Uzman YazılarıGenel

Stafine

Cilt hastalıklarının veya ufakta olsa zaman zaman birçok insanın başına gelebilecek cilt problemlerinin tedavisinde şüphesiz öncelik tıbbi kremlerden yardım almaktır. cilt problemlerinin tedavisinde etkili olan krem gruplarının arasında Stafine Krem sıklıkla adını duyurur. Stafine Krem genel anlamda içerik bakımından iki farklı ilacın kombinasyonu olan ve farklı dermatolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçtır.


Cilt yüzeyinde zararlı mikroorganizmaların bulunması ve kontrol altına alınmaması, cilt yüzeyindeki iltihap oluşmalarını kaçınılmaz hale getirir. Bu anlamda oluşan iltihaplanmaları kısa süre içerisinde tedavi eden ve yok olmasını sağlayan Stafine Krem, iltihapların yayılmasında ve daha büyük cilt tahrişlerinin ortadan kalkmasında oldukça etkilidir. Özellikle sivilce, akne ve oluşan iltihaplı yaralanmaların tedavi edilmesinde başarılı sonuçların aldığı bilinir. Her ilaç grubunda olduğu gibi Stafine Krem kullanımından önce de bilinmesi gereken detaylar vardır.


Stafine Krem Nedir?


Antibiyotik ilaç grupları arasında yer alan Stafine Krem, farklı türde ve asit bazlı üründür. Cilt yüzeyinde oluşan ve vücutta enfeksiyonlara sebebiyet verebilecek bakterilerin kısa süre içerisinde öldürülmesinde oldukça etkilidir. Stafine Krem kullanımı sonrasında cilt yüzeyinde yaşanan şişlikler, kızarıklıklar ve kaşıntılar tedavi edilmiş olur. İlaç içerisinde bulunan fusidik asit, cilt yüzeyinde yaşanan iltihaplanmalar, egzama hastalığı veya dermatit, bakteriyel enfeksiyonlar ve mikroplarla enfekte olmuş cilt tahrişlerinin tedavi süresinde Stafine Krem tercih edilir.

Stafine Krem, bir hekim tarafından bakteriyel enfeksiyon tespitinin yapılmasının ardından  veya şüpheli kalınması durumlarında, diskoid egzama, staz egzaması ve seboreik egzama gibi çeşitli egzama hastalıklarının iyileştirilmesinde de en doğru seçimler arasında yer alır. Kremin birçok faydası bulunmasına rağmen genel anlamda iltihaplı sivilcelerin ya da yaraların yok edilmesinde kullanılır.


Stafine Cort Krem Neye Yarar?Stafine Krem, doz miktarından dolayı iki farklı seçenek ile kullanıcılarının karşısına çıkar. Genellikle tercih edilen Stafine Cort Krem, içerisinde bulunan fusidik asit bazı ile bu aside duyarlı mikroorganizmaların, özellikle de staphylococcus dolayısı ile yaşanan enfeksiyonların neden olduğu şiddetli olmayan, yaygın olarak da yaşanmayan ve birincil cilt tedavilerinin uygulanma aşamalarında tercih edilir.

Stafine Cort Krem, kullanıldığı bölgede topikal olarak ilaç içerisinde bulunan fusidik asidin uygulanması sebebi ile primer cilt enfeksiyonlarının, bu anlamda nadiren de olsa görülen impetigo contagiosa, yüzeysel folikülit, sycosis barbae, paronişi ve eritrazma gibi hastalıkların tedavisinde de etkili olacaktır. İlacın uygulama aşamasında hekim tavsiyelerine ve reçetede yer alan uygulama aşamalarına özenle dikkat edilmeli ve yönergelere uyularak kullanılmalıdır.

İlgili Link: Voltaren


Stafine Krem Nasıl Kullanılır?

Stafine Krem Nasıl Kullanılır

Stafine Krem, yalnızca cilt yüzeyinde uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer alır. Krem kullanılmadan önce eller mutlaka yıkanmalı ve temiz olduğundan emin olunmalıdır. Kremin açılmasının ardından cilt yüzeyinde bulunan leke bölgesine ufak miktarda sürülür ve nazikçe ovalama işlemi sağlanır. Stafine Krem yüz bölgesinde uygulanacaksa mutlaka dikkatli davranılmalıdır. Özellikle de cilt yüzeyinde göz ile temasından kaçınılmalı, temas olduğu zamanlarda bol su ile mutlaka durulanmalıdır. Krem sürüldükten sonra eller de durulanmalıdır.

Stafine Krem tedavi süresi reçete edilen doktor tarafından belirlenir. Genellikle 1- 2 hafta uygun görülen tedavi, lekelerin durumuna göre doktor gözetiminde daha uzun da olabilir. Kremin uzun süre ve fazla miktarda kullanıldığı durumlarda, doktorun önerilerine ve uygulama aşamalarına mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi takdirde yan etkilerini görme olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca krem, çocuklardan mutlaka uzak tutulmalı, çocukların teması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.


Stafine Krem Kullanılmadan Önce Bilinmesi Gerekenler


Stafine Krem cilt yüzeyine uygulandığından çok fazla ciddi boyutlarda cilt tahrişlerine yol açamamış olsa da diğer ilaçlar gibi kullanılmadan önce bilinmesi gereken birçok husus vardır. Bu anlamda Stafine Krem çok uzun zaman diliminde kullanılmamalıdır. Kremin uygulama bölgesinde sistemik emilim özelliği dikkate alınmalı, kortikosteroid içerdiğinden göz çevresine çok yaklaştırılmamalıdır. Topikal kortikosteroidlerin sistemik emiliminden sonra geri dönüşümlü hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) ekseni baskılanmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzlukların yanı sıra, çocuklarda HPA eksilenmesi baskısı oluşabilir. Ayrıca kremin uzun süre kullanılması durumlarında cilt atrofisi yaşanması kaçınılmazdır.

Stafine Krem antibiyotik ilaç grupları arasında olduğundan topikal kullanımı bakteriyel direnç yaratabilir. Diğer antibiyotiklerde olduğu gibi uzun süreli kullanımında ya da tekrar kullanımında direnci geliştirme riskini artırabilir. İçerisinde bulunan maddelere karşı alerjisi olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlar yaşanabilir.

İlgili Link: Zaditen Şurup


Stafine Krem Yan EtkileriTıbbi ilaçların hemen hemen hepsinde yaşandığı gibi Stafine Krem kullanımı sırasında veya sonrasında da yan etkiler yaşanabilir. Stafine Krem yan etkileri diğer ilaç gruplarına oran ile daha az yan etkilere sahiptir. Bu anlamda ilacın içerisindeki maddelere alerjinin olması durumlarında kremin kullanımı sonrasında nefes almakta güçlük, cilt yüzeyinde ciddi şekilde dökülmeler alerjik reaksiyonların yaşandığını gösterir. Bu gibi durumların yaşanması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Stafine Krem ilaç uzun süre, büyük miktarlarda veya koltuk altı, göğüs altı kısımlarında kullanılmasında olumsuzluklara yol açabilir. Bunların yanı sıra kremi kullananlar genellikle cilt incelmesi, cildin yüzeyine yakın küçük damarların görünür hale gelmesi, deri çatlağı yaşanması, cilt yüzeyinde kaşıntılı döküntü ve cilt iltihabı, yüz derisinin kalınması etkenleri görülebilir. Bu etkenlerin görülmesi durumlarında ilacın kullanımı hemen bırakılmalı ve doktora gidilmelidir.Stafine Krem EşdeğerleriStafine Krem içerdiği maddeler ve gösterdiği etkenlerden dolayı birçok ilaç ile aynı eşdeğer oranlarına sahiptir. Bu anlamda Stafine Krem Fucibest Krem, Fucudin Krem, Fucidin Pomad, Fusinat Film Tablet, Stafine Infüzyon için toz ve çözücü içeren tüm maddeler ile eşdeğerdir. Stafine Krem kullanımının herhangi bir ilaç ile beraber uygulanmasında herhangi bir zarar görülmez. Bunun yanı sıra hamile, emziren, karaciğer veya akciğer hastalığı olanlar mutlaka doktora bilgi vermelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu