Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Ortodontik Tedavi Çeşitleri

Ortodonti tedavisi günümüzde kişilerin erkek, kadın fark etmeksizin en çok yoğun gösterdi hizmet türlerinden birisidir. Günümüzde birçok sağlık kuruluşu kişilere ortodonti tedavisi hizmeti vermektedirler. Ortodontik tedavi çeşitleri oldukça fazla çeşitlilik göstermektedir. Metal içerikli teller, şeffaf malzemeden üretilen teller, şeffaf yapıda plaklar, hareketli aparat gibi 4 çeşit tedavi hizmeti çeşitliliği bulunmaktadır. Bursa Diş Hastaneleri arasında yer alan Neta Klinik Doktorlarından Ortodonti Tedavi Çeşitleri Hakkında Bilgi Aldık ;

Şeffaf plak tedavisi günümüzde en çok çapraşık yapıda bulunan dişlerin tedavisin de bulunmaktadır. Şeffaf plak tedavisi kişilere gün içerisinde rahatsız olmadan hareket etmelerine olanak sağlamadır. Dolayısıyla en çok tercih edilen türlerden birisidir. Şeffaf diş telleri ise görünmez diş telleri olmaya özelliğini taşımaktadır. Dolayısıyla diş teli görünümünden rahatsız olan kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden birisidir.

Ortodonti Metal Tel

Günümüzde en çok kullanılan diş tellerinde birisi de metal diş telleridir. Hemen hemen herkesin tercih ettiği bir tel türü olarak karşımıza çıkar. Ortodontik tedavi çeşitleri arasında metal teller kişilere en uygun ücretli tel hizmetini oluşturmaktadır. Metal tellerin en büyük avantajlarından birisi de son derece ağızda direnç ve dayanıklılık göstermektedirler. Erken yaşlarda kişilerin ağız yapısında oluşan bozuklukların giderilmesi metal tel tedavisi oldukça fazla tercih eden bir tedavi yöntemidir.

Ortodonti Metal Diş Teli Artıları

Metal diş teli taktırmanın kişilere birçok avantajı, artısı bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazılar şu şekildedir:

  • Kırılması oldukça zordur.
  • En dayanıklı tel çeşididir.
  • Gözlemlenmesi en kolay olan diş telidir.
  • Hekimlerin en çok önerdiği tellerden birisidir.
  • Bütün yaş gruplarına uygulanabilen bir modeldir.
  • Diş teli tedavisinde en hızlı tedavi sonucunu veren yöntem olarak karşımıza çıkar.
  • Bireyler alerjik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar sebep olmamaktadır.
  • Fiyat bakımından diğer ortodonti tellerine göre fiyatları daha uygun düzeydedir.

Görüldüğü üzere metal diş telleri etkili bir düzeyde sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu durum metal diş teli uygulamalarına olan ilgiyi de arttırmaktadır. Yine günümüz koşullarında metal diş tellerinin etkili bir düzeyde uygulandıkları da bilinmektedir.

Ortodonti Bozukluğu Neden Olur?

Ortodonti bozukluklarının oluşmasın da günümüzde birçok etmen etkili olur. Özellikle aile ve sosyal etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir bozukluktur. Kişiler mutlaka uygun bir şekilde diş kontrollerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Kişiler dişlerine zarar verici besinleri tüketmekten vazgeçmeleri gerekir. Bebeklerde parmak kısmını emme fazla biberon kullanma gibi etmenlere bağlı olarak dişlerde bozukluklar olabilmektedir.

Bireylerin dişlerini sürekli olarak güncel bir şekilde bakmaları gerekir. Ortodonti bozukluğunun oluşumunda dişlerin fırçalanmaması oldukça önemi bir etmendir. Ortodonti tedavisi çocuklarda gerçekleştirilmediği takdirde çocuklarda ilerleyen yaşlar da çene, ağız ve yüz bozuklukları kalıcı olarak gözlenecektir.

Ortodontik Tedavi Ne Zaman Uygulanır?

Her yaş grubuna uygun olarak gerçekleştirilen ortodonti tedavisi genellikle 9 ile 11 yaş aralığında tedavisi gerçekleşmektedir. Köpek dişlerinin ağızda çıktıktan sonra genellikle doktorlar tedaviyi önermektedir. Erken yaşta diş tedavisi yaptırmak oldukça önemli bir faktördür. Erken yaşta tedavisi gerçekleşmeyen ortodonti bozuklukları ilerleyen zamanlarda kişilerde kalıcı rahatsızlıklar sağlayacaktır.

Çene problemlerinin etkili olduğu bazı durumlarda ortodonti tedavisinin süresi uzamaktadır. Ortodonti tedavisi yaklaşık 7 ile 28 ay arası zaman aralığında gerçekleşir. Ortodonti tedavisinde doktorlar son derece gelişmiş araç gereçleri kullanmaktadırlar. Ortodonti tedavisi özel merkezler ve özel sağlık kuruluşlarında ve tıp merkezlerin gerçekleştirilmektedir.

Ortodonti tedavisiyle ağız yapınız ve aynı zaman dişleriniz tamamen düzeltilebilir. Ortodonti tedavisi uzmanlık gerektiren bir alandır. Ortodontik tedavi çeşitleri uygulanırken mutlaka uzman bir diş hekiminden tedavi alınması gerekir. Dolayısıyla mutlaka kapsamlı bir araştırma yapılarak ortodonti tedavisinin alınması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu