Sağlıklı Yaşam

Altın Otu Faydaları ve Kullanımı

Altın otu, ismini kendi renginden alır. Sarı renkli bir bitki olan altın otu, insan sağlığında birçok duruma fayda sağlar. Alternatif tıpta altın otu faydaları ve kullanımı yeri büyük bir paya sahiptir. Ülkemizde yetişen bu ot birçok farklı isimle de anılmaktadır. Güneş çiçeği, Yahudi otu, altın başak, ölmek çiçek gibi farklı isimler ile bilinir. Özellikle bağırsak ve mide için eşsiz bir bitkidir. Popülerliği gün geçtikçe artan altın otunun içinde değerli bir vitamin olarak bilinen P Vitamini vardır.

Günlük hayatta birçok değerin yerine konulması için ideal bir bitki olan ve vitamin sağlayan bu bitkinin birçok faydası bulunmaktadır. İçinde bulunan mineraller sayesinde de günlük yaşantıda ihtiyaç duyulan enerjini sağlanmasına katkıda bulunur. Altın otunun faydaları ve kullanımı da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Kolay bir kullanıma sahip olması, kolay bir şekilde tüketilmesini de sağlar. Faydaları ise saymakla bitmez iken birçok konuda yarar sağlamaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında ön plana çıkan altın otu faydaları nelerdir? İşte detaylar!

Altın Otu Faydaları Nelerdir?

Altın otunun son yıllarda uzmanlar tarafından sık sık tavsiye edilmesi üzerine faydaları da merak edilmektedir. Kür veya çay şeklinde kullanılan bu ot, insan sağlığı açısından etkili ve şifalı bir bitkidir. Uzmanlar zayıflama konusunda sorun yaşayan kişilere tavsiye etmektedir. Ödem attırıcı ve yağ yakıcı özelliği bulunur. Altın otu faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Prostatın tedavisinde etkilidir.
 • Mide dostu olmasının yanında sindirime iyi gelir.
 • Mide yanması ve ekşimesi gibi sorunlara sahip kişiler için idealdir.
 • Mide öz suyunu arıtarak, mide ekşimesini geçirir.
 • Böbreklerde oluşan kum ve taş sorunlarının giderilmesini sağlar.
 • İdrar söktürücü özelliği olduğu için zayıflamak ve ödem atmak için idealdir.
 • Safra salgısını arttırır.
 • Pankreas salgısını arttırır.
 • İskelet sisteminde etkili bir rol oynar.
 • Kireçleme, romatizma, kas ağrıları gibi birçok konuda çözüm üretir.
 • Kramp ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Tok tutma özelliği olduğu için zayıflama için tavsiye edilir.
 • Varis oluşumunun engellenmesini sağlar.
 • Vücutta oluşabilecek iltihaplara karşı etkilidir.

İlgili Link: Isırgan Otu Neye İyi Gelir

Altın Otu Nasıl Kullanılır | Kadın Çizgisi

Altın otu faydaları gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkar. Bu durumun doğal sonucu olarak altın otuna olan talebin son zamanlarda artış gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Elbette ki altın otundan üst düzeyde bir yarar sağlamayı istiyorsak, mutlaka kullanım özelliğine uygun bir şekilde hareket etmeliyiz. Peki, altın otu nasıl kullanılmalıdır? İşte detaylar! İlgili Link: Şerbetçi Otu

Altın Otu Nasıl Kullanılır?

Altın otunun popülerleşmesi ve sıkça tavsiye edilmesi üzerine altın otunun nasıl kullanılacağı da merak konusu olmuştur. Altın otunun acı bir tadı vardır. Çay olarak tüketilecek ise mutlaka bal ile tatlandırılması gerekmektedir. Ancak orijinal bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Çay demlemek isteyen kişiler için bir bardak kaynar suyun içine 4 ya da 5 adet ot atılmalıdır. 10-15 dakika dinlenme süresinden sonra sıcak bir şekilde tüketilmelidir. Acı bir tat olduğu için bal gibi doğal ürünlerle tatlandırılması gerekir. Şeker ve yapay tatlandırıcılar kullanılmamalıdır.

Altın Otunun Zararı Var Mı?

Altın otu kullanmak isteyen kişiler, bir zararı olup olmadığını da merak etmektedir. Uzmanlara göre altın otunun herhangi bir zararı yoktur. Elbette ki kullanım alanına göre yaşlar dikkate alınmalıdır. 10 yaşından küçük çocukların kullanması önerilmez. Bunun yanında herhangi bir alerji durumu olduğu anlamak için cilt üzerinde denenebilir. Ancak altın otu bilinene göre etkili bir cilt dostudur. Altın otu yağı ve çayı ile yapılan bakım kürleri, cilt sarkmalarına karşı etkilidir. Altın otunun sağlık açısından oldukça olumlu etkileri vardır.

Altın Otuna Nereden Ulaşılır?

Ülkemizin her tarafında yetişen altın otuna ulaşmak oldukça basittir. Birçok iklim tipine uyum sağladığı için birçok yerde de bulmak mümkün olmaktadır. Bu sebeple aktarlardan ve doğal ürün mağazalarından kolayca ulaşılır. Kurutulmuş şekilde satın alınacağı için çay şeklinde demlenmektedir. Altın otu yağı da etkili bir cilt bakım ürünüdür. Gözenekleri temizlemek için kullanılır. Altın otu kullanımı konusunda pek çok uzman tavsiyesinin bulunduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu