Genel

Çocuklarda En Sık Görülen Diş Problemleri Nelerdir

Ebeveynler çocukları ve diş sağlığı için her zaman en iyisini isterler. İlk dişlerin çıktığı andan itibaren, çocukların karşılaştığı en yaygın diş problemlerinden kaçınmak için sağlıklı ağız hijyeni alışkanlıklarını teşvik etmek çok önemlidir. Dişlerle ilgili sorunlar her yaştan çocukta yaygındır, bu nedenle önleyici ve proaktif bakım çok önemlidir. Kütahya Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi doktoru Dr. Süleyman Kabal çocuklarda en sık görülen diş problemlerini anlattı.

 

Diş Çürüğü 

 

Küçük çocukların çoğu, gözetim olmadan diş fırçalama ve diş ipi kullanma konusunda yeterli değildir. Bazı çocukların şeker ağırlıklı beslenebileceği gerçeğiyle birleştiğinde, çürükler büyük bir sorun haline gelebilir. Diş çürümesine, dişlerin yüzeyinde yapışkan plak birikmesi neden olur. Plaktaki asit esas olarak diş minesini yiyor ve sonunda dişte yıpranıyor.

 

Ebeveynler, diş fırçasını kendi başlarına sıkıca kavrayana ve kontrol edebilene kadar çocuklarının dişlerini fırçalamasına yardımcı olmalı ve denetlemelidir. Çocuklarınızın her gün dişlerinden plak, bakteri ve yiyecek parçacıklarını temizlediğinden emin olmak erken diş çürümesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bir boşluk gelişirse, tipik tedavi, çürüğü delip deliği sert bir kompozit malzeme ile doldurmayı içeren bir diş dolgusudur.

 

Diş Hassasiyeti

 

Hassas dişler rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı olabilir, genellikle çocuğunuzun odaklanmasını ve rutinini bozabilir. Çocuklarda diş hassasiyeti birkaç farklı faktörden kaynaklanır, bu nedenle çocuğunuzu iki yılda bir kontrollere getirmek, altta yatan nedeni teşhis etmek için çok önemlidir. Çocuğunuzun dişlerinin hassas olmasına neden olabilecek bazı farklı şeyler şunlardır:

 

  • Çürüme alanları olan boşluklar
  • Yeni çıkan kalıcı dişler
  • Asit erozyonu ve emaye aşınması
  • Diş gıcırdatma bruksizm
  • Çatlak veya eksik dolgu
  • Ortodonti tedavisi

 

Hassas dişler söz konusu olduğunda, çocuğunuzun yaşadığı ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler vardır. Hassasiyet çürük gibi dişle ilgili bir sorundan kaynaklanıyorsa, sorunun daha da kötüye gitmesini önlemek için hemen diş hekiminize görünmelisiniz.

 

Dental Acil Durumlar

 

Dental acil durumlar neredeyse her an ortaya çıkabilir. Çocuklar spor yaparken, koşarken, kardeşleriyle birlikte evcilik oynarken veya bisiklete binerken düşmek, dişlerle ilgili bir kazanın meydana gelebileceği senaryolardır. Bu kazalar dişlerin kırılmasına veya çatlamasına neden olabilir. Daha ağır durumlarda kalıcı diş tamamen kırılabilir.

 

Çocuğunuzun kalıcı dişi düşerse, acil randevu için derhal diş hekimini arayın ve dişi çekin. Dişi bir bardak süt, salin solüsyonu veya temiz suya yerleştirin. Diş hekimi, kalıcı dişi yuvaya geri yerleştirebilir ve bir tutucu yardımıyla tekrar takılmasına izin verebilir. Dişle ilgili acil durumlardan kaçınmak için bir ebeveynin yapabileceği çok fazla şey olmamasına rağmen, özel bir ağızlık sporla ilgili yaralanmaları önlemeye yardımcı olmak için harika bir seçenektir. Çocuğunuzun gülümsemesini ve diş sağlığını güvende tutmak adına bu ve benzeri önlemleri almanız gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu