Uzman YazılarıGenel

Yaban Mersini

Birbirinden farklı isimlerle anılan yaban mersini fundagiller familyasından olan bir meyve çeşididir. Odunsu bitki olarak yetişen ve yaklaşık 50 cm’ye kadar uzayan bu bitkinin esas rengi mor olmakla birlikte bölgeden bölgeye kırmızıya çalan renkleriyle de bulunmaktadır. Çalı formunda bulunan bu bitkinin hem meyveleri hem yapraklı aktif olarak kullanılır. Dünyada Kuzey Yarım Kürenin yüksek rakımlı bölgelerinde yetişmektedir. Türkiye’de Karadeniz Bölgesinde yetişen bu bitki ormanlık alanlarda sık sık karşılaşılmaktadır. Yabani olarak yetişen ve kendiliğinden büyüyen bu meyvenin birçok faydası bulunmaktadır.

 

Yaz meyvesi olarak bilinmekte ve temmuz ayından başlanarak eylül ayına kadar aktif olarak toplanabilmektedir. A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin bileşenleri bünyesinde barındıran bu bitkinin farklı farklı kullanım formları bulunmaktadır. 1906 yılında başlatılan çalışmalar ile birlikte yabani özünün yanı sıra kültür bitkisi olarak da birtakım gelişmeler kaydedilmiştir. Üzüme benzeyen meyvenin oldukça mayhoş bir tadı bulunmaktadır. Canlı sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu meyveyi sizler de şifa kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

 

İlgili Link: Evde Frezya Bakımı

 

Yaban Mersini Faydaları 

 

Sağlıklı yönleriyle bilinen ve bu sebeple şifa deposu olarak görülen yaban mersini, uzmanlar tarafından tüketilmesi şiddetle önerilen meyvelerden bir tanesidir. Sağlıklı bir beden ve zinde bir vücut için yaban mersini faydalarına başvurabilir ve vücudunuzu iyileştirmesine imkân tanıyabilirsiniz. Vücudunuzun direnç mekanizmasını güçlendiren ve birçok aksaklığa karşı önlem alan bu mucizevi besini ister meyve olarak ister yapraklarından çay yaparak tüketebilirsiniz. İşte yaban mersininin faydaları!

 

  • Kansere karşı mücadelede öncü rol oynayan yaban mersini, özellikle meme kanserinde kontrolsüzce bölünüp çoğalan hücrelerin büyümelerine engel olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.
  • Fit bir vücuda sahip olmak isteyen bireylere de istedikleri formu sağlayan yaban mersini, zengin lif kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde bulunan lif desteği ile bir porsiyon yaban mersini aracılığı ile günlük lif ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılayabilirsiniz.
  • Vitamin deposu olan yaban mersini; bünyesinde barındırdığı A vitamini ile görme bozukluklarında da kişilere hayli yardımcı oluyor. Göz problemlerine karşı mücadeleci bir savaş ortaya koyan yaban mersini ile göz problemlerinizden kurtulmanız mümkün.
  • Cildi tazeleme ve yenileme konusunda da sunduğu hizmet göz dolduruyor. Günlük cilt bakım rutinlerinin olmazsa olmaz parçalarından olan kişisel bakım ürünlerinde yaban mersini kullanılması ciltte yeniliği ve canlılığı sağlıyor.
  • Zihni canlandıran ve hafızayı kuvvetlendiren bu mucizevi meyvenin faydası; yapılan nörolojik araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Düzenli olarak yaban mersini tüketen bireylerin hafızalarında kullanmayanlara göre iyileşme gözlemlenmiştir.

 

Yaban Mersini Nerede Nasıl Yetişir? 

Yaban Mersini Nasıl Yetişir
Yaban Mersini Nerede Nasıl Yetişir

 

Yaban mersini bilinen faydalarıyla günümüzde oldukça rağbet gören meyvelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğada yabani bir formda bulunan bu meyve ile sizler de birçok sağlık probleminizi giderebilir ve daha dinç bir yaşama sahip olabilirsiniz. Kuzey Yarım Kürede görülen bu meyve genel olarak yüksek rakımlı bölgelerde yetişmektedir. Kuzey Avrupa’nın dağlık kesimleri, Amerika’nın Rocky Dağları, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi bu bitkinin yetişmesi için uygun fırsatları sunmaktadır. Ardahan’da Mosi, Rize’de Likapa, Trabzon’da Ligarba gibi isimlerle anılan bu bitki genel anlam itibariyle ayı üzümü olarak da bilinmektedir.

 

Uzmanlar tarafından şifa deposu olarak nitelendirilen bu ürün ile birçok rahatsızlığınıza derman bulabilirsiniz. Süper gıda olarak bahsedilen bu bitki bireylerin birçok sağlık problemine çare olmakta ve uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Bu bitki doğada yabani olarak bulunsa da bireysel olarak yetiştiriciliğini yapmanız da mümkündür. Eğer yaban mersini yetiştirmek istiyorsanız don olayı görülmeyen bir bölge belirlemeniz gerekmektedir. Yaz sonları ve kısa günler tomurcuğun gelişimi açısından avantaj sunar.

 

Yaban mersini yetiştireceğiniz toprağın mineral bakımından zengin ve asitli olması önerilir. Toprağın pH derecesi test ettirilerek asidik miktarını dengelemek amacıyla kükürt takviyesi yapılabilir. Kireçli toprakları kükürt takviyesi ile yaban mersini yetiştiriciliği için uygun hale getirmeniz mümkündür. Yıllık ihtiyaç duyduğu suyun büyük bir bölümünü yağmur sularından gideren yaban mersinleri en çok su ihtiyacını mart ayında gösterir. Bu bitkiler nisan ve ekim aylarında ekilmekte ve %400 oranında kazanç sağlamaktadır.

 

İlgili Link: Bonsai Çiçeği

 

Yaban Mersini İyi Geldiği Hastalıklar  

 

Uzmanlar tarafından sağlığa sağladığı faydaları sık sık dile getirilen yaban mersini birçok hastalığa şifa olmaktadır. Günümüzde tüketilmesi yaygın bir meyve olmasa da faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinir. Doğal bir ilaç olarak görülen bu faydalı meyve doğada bitki formunda bulunur ve tüketenlere birçok fayda sağlar. Bünyesinde barındırdığı kalsiyum elementi sayesinde kemik sağlığında doğrudan rol oynar. Antioksidan özelliği ile de sıkça tüketilen bu meyve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir.

 

İdrar yolu enfeksiyonları için önerilen doğal tedavi yöntemlerinden biri olan yaban mersini bu bölgedeki enfeksiyonun giderilmesinde öncü rol oynar. Kalp rahatsızlıklarına da oldukça faydalı olan bu besin; kanın pıhtılaşmasını önler ve tıkanıklıkların önüne geçer. Kalp krizi riskini aza indirerek bireylere sağlıklı bir yaşam vaat eder. Kolesterol ve yüksek tansiyon problemlerinin tedavisinde öncü bir rol oynamaktadır.

 

Bünyesinde bulundurduğu yüksek miktardaki C vitamini ile kan damarlarının güçlenmesine olanak tanır. Antioksidan özelliği ile vücuttaki enfeksiyonu temizler. Sindirim sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak tanıyan bu bitki mevcut mide ve bağırsak hastalıklarının da önüne geçmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu şeker hastalığının tedavisinde de öncü rol oynadığı uzmanlar tarafından ortaya konmuştur.

 

Yaban Mersini Nasıl Tüketilir? 

Yaban Mersini Zararları
Yaban Mersini Nasıl Tüketilir

 

Farklı formlarda bulunan yaban mersinlerinden zevklerinize tercihlerde bulunabilirsiniz. İster yaş meyve olarak isterseniz kurusunu tüketebilirsiniz. Her türlü özünü koruyan bu meyveyi damak tadınıza göre tercih edebilirsiniz. Mayhoş bir tada sahip olan bu meyveyi isterseniz pasta ve keklerinizde kullanabilir ve tariflerinize lezzet katabilirsiniz. Kurutulduğu takdirde tadı daha yumuşak ve tatlı olan bu şifa meyvesini isterseniz market ve aktarlardan kuru meyve olarak da tercih edebilirsiniz.

 

Kurutulup baharat formuna getirilen bu meyve yemeklere lezzet vermesi adına aroma olarak da kullanılmaktadır. Yaban mersininden meyveli içecekler elde edebilir evinizde reçel yaparak kahvaltılarınızı süsleyebilirsiniz. Yaban mersini bitkisinin yapraklarını toplayarak çayını yapabilir ve gün içerisinde tüketebilirsiniz. Yaş olan meyveyi gerekli karışımlarla bir araya getirerek smoothie yapabilir böylece hem lezzetli bir içecek elde etmiş olur hem de sağlıklı bir alışkanlığa sahip olabilirsiniz.

 

Odunsu bitki olarak yetişen ve yaklaşık 50 cm’ye kadar uzayan bu bitkinin esas rengi mor olmakla birlikte bölgeden bölgeye kırmızıya çalan renkleriyle de bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu