Uzman YazılarıGenel

Voltaren

Diklofenak dietlamontum ilaç grupları arasında yer alan Voltaren, vücutta enfeksiyona ve bu enfeksiyonların berberinde getirdiği ağrılara sebep olan biyolojik etkenlerin en aza indirilmesinde tedavi edilir. Voltaren krem sürüldüğü bölgede ağrının giderilmesinde kullanılan ilaç, aynı zamanda vücuda dışarıdan gelen hasar veya darbe sonucu oluşan ödemlerin ağrılarının geçirilmesinde de tercih edilir.

Bunların yanı sıra Voltaren, diz bölgelerinde oluşan yüzeysel eklemlerin kireçlenme durumlarında, diz kaslarındaki hafif ağrılarda, boyun, bel, sırt, bacak gibi bölgelerde ani gelişen ağrılarda ve tendinitis iltihabı gibi hafif enfeksiyonel rahatsızlıklarda d kullanılabilir. İltihapsız romatizma ağrılarında da ağrı ve şişliğin oluşması durumlarında deri yüzeyine sürülerek kullanılan ilaç, kısa süre içerisinde de etkisini gösterir.

İlgili Link: Calpol Şurup

Voltaren Krem

Cilt yüzeyinde kullanılmaya uygun olan Voltaren krem, etken madde olarak diklofenak sodyum maddesi ile eşdeğer olan diklofenak dietilamontum içerir. Bunun yanı sıra ilaç içerisinde özellikle kas ağrılarına doğrudan etki eden karbomer, makrogol, ketostearil eter, kokoil kaprilokaprat, dietilamin, izopropil alkol, propilen glikol, sıvı parafin, krem parfüm 45 ve saf su da bulunur.

Voltaren krem reçetesiz satılmayan ve sadece eczanelerde bulunan bir krem çeşididir. Doktor uygun gördüğü durumlarda ortalama her yaş grubu için belirtilen dozlarda kullanımı uygundur. Bu anlamda çocuklarda genellikle düşme, darbe ve incinme gibi durumlarda ağrı kesici krem olarak tercih edilir. Jel kıvamında olan ilaç, uygulandığı bölgeye kısa süre içerisinde etki ederek vücudun onarılmasını sağlar.

Voltaren Krem Ne İşe Yarar? 

Voltaren Krem Ne İşe Yarar

Voltaren krem ağrı ve iltihapların tedavisinde kullanılan, oldukça etkili olan non- steroid antiinflamatuar ilaç grupları arasında yer alır. İçerisinde etkin maddesi olarak diklofenak bulunan ilaç, uygulandığı bölgeye ibuprofen ve aspirin etkisini göstererek ağrıları en aza indirir. Genellikle vücudun herhangi bir bölgesinde iltihaptan kaynaklı ağrı tedavisinde, burkulma gibi yumuşak doku zedelenmelerinde kullanılan Voltaren krem, kas veya eklem ağrılarının tedavisinde de oldukça etkilidir.

Voltaren krem doktor tavsiyesinde ve mutlaka doktorun uygun gördüğü zaman diliminde, doz miktarında kullanılmalıdır. Bu anlamda doktorlar tarafından hastanın şikâyetine göre Voltaren krem tercih edilir. Voltaren krem kireçlenme, eklem bölgelerinde ağrı ve şekil bozuklukları, sırt, boyun ve göğüz kafesi eklemlerinin sertleşmeden dolayı ara ara görülen ağrılı romatizma rahatsızlıklarında, akut guta bağlı olarak gelişen iltihaplanmalar, ameliyat sonrası ağrılarda, kadınlarda regl dönemlerinde görülen ağrıların giderilmesinde, sırt ve boyun ağrılarının tedavisinde de oldukça etkilidir.

İlgili Link: Dikloron

Voltaren Krem ve Hap Hangi Durumlarda Kullanılır?

Genel anlamda ağrı kesici özelliğe sahip olan Voltaren krem ve haplar, ani gelişen enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde de tercih edilir. Özellikle kas ve eklem bölgelerinde salgılanan enzimlerin sağlıklı bir şekilde işlevini yürütebilmesi için Voltaren krem veya hap şeklinde eczanelerde bulunan ilaç kullanılabilir. İçerdiği diklofenak maddesi ile kas, eklem ve romatizmal ağrılarının kısa süre içerisinde en aza indirilmesini sağlayan ilaç, aynı zamanda diş ağrısı, migren veya hafif bir şekilde geçirilen sinüzit ağrılarında da oldukça etkilidir. Doktor kontrolü altında kullanılan ilaç, beklenmedik anlarda gelişen baş ağrısı gibi durumlarda bir defaya mahsus kullanılmak üzere herhangi bir sakınca görülmez. İlacın kullanımından sonra herhangi bir etki görülmediğinde devam edilmemeli ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ağrı ve iltihapların tedavisinde tercih edilen voltaren, krem veya tablet ilaç şeklinde hastalara verilir. Voltaren tabletler genellikle mide rahatsızlıklarının giderilmesinde tercih edilir. Tok karnına tüketilmesi tavsiye edilen Voltaren tablet formu, ezilmeden, kırılmadan ve çiğnenmeden tüketilmelidir. Bunun yanı sıra krem şeklinde tercih edilen Voltaren, genellikle kas ve eklem yerlerinde görülen ağrılarda kullanıldığından ağrı bölgesi cilt yüzeyine sürülerek doğrudan etki gösterir.

Doktor bilgisi dâhilinde düzenli olarak kullanılması gereken ilaç, doz miktarının çoğaltılması veya azaltılması durumlarında mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Voltaren ilaçlarda şikâyetlerin özellikle gece veya sabaha karşı artış görüldüğünde yatmadan önce tüketilmesi veya sürülmesi uygundur. Voltaren krem çocuk veya yetişkinlerde kullanıma uygun görülürken, Voltaren tabletler 18 yaş altında kullanılamaz.

Voltaren Krem Ekşi Yorumları

Ağrılı romatizma rahatsızlıklarında ve kas, eklem gibi yerlerde ani gelişen iltihap durumlarında tercih edilen Voltaren krem, kullanıcıları tarafından iyi veya kötü birçok yoruma maruz kalır. Bu anlamda hastalar genellikle jel kıvamında olan Voltaren kremden kokusu nedeni ile şikâyet ederler.

Nane aroması bulanan ilaçlarda yoğun miktarda diklofenak maddesi bulunduğundan farklı bir kokuya sahiptir. Hap şeklinde bulunan ilacın krem formülü ise birçok kişi tarafından tavsiye edilir. Ayrıca boyun tutulması gibi durumlarda da hastaların olumlu sonuçlar ile karşılaştığı yorumlar arasında yer alıyor.

Voltaren Kullanan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Voltaren içerdiği maddeler gereğince bazı ilaç grupları ile birlikte kullanımı uygun olmaz ve etkilerini göstermesin engel olabilir. Bu anlamda düzenli olarak kullanılan aspirin, ibuprofen, siprofloksasin, levofloksosin, moksifloksasin, nalidiksit asit, norfloksasin veya ofloksasin içerren ilaç grupları ile kullanılmamalıdır.

Bunların yanı sıra kan sulandırıcılar, kalp rahatsızlıkları ilaçları, yüksek tansiyon ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar, havale tedavisinde kullanılan ilaçlar, pskiyatrik ilaçlar stroid ilaçlar, diyabet ilaçları, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, hamilelik durumlarının sonlandırılması için kullanılan ilaçlar ve bağışıklık sisteminin aktivitesini azaltmak için kullanılan ilaç grupları ile birlikte kullanımı uygun değildir. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ve mantar enfeksiyonu ilaçlarının kullanımı var ise voltaren kullanılmadan önce doktora bilgi verilmelidir.

Kimler Voltaren Kullanmamalı?

Diklofenak grubu ilaçlara alerjik reaksiyon gösteren kişiler, mide ülseri veya bağırsak ülseri yaşayan kişiler, mide ya da bağırsak kanamaları geçiren kişiler, mide delinmeleri olanlar kullanmamalıdır. Ayrıca  kalp damar ameliyatı veya bypass koroner ameliyatı olan kişiler, ağır kalp yetmezliği yaşayanlar, şiddetli kalp damar tıkanıklığı olanlar, şiddetli böbrek ya da karaciğer hastalığı olanlar ve hamilelik dönemlerinin son üç ayında kullanımı uygun değildir. Voltaren ilaç kesinlikle doktor bilgisi dâhilinde kullanılmalı ve doktor uygun gördüğü zaman diliminde kullanımı sonlandırılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu