Uzman YazılarıGenel

Biogaia Damla

Biogaia damla herhangi bir renge sahip değildir, çok hafif bir sarı rengi andırır ve hiçbir kokusu yoktur. Herhangi bir tada sahip olmayan bu damla yağlı bir yapıya sahiptir. Eczanelerde 5 mililitrelik kutuları ile birlikte satılmaktadır. Bu damla genellikle bağırsak hastalıklarının tedavisi esnasında kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Fonksiyonel bağırsak hastalıkları; sebebinin anlaşılamadığı ve mide ile bağırsak sistemi arasında rahatsızlıkların meydana geldiği durumlardır. Damla kullanılarak bağırsağın dengeli hareket etmesi ve hastalıkların tedavi edilmesi amaçlanır. Bağırsakta meydana gelen ishal, kabızlık, gazın birikmesi, karındaki şiddetli ağrı ya da bağırsaklardaki şiddetli ağrı tedavisinde de bu damla kullanılır.

İlgili Link: Asiviral Krem Nedir

Biogaia Damla Nasıl Kullanılır?

Biogaia damla hekimin tavsiye ettiği şekilde kullanılması gereklidir. Her kilo ve yaş için kullanılan miktar farklı olduğu için hekimin tavsiye ettiği miktar en doğrusu olacaktır. Hekimin önerisi ile tüketilen ilaç zamanı geçtiği takdirde iki kere kullanılmamalıdır. İlacın o zamanı atlanmalı ve kullanıma normal düzen ile devam edilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen yan etkiler oluşabilir. Hekimler ortalama olarak her gün 5 damla şeklinde kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ağız yolu ile kullanılan bu ilaç genellikle bebekler üzerinde kullanılır. Bebeklerde yaygın olarak bilinen kolik durumunun tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Ağza 5 damla alınır ve hızlı bir şekilde etkisini gösterir. Eğer bebek ilacı almıyor ise meme yolu ile de bebeğe verilebilir.

Biogaia gaz ilacı her yaş grubu için kullanılabilen bir ilaçtır. Yaşlı, çocuk, yetişkin ya da yeni doğmuş bebeklerde de kullanılabilir. Birkaç günlük bebeklerde bile kullanılabildiği için içerisine neredeyse hiçbir alerjen madde içermemektedir. Bütün yaş grupları için doktorlar aynı dozu önerebilir. Doktorun önerdiği doz ile birlikte kullanımı sağlanmalıdır. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı yaşayan kişiler için doktorlar farklı bir doz önerisi yapabilirler. Bu nedenle rahatsızlığa sahip kişiler doktor önerisi olmadan bu ilacı tüketmemelidir. İlacın içerisinde yararlı organizmalar yer alır ve bir kimyasal barındırmaz. Bu yüzden belirli bir yan etkisi de bulunmamaktadır.

İlgili Link: Apireks Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Biogaia Damla Uyku Getirir Mi?

Ebeveynlerin en çok araştırdığı konulardan birisi de Biogaia damla uyku getirir mi? Sorusudur. Bebekler bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra daha fazla uyumaya başladıkları için bu soru yöneltilir. Ancak ilacın içerisinde yer alan hiçbir etken madde uykuyu tetiklemez. Bebekler ilacı tükettikten sonra gaz sorunlarından kurtulurlar ve daha rahat bir şekilde uyuyabilirler. Bu nedenle de ilacı tüketen bebeklerde daha fazla uyku zamanının geçtiği gözlemlenebilir. Ağız yolu ile kullanılan bu damla, bebeğe meme yolu ile de verilebilir. Ancak damlanın 40 derecenin üzerindeki yiyeceklerle birlikte tüketilmemesi oldukça önemlidir. Hekimin tavsiye ettiği doz ile birlikte kullanılmalıdır ve her kullanımdan önce şişenin iyi bir şekilde çalkalanması gereklidir.

İlgili Link: Verrutol

Biogaia Damla Ne Zaman Etki Eder?

Bebeğindeki gaz probleminden şikayetçi olan birçok kişi bu damlayı satın alırlar. Biogaia damla ne zaman etki eder sorusunu da oldukça fazla sorarlar. Bu damla hızlı bir şekilde etki etmesi ile bilinmektedir. Yalnızca 20 ile 30 dakika içerisinde etkisini gösterir ve içen kişinin bağırsaklarında rahatlama olur. Fakat bazı durumlar içerisinde kişilerde hemen etkisini gösteremez. Bu gibi durumlarda kişiler kendi kendilerine doz arttırmamalıdır. İlaç bir süre aynı şekilde kullanılmalı ve etkisi beklenmelidir. Ancak birkaç günlük süreç içerisinde hala ilaç etkisini göstermezse doktora danışılması gereklidir. Bu durum sonucunda doktor ya ilacın dozunu arttıracak ya da başka bir ilaç ile takviye sağlayacaktır.

Biogaia Damla Ücreti Nedir?

Biogaia Damla Ücreti Nedir

Biogaia damla reçetesiz olarak da satın alınabilen bir ilaçtır. Eğer bu ilaç daha önce doktor önerisi ile kullanıldı ise yeniden alınabilir. İlk kez kullanacak olan kişiler de prospektüste tavsiye edilen günde 5 damla önerisi ile birlikte ilacı kullanabilirler. İlacı eczaneden almak isteyen kişiler ortalama 78 TL gibi bir ücret ödemesi yaparlar. Eczacıbaşı İlaç Pazarlama tarafından eczanelere dağıtımı yapılan bu ilaç, internet ortamı üzerinden satılmamaktadır. Bu nedenle kişilerin ilacı eczaneden satın alması gereklidir. Son zamanlarda çıkan yeni bir alternatifi de aynı ilacın vitamin destekli olanıdır. D vitamini desteği ile birlikte de bu ilaç tüketilebilir.

Hamilelik ve Emzirme Durumunda Biogaia Damla Kullanımı

Hamilelik durumunda ya da şüphesinde hekime danışılmadan Biogaia damla kullanımı sağlanmaması gereklidir. Fakat genellikle hamilelik durumunda bu ilacın kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hamilelik sırasında oluşan özel bir durum ya da tedavi için hekim görüşü önemlidir.

Emziren anneler de hekimden görüş almalıdır. Fakat ilacın içerisinde yer alan etken maddeler kişinin vücudunda kalır. Anne sütüne yayılmaz ve bebeğe geçmez. Bu nedenle emziren annelerin bu ilacı kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Başka bir ilaç kullanılırken de kullanılabilen, içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulundurmayan bir ilaçtır.

Biogaia Damla Ne Kadar Kullanılır?

Biogaia damla bebeğin ya da yetişkin bireyin şikayetleri geçene dek kullanılabilecek bir ilaçtır. Uzun süreli kullanımında herhangi bir sakıncası yoktur. Bu nedenle yeni doğmuş bir bebekte, yetişkinlik dönemine kadar aralıklarla kullanılabilir. Eğer eczaneden alınmış ise 5 damla kullanılması tavsiye edilir. Direkt olarak ağza kullanılabilirken aynı zamanda yemeğe ya da içeceğe de karıştırılarak kullanılabilir. Yemek ve içecekle kullanılırken aynı doz kullanılmalı, doz arttırılmamalıdır. Aç ya da tok karna kullanılmasında herhangi bir sorun yoktur.

Biogaia Damla Yan Etkileri Nelerdir?

Biogaia Damla Yan Etkileri Nelerdir

Biogaia damla içerisinde yer alan maddelere karşı hassasiyeti olan kişilerde bazı yan etkiler görülebilmektedir. Fakat bu ilaç genel olarak doğal maddelerden üretildiği için herhangi bir yan etki oluşmaz. Kişiler fazla doz aldıklarında dahi bir yan etki görülmesi beklenmemektedir.

Biogaia Damlanın Muhafaza Edilmesi

Biogaia damla evin yüksek yerlerinde, çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır. İlacın saklanılacak ideal alanı buzdolabıdır, ortalama 2 ile 8 derece arasında muhafaza edilebilir. Kullanılmaya başlandıktan sonra 1 ay boyunca oda sıcaklığında muhafaza edilebilmektedir. İlacın kutusu üzerinde yazan son kullanma tarihine dikkat edilmesi gereklidir. Son kullanma tarihi geçen ilaçlar tüketilmemeli ve derhal imha edilmelidir. Kullanma tarihi geçtiği zaman çöpe atılmamalı, belediyelerde yer alan ilaç toplama alanlarına konulmalıdır. İlacın son kullanım tarihi gelmeden renginde bir değişim ya da yapısında bir farklılık olursa, son tüketim tarihi gelmeden önce ilacın kullanılmasının bırakılması gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu