilgilendirilmeli. Yaşanan ağrılar ciddi sorunların habercisi olabilir.

Gebelikte birçok değişimler olmaktadır. Bu değişimlere bağlı ağrılarda söz konusu olup, gebelikte rahimde ağrı ve gebelikte vajina ağrısı olarak karşımıza gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu