DekorasyonGenel

Küçük Evler İçin İdeal Dekorasyon Önerileri

Günümüzde site tarzı daireler ucuz olduğu için daha çok tercih edilmektedir fakat bu tarz dairelerin dezavantajı ise küçük olmasıdır. İnsanlar bu sorun nedeniyle evlerini iyi bir şekilde dekorasyon edememekte ve evlerini seçtikleri eşyalar sayesinde daha küçük göstermektedir, tabi ki küçük evlerin dezavantajının yanında avantajları da vardır minimalist bir bakış açısıyla küçük evleri ferah ve geniş şekilde tasarlamak mümkün.

Küçük bir evi tasarlamayı üç temel hususa indirgeyecek olursak, ilk olarak evinizin boyasından başlamak gerekir eğer küçük bir eve sahipseniz kapalı ve koyu renklerdense açık renkleri daha çok tercih etmeniz gerekir. İkinci olarak ise evinize seçtiğiniz eşyaları pratik şekilde fonksiyonları çok olan mobilyalardan seçmeniz gerekir katlanır masa, çekyat ve benzeri. Üçüncü ise mutfağı salona katarak hem modern bir görünüme sahip olabilir hem de daha fazla alan kazanabilirsiniz.

İlgili Link: Mutfak Depolama Çözümleri

Küçük Evler İçin Eşya Seçimi

Küçük bir eve sahipseniz mutlaka daha minimal eşyalar tercih etmelisiniz.  Evinize minimalist eşyalar seçerek hem daha çok alan kazanırsınız hem de evinizdeki ışık dolaşımını etkilemediğinizden evinizi olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Eğer istediğiniz gibi küçük ve minimalist bir eşya bulmazsanız evinizin ölçülerinde kendiniz özel olarak yaptırabilirsiniz böylelikle eşyayı eve uydurma derdiniz ortadan kalkacaktır. Bunun yanı sıra tercih edeceğiniz eşyaların başında çok fonksiyonlu eşyalar gelmelidir bunlar hem alandan tasarruf etmenizi sağlayacak hem de evinizde fazla yer kaplamayacaktır mesela çekyat, baza ve açılır masa.

Evinizin hem küçük hem de ışık almıyorsa evinizdeki optik yansıma yapan eşyaları dikkatli seçmeniz gerekir. Mesela koyu ya da kalın kumaşlı perdeleri seçmek yerine ince ve şeffaf perdeleri seçebilirsiniz ve evinizde yarı opak malzemeler kullanarak güneş ışıklarının evinize daha rahat girmesini sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak evinizin hem ışık almasını hem de geniş gözükmesini istiyorsanız ayna kullanımı işinizi görecektir ayna evinizde hem geniş bir alan yaratacak hem de ışık dengesini sağlayacaktır.  Evlerde en çok yer kaplayan ürünler vitrinler ve televizyon ünitesidir. Bunları tercih etmek yerine televizyonu duvara montelenebilir vitrin yerine niş kullanmayı tercih edebilirsiniz.

İlgili Link: Dekorasyonda Nostalji Modası

Küçük Evler İçin Aydınlatma

Eğer eviniz güneş alan bir cephede değilse küçük olan eviniz olduğundan daha fazla karanlık görünecektir, bunun için aydınlatma ve optik yansımalara önem vermeli ev dekorasyonunuzu ona göre planlamalısınız. Aydınlatma deyince akla ilk gelen mutlaka güneş ışıklarıdır evinizde pencerelerinizin önüne eşya koyamamalı ve gelen güneş ışıklarının önünü kesmemelisiniz. Aydınlatmanın diğer önemli unsuru hiç şüphesiz ki avizelerdir.

Avizelerinizi evin en uç noktasını aydınlatacak şekilde işlevli ve bir o kadar da minimalist seçmelisiniz, ışık renginizi ise beyaz olarak tercih etmelisiniz çünkü beyaz ışık bir derinlik algısı yaratacak ve böylece eviniz daha büyük gözükecektir.  Evinizde daha iyi bir aydınlatma yapmak istiyorsanız ışığı soğuran renkler yerine ışığın kalitesini artıracak renkler tercih edebilirsiniz, kapılarınızı düz tahta olmayacak şekilde buzlu cam ve benzeri bir kapı kullanırsanız ışığı daha fazla yayabilirsiniz. Televizyonun arkasına veya tavana küçük ledler ile aydınlatma sağlayarak evinizi daha ferah ve geniş gösterebilirsiniz.

Küçük Evler İçin Tadilat

Eğer küçük bir eve sahipseniz biraz tadilat yaparak evinizi daha yaşanır hale getirebilirsiniz. Mesela eğer mutfağınız çok yer kaplıyorsa mutfağı salona katarak hem modern bir görünme sahip olur hem de daha dazla yer kazanırsınız, ayrıca mutfak eşyalarınızı da iyi seçerseniz kasvetli bir görüntüden kurtulmuş ferah bir alan sahip olmuş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu