Cilt Bakımı ve Saç Bakımı

Kışın El Bakımı Nasıl Yapılır

Havaların soğuması ile beraber ellerde çatlama ve kuruma sorunları baş gösterir. Başlangıçta hafif bir kuruma ile başlayan eller eğer zaman içerisinde iyi bir bakım yapılmazsa çatlamalara, kanamalara ve kişinin günlük yaşantısını etkileyen bazı deri hastalıklarına yol açabilir. O yüzden yapılması gereken şey cildi öncelikle çok iyi nemlendirmektir.

 

Nemlendirici kullanımı kişinin ihtiyacına göre değişir. Eğer kişi ellerini çok iyi koruyabiliyor ise özellikle soğuk havalarda cildin üstünde bulunan koruyucu tabaka çok fazla etkilenmişse sadece ihtiyaç duyduğu kadar kullanabilir. Buna sabah, öğle, akşam kişinin kendi durumunu değerlendirerek karar vermesi gerekir. Ama eğer kişinin elleri çok fazla kuruyor ise dışarıda çok fazla yaşantısını geçiriyor ise ellerinde zaman zaman çatlamalar meydana geliyorsa günde en az 5-6 kere nemlendirici sürmesinde fayda var.

 

Kışın El Bakımı İçin Hangi Ürünler Kullanılabilir? 

 

Kışın el bakımı için kullanacağımız ürünler farklıdır. Piyasaya baktığımızda o kadar çok krem var ki. Zaman zaman insanlar yüzlerine sürdüğü kremlerin fazlasını ellerine de sürmekteler. Burada önemli olan şey cildin ihtiyacını belirlemektir. Temel bazı el kremleri vardır marketlerde satılan onlar kullanılabilir. Ama eğer daha fazla nemlendirme işlemi gerekiyorsa o zaman cildin ne kadar kuruduğuna ne kadar nemlendirilmesi gerektiğine bakılması gerekiyor. Bir de kişinin mesleği de çok önemlidir. Eğer kişinin mesleği ellerini çok sık yıkamasını gerektiriyorsa o zaman daha yoğun bir nemlendirici kullanmakta fayda var.

 

Nemlendirici seçerken yağlı veya yağsız olması çok önemlidir. Bizim için en önemli nemlendirici vazelin içeren nemlendiricilerdir. Çünkü vazelin hem deriyi nemlendirirken hem de derinin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturuyor. Hem nemin deri altında kalmasını hem de nemin bir şekilde deriden kaybolmasını engellemektedir. Ama bunun dışında gliserin içeren vazelinler de kullanılabilir. El bakım kremleri tercih ederken kişinin alerjik olup olmaması önemlidir. Eğer kişinin ellerinde problemi varsa ya da alerjik bir hastalığı varsa biz her zaman doktor kontrolünde el kremlerini kullanmasını öneriyoruz.

 

El Bakım Kremleri Nasıl Kullanılmalı? 

 

Düzenli olarak kullanmalıyız. Asıl cevabı bu. Ne kadar ihtiyacımız varsa o kadar kullanmalıyız. Minimum günde 1-2 defa kullanmakta fayda var. gündüz dışarıya çıkmadan önce evdeyseniz bile gündüz hayatınıza başladıktan sonra gece yatmadan önce kullanmalıyız. Çünkü gece yatmadan önce sürerseniz vücut su toplamaya başlayacağı için hormonlar aktif olacağı için sürdüğünüz ürün daha çok işe yarayacaktır. Kreminizi aldınız bir fındık kadar krem yeterlidir elimize kullanmak için. Masaj yaparak uygulamakta fayda var. Elimizin daha çok üstünün ihtiyacı vardır ama avuç içlerini de ihmal etmemek gerekir. Eğer çok kuru kalırsa çizgiler derinleşecektir. Eklem yerlerinde kurumalar ve kızarmalar olacaktır. Tırnak çevresini yumuşatmak için mutlaka el kreminizi o bölgeye de uygulayın ama sorunlu bir tırnak çevreniz varsa o bölge için üretilmiş daha çok yağ içeren ürünleri kullanmanızda fayda var. Gördüğünüz gibi bir dakika içerisinde cildim kremi emdi.

 

Gördüğünüz gibi tek elimin üzerine bir fındık tanesi kadar koydum. Eğer iki elinize birde standart el uygulaması yapacaksanız iki fındık tanesi kadar uygulayın çünkü avuç içlerinize yetmeyecektir. Gördüğünüz gibi benim sürdüğüm ürün elimin üstünde hiçbir kalıntı bırakmadı. Cildim bunu emdi. Cildimin bunu emmiş olması ihtiyacını ona verdiğim anlamına geliyor. Eğer üstünde fazladan bir tabaka kalmış olsaydı bu çok fazla ürün kullandığım anlamına gelebilirdi. Bazı ürünlerin gerçi bir film tabakası bırakmak gibi bir özelliği vardır. O ürünlerden değilse kullandığınız ürün bunlar daha çok tedavi edici ürünlerde bulunur. Kullandığım ürün gayet cildim tarafından ciddi bir şekilde emildi. Ürünümde herhangi bir parfüm yok. Çünkü ellerimize de parfüm katkılı ürünler kullanmamalıyız. Ellerimize kullanacağımız ürünlerde alkol olmamalı. Paraben olmamalı. Ürünlerimiz yoğun nemlendirici özelliği yoğun su tutma özelliğine sahip olmalıdır.

 

İlgili Link:  Genç Kalmanın Püf Noktaları

 

Nemlendirici kullanımı kişinin ihtiyacına göre değişir. Eğer kişi ellerini çok iyi koruyabiliyor ise özellikle soğuk havalarda cildin üstünde bulunan koruyucu tabaka çok fazla etkilenmişse sadece ihtiyaç duyduğu kadar kullanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu