Aşk ve CinsellikGenel

Çiftlerin Arasındaki Karakedi Vajinismus

Cinsel ilişki sırasında vajinadaki kasılmalar nedeniyle cinsel ilişkiye girememe şeklinde ortaya çıkar.  Çiftleri arasındaki karakedi vajinismus zaman içinde kişinin partneriyle sorun yaşamasına neden olabilir.  Hastalığın nedenleri bezen fiziksel nedenler olabilir. Tanısı mutlaka jinekolog muayenesi ile konur. Vajinismus nedenleri neler? Bunları bilmek tedavinin planlaması ve iyileşme süresinin kısaltılması açısından önemlidir ve tedavisi hastalığın derecesine göre planlanır. Bu nedenle tedaviye başlanmadan önce, jinekolojik değerlendirme gerekir. Kişinin problemin anatomik mi yoksa psikolojik kaynağa mı bağlı değerlendirilmektedir. Anatomik nedenlerden kaynaklı ise; cerrahi işlemler uygulanmaktadır.

Vajinismus Tedavisi Ankara ilindeki merkezlerde uygulanan birçok tedavi yöntemi vardır.   Bilişsel ve davranışsal terapiler bu tedavi yöntemleri  arasında yer almaktadır. Tedavinin amacı, nedenlerinin belirlenmesi ve mutlu bir cinsel yaşamın kazanılmasıdır. İlişki esnasında soruna sebep olan bedensel kökenli bir sorun olup olmadığı kadın doğum uzmanı incelemeli araştırılmalıdır.

Bilişsel Terapi: cinsellik, kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili doğru bilgileri içerir. Kızlık zarı, vajina ilk gece gibi cinsel konularda çiftleri doğru bilgilendirmesi sağlanır.

Davranışsal Terapi: Birtakım egzersizlerle kişinin kendi pelvik kaslarını kontrol edebilmesi ve kendini tanımasına yönelik egzersizleri içerir. Pelvik kaslarının kontrolünü sağlayan uygulamalar çiftlere öğretilmekte ve tekrarlanmaması istenmektedir. Tedavi sonrası çiftlere cinsel ilişkiye İzin verilmektedir. Davranışsal Terapi kişilere uygulamalı olarak öğrenildiğinden sonuçları kalıcıdır.

İlgili Link: Kadınların Konuşulmayan Gerçekleri Neler

Hipnoterapi: Kişinin bilinçaltındaki olumsuz düşünceleri temizlenmesine yardımcı olan hipnoz vajinismus olanlar için çok faydalıdır. Burada önemli olan hastaların eşleri ile birlikte bir an önce karar verip, tedaviye başlamalıdır.

Cinsel ilişki sırasında vajinadaki kasılmalar nedeniyle cinsel ilişkiye girememe şeklinde ortaya çıkar. Çiftleri arasındaki karakedi vajinismus zaman içinde kişinin partneriyle sorun yaşamasına neden olabilir.

Biyofiz Beg:  Endişe ve kaygı kontrolünde etkisi akademik olarak kanıtlanmış olan bir yöntemdir. Tedavi sürecindeki ertelemeleri ve tedavinin bırakılmasına neden olan korkuları endişeleri ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kişi kendindeki değişimleri bilgisayardan karşılığını izleyerek, kendini kontrol etmesini öğrenir..Sistematik tepkisizlik: Hastanın kasılma anında kendini kontrol edebilme alışkanlığı kazandırılır.

Vajinismus, gerçek anlamda tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavide uygulanacak terapi kademesi kişideki korkuların keşfedilmesiyle terapinin başlar. İki tarafında mutlu olabileceği yöntemlerle tedavisi kısa bir süre içinde gerçekleşmektedir. Başarı ile sonuçlanan tedaviler sonrası hasta tüm korku ve kaygılarla baş etmeyi öğrenir. Gerekli hallerde ilaç tedavisi uygulanmalıdır.  Vajinismus Tedavisi Ankara;  vajinismuslu kadınların eşlerinde zaman içinde sertleşme, erken boşalma gibi problem yaşanabilmektedir. Bu tür problemler varsa erkeğe uygun bilişsel, davranışsal cinsel terapi uygulanmalıdır. Gerekli durumlarda vajinismus eşlerine de ilaç tedavisine başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu