Sağlıklı YaşamDiyet ve Sağlıklı Beslenme

İnançları Değiştiren Diyet Aquafaba

İnançları Değiştiren Diyet AQUAFABA!

Gün geçmiyor ki yeni bir diyet yöntemi düşmesin önümüze. Şimdi size belki de adını hiç duymadığınız bir diyetten bahsedicez; AQUAFABA!

Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Lisans eğitimini yapan Diyetisyen Emre Uzun’a Aquafaba diyeti hakkında merak edilenleri sorduk.

AQUAFABA! Ne Demek?

Latince de “aqua” su manasına gelir, “faba” ise baklagil. AQUAFABA  baklagillerden elde edilen su manasına gelir.

AQUAFABA’yı Bu Kadar Değerli Yapan Şey Nedir?

Haşlanabilen tüm baklagillerden suyunun depolanması ile elde edilen aquafaba yüksek oranda nişasta içerir. Nişastanın içerisinde sadece bitkilerde bulunan amiloz ve amilopektin adı verilen iki ayrı polisakkaritten oluşan bir enerji depolama biçimi vardır.

Baklagiller pişme işlemi sırasında nişasta su emdiği için amiloz ve amilopektinin, protein maddeleri  şekerle birlikte haşlandığı suyun içine süzülür.

 

Emre Uzun Kimdir

Tıp Dünyası AQUAFABA’yı Nasıl Keşfetti?

Aquafaba, aslında atalarımızın kültüründe olan ama zamanla kullanmayı unuttuğumuz bir beslenme şekli. Hatırlayanlar olacaktır; Büyüklerimiz haşladıkları bakliyat suyunu çorbalarda, hamur işlerinde mutlaka kullanırdı. Aquafaba’nin dünya çapında keşfi Fransızların ünlü şefi Joel Roessel’in 2014 Yılı’nda vegan beslenenler için yumurta akı yerine geçtiği için  Aquafaba’yı önermesi ile oldu.

Aquafaba’nın Besin Değerleri Nelerdir?

Her yeni beslenme biçiminde olduğu gibi Aquafaba beslenme konusunda şu anda bilgiler sınırlı. Temel olarak bir yemek kaşığı aquafaba’da % 1’den az protein ile gelen 3-5 kalori bulunduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde kalsiyum ve demir gibi belirli mineralleri de az miktarda içeriyor ancak iyi bir kalsiyum ve demir kaynağı sayılmaz.

Aquafaba’yı Nasıl Elde Edicez?

Evde pişirdiğiniz Nohut’tun suyu aquafaba’nın ta kendisi! Siz de aynı şekilde nohut, kuru fasulye, börülce, bakla, mercimek, bezelye kaynatıp arda kalan suyu da aquafaba olarak kullanabilirsiniz. Bu arada hemen hatırlatalım: Aquafaba’nın içerdiği protein, karbonhidrat, yağ; dolayısıyla içerdiği kalori gayet düşüktür ve çok az miktarda vitamin ile mineral barındırır. Evet, yumurta yerine kullanılabilir ancak hiçbir şekilde yumurtanın besin değerine sahip değildir. İlgili Link: Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu