Uzman Yazıları

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir

Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen vajinismus, kadınların yaşadığı bir cinsel işlev bozukluğudur. Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan vajinismus, cinsel ilişki sırasında kadının vajinal kasları istemsizce kasması sonucunda cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi şeklinde özetlenebilir. Her bir kadında farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, vajinismusun dereceleri de farklı olabilmektedir.

 

Eşlerin cinsel yaşamlarını sağlıklı sürdürmelerini imkansız hale getiren bu hastalık tedavi edilmediği takdirde, kalıcı olarak ve sürekli artarak etkisini sürdürür. Ancak, bu denli büyük sorunlara sebep olan vajinismus, uzman bir hekim tarafından planlanan tedavi programıyla kısa süre içerisinde tedavi edilebilmektedir.

 

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

 

Vajinismus hastalığı her bireyde farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, tedavi yöntemleri de vajinismusun derecesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bir hastada başarılı sonuçlar alınan bir yöntem, bir diğer hastada istenilen sonuçları vermeyebilir. Bu sebeple vajinismus hastalığı görüldüğünde vakit geçirmeden jinekolog tarafından muayene edilmelidir.

 

İlgili Link: Kadınların Söylemeye Çekindiği Konu İdrar Kaçırma

 

Tedavi edildiğinde kısa süre içerisinde sorun olmaktan çıkan vajinismus, tedavi edilmediğinde veya ertelendiğinde kaygı bozukluğu (anksiyete), depresyon, sürekli mutsuzluk gibi sorunlara sebep olmaktadır. Kadının cinsel yaşamını ve ruh halini olumsuz olarak etkileyen bu hastalık, eşlerde de cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme bozukluğu gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

 

Tüm dünyada ve ülkemizde vajinsmus tedavisinde uygulanan en etkili yöntemler arasında ilk sırada Bilişsel-Davranışsal Cinsel Terapiler yer almaktadır. Bunun dışında hastalığın derecesine göre uygulanan tedavi yöntemleri ise,

 

  • Hipnoterapi
  • Cerrahi yöntemler ( Hymen- Kızlık zarının alınması)
  • Akapunktur
  • Eşlerin katılımıyla gerçekleşen cinsel terapiler
  • Evlilik terapileri
  • Botulunium toksin enjeksiyonu şeklindedir.

 

Bilişsel ve Davranışsal Cinsel Terapiler 

 

Vajinismus tedavisinin ana kısmını oluşturan bilişsel ve davranışsal tedaviler, kadına cinsellikle ilgili doğru bilgilerin verilmesi yoluyla sonuç alınmasını amaçlar. Cinsellik, ilk gece korkusu, cinsel hurafeler yoluyla edinilen yanlış bilgilerin düzeltilmesi bilişsel terapinin konuları arasında yer alır. Davranışsal terapilerde ise kegel egzersizleri, nefes egzersizleri, bacak açma egzersizleri, masaj, dokunma, parmak egzersizleri ve ayna egzersizleri uygulanmakta, verilen ev ödevleriyle tedavi pekiştirilmektedir.

 

Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen vajinismus, kadınların yaşadığı bir cinsel işlev bozukluğudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu