GenelSağlıklı Yaşam

Bergamot Nedir

Bergamot sedef otugillerden olan bir ağaç türüdür. Aynı zamanda esas vatanı Batı Hindistan olan bergamot, yaprakları uzun ve koyu yeşil olan bir bitkidir. Çiçekleri küçük ve beyaz olup, meyveleri armut biçiminde ve küre gibidir. Ortalama olarak 5 ile 7 cm çapında olan etki kısmı ekşi bir lezzete sahip olan ve kabuk kısmının da limon sarısı olduğu bir bitkidir.

Bergamot İçerisinde Ne Yer Alır? 

Bergamot içerisinde yer alan yararlı maddeler sayesinde birçok alanda kullanılan bir bitkidir. Bunun dışında sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlayarak tüm bireylere rahatlama hissi uyandırır. Bunun için özel olarak kullanılan yapraklarından üretilen çaylar çok fazla kullanıldığı zaman ishale yol açmaktadır. Bu nedenle dikkatli olarak kullanılmalıdır. Ayrıca bergamot içerisinde yer alan Mineraller vücut için en yararlı olan besinlerdir. Bu besinlerin fazla alması alerji gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Bergamot Yağı Nedir? 

Bergamot yağı, bitki içerisinde yer alan sıvıların çıkartılması ve özel bir fermantasyondan geçirilmesi sonucunda oluşturulan minareleri yüksek bir besindir. Bu yağı banyo suyuna katarak kullanabilirsiniz. Bu durumda ateş düşürücü etkisi sayesinde istenilen tüm rahatsızlıkların giderilmesini sağlar. Gözenekleri açar. Saçlara bakım yapar ve hızlı uzamasını sağlar. Aynı zamanda tüm vücut üzerinde farklı bölgelerde kullanılabilir olduğundan dolayı genellikle anneler çocukları üzerinde kullanmaktadır.

Bergamot Ne İşe Yarar?

Bergamot hem yağı hem de kendi içerisinde bulunan kabukları ve çiçekleri sayesinde birden fazla hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda bergamot kullananların özellikle yüz bölgelerinde bulunan akne ve deri dökülmelerinin ortadan kalktığı bilinmektedir. Bergamot kullanmadan önce alerji durumunun söz konusu olup olmadığı dikkatli olarak araştırılmalıdır. Bunun yanı sıra fazla kullanımdan kaçılmalıdır. Bergamot ateş düşürür, sakinleştirir, uyku getirir, gözenekleri açar, göze iyi gelir ve kabızlık sorununu giderir.

Bergamot Kullanım Yerleri Neresidir?

Bergamot genel olarak her zaman kullanılabilir. Yağı tüm vücuda sürülebilir. Çayı içilebilir. Kendisi kabukları ile birlikte yenilebilir. Çiçekleri ile terapi yapılır. Kokusu sayesinde keskin bir rahatlama sağlar. Bu nedenle her yaştan kişinin rahatlıkla kullanabileceği bergamot çiçeği uzun seneler kullanılabilecek ve her evde bulunması gereken sağlıklı ürünler arasında yer almaktadır.

Bergamot Bitkisini Nerden Bulabilirim?  

Bergamot bitkisi genellikle aktarlarda satılan ürünlerdir. Bu ürünlere ayrıca marketlerden de ulaşılabilir. Çayları ve yağları kolaylıkla bulunabilecek şekilde her market içerisinde yer alır. Aynı zamanda bergamot bahçelerinden de direkt olarak satın alınabilir ürünlerdir.

Bergamot içerisinde yer alan yararlı maddeler sayesinde birçok alanda kullanılan bir bitkidir. Bunun dışında sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlayarak tüm bireylere rahatlama hissi uyandırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu