DekorasyonGenel

Salona Şıklık Katacak Orta Sehpa Önerileri

Orta sehpa seçiminiz ne kadar doğru olursa salon kombinasyonunu o derece başarılı tamamlamış olursunuz. Başarılı bir orta sehpa seçiminden sonra salonunuz daha şık ve etkileyici olacaktır. Orta sehpa ve mobilyanızın bir uyum içinde olması gerekir, birbirini tamamlayan parçaları bir araya getirmeniz gerekir. Bunun  için küçük bir araştırma yapmanız sizin için yeterli olacaktır. 

İlgili Link: 2021 Yatak Odası Dekorasyon Trendleri

Ölçülere Dikkat

Orta sehpa seçiminde şüphesiz ilk olarak bakılacak en önemli detay ölçülerdir. Birçok kişinin göz ardı ettiği ve ürün sonrasında alanı gördüğünde hayal kırıklığı yaşadığını görürüz. Satış mağazalarında görülen sehpalar eve gelindiğinden mağazada göründüğü gibi olmayıp çok daha büyük olduğu ve salonunuzda büyük bir alanı kapladığını görürsünüz.

Kaçırılan küçük bir ayrıntı vardır koltuk takımınızdan sonra orta sehpa için ne kadar yereniz kalıyor bunu ölçmeniz ve alışveriş yapmadan önce bilmeniz gerekir. Ölçü konusunda ne aradığınızı bilirseniz hem sorunsuz bir alışveriş yapmış olursunuz hem de alışveriş sonrası orta sehpa salonunuza uymadığında hayal kırıklığı yaşamazsınız. Bu nedenle alışverişe çıkmada ölçüleriniz mutlaka bilin ve gittiğiniz mağazalarda öncelik elbette ürünü beğenmek olsun fakat beğendiğiniz ürün sizin alanınıza uymuyorsa onu listenizden çıkarmalısınız.

İlgili Link: Transparan Cephe Sistemleri

Ölçü Boyutları

Ölçü Boyutları

Her salonun ölçüsü ve yapısı maalesef aynı olmaz. Kare biçiminde salonlarda odanın şekline göre yuvarlak ve kare orta sehpalar seçilir. Fakat dikdörtgen bir yapıda salona sahipseniz koltuklardan sonra orta sehpaya ne kadar alan kalıyor bu konuda biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Farklı biçim ve boyutlarda orta sehpa seçimleri vardır. Büyük bir salona sahipseniz küçük orta sehpa salonun şıklığını bozar. Bu yüzden büyük salonlarda büyük orta sehpa seçimi yapılmalıdır.

İlgili Link: Taş Duvar Kaplama Modelleri

Renk Uyumunun Önemi

Orta sehpa seçiminde bir diğer dikkat edilecek nokta renk uyumunun yakalanmasıdır. Koltuk takımlarınız ve diğer parçalarla renk kombinasyonu tamamlanmadığı sürece ne kadar güzel orta sehpa alsanız da salonunuz tamamlanmayacaktır. Örneğin koltuk takımınızdaki geçişler ve koltuk takımlarının ayakları ile sehpanızın ayaklarındaki renklere dikkat etmeniz önerilir. Gri, metalik, gold ve ahşam seçeneklerle sehpa ayaklarının ve koltuk takımlarınızın ayaklarının birbirini tamamlaması gerekir.

Model Seçimine Dikkat Edin

Model Seçimine Dikkat Edin

Orta sehpalarda birçok seçenek vardır. Sadelikten yana olan birisi için cam sehpaların tercih edilmesi önerilir. Diğer modellerde ise daha çok beyaz rengin tercih edildiği görülür. Hem aydınlık hem de daha ferah bir görünüm için cam veya beyaz renklerde sehpalar önerilir.

Fonksiyonel Açıdan Sehpa Seçimi

Başka alanlarda da kullanmak isteyenler için açılır veya katlanabilir sehpalar seçebilirsiniz.

Dayanıklılık ve Kullanışlı Malzeme Seçimi

Seçilen orta sehpaların en çok ayaklarında hasar görülür. Bu yüzden ayaklarının sağlamlığına ve kullanılan malzemenin kalitesine bakmanız önerilir. Genellikle ahşap malzemeden üretilen orta sehpaların fazlaca satıldığını görürüz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu